Venäjällä valtava sähkökatko, ihmisiä pelottaa

Olisikohan Putlerin aika lopettaa "erikoisoperaatio" ennen kuin koko maa on tuusan nuuskana?
Ukraina on vasta pääsemässä vauhtiin, mitään helpotusta Venäjälle ei ole luvassa.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011703520.html
16256
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ei hätää. Tiltut kertoivat jo kauan sitten ettei Venäjän mahtavaa infraa saa kukaan heikennettyä.

Jos kaapeli katkaistaan niin 2 kasvaa tilalle....

1Äänestä

Höh , Putin ei välitä tippaakaan kansastaan . Hitlerkin haukkui ja kirosi surkean kansansa kun tappio oli ovella !

Äänestä

No sittenhän mennään juuri käsikirjoituksen mukaan.

1Äänestä

Venäläiset eivät pelkää mitään. He vain paskovat housuihinsa.

- Vanha venäläinen totuus

1Äänestä

Venäläinen motto: "ole hiljaa tai kuole".

Äänestä

Aloittaja jälleen jotenkin unohti ne luotettavat lähdetiedot, en ole kuullut tai lukenut mistään erityisen valtavasta sähkökatkosta Venäjällä.

Äänestä
  • "Ukraina aiheutti Venäjän Belgorodin alueelle laajimmat sähkökatkot koko sodan aikana – "Ilmassa on jossain määrin paniikin tuntua""

    "Moscow Timesin haastattelemien paikallisten mukaan korjaustöitä ei ollut saatu päätökseen vielä maanantaina.

    - Tämä on vaikuttanut tavalla tai toisella kaikkiin tuntemiini ihmisiin, sähkö-, lämmitys- ja vesikatkojen kautta. Ilmassa on jossain määrin paniikin tuntua. Ihmisiä pelottaa, koska mitään tällaista ei ole koskaan aiemmin tapahtunut, kertoi eräs Belgorodin kaupungin asukas lehdelle.

    Sosiaalisessa mediassa asukkaat ovat kohdistaneet kiukkuaan Belgorodin alueen kuvernööriin Vjatsheslav Gladkoviin.

    - On jo neljäs päivä hyökkäyksen jälkeen, eikä vettä ole vieläkään... milloin me lopulta saamme sitä? kysyi yksi heistä Gladkovin julkaisun kommenteissa VKontakte-palvelussa.

    Toinen puolestaan valitti sähkökatkoista, jotka vaikuttavat myös lämmitysjärjestelmiin.

    - Ihmiset turvautuvat lämmityksessä sähköboilereihin. Mitä asukkaiden pitäisi tehdä, jos heidän lämmitysjärjestelmänsä jäätyvät? hän kysyi."

    https://www.themoscowtimes.com/2026/01/12/belgorod-region-reels-from-largest-power-outage-of-ukraine-war-a91646

    Äänestä

  • Tiltu luulee, että se ettei hän ole "kuullut tai lukenut mistään erityisen valtavasta sähkökatkosta Venäjällä", tarkoittaa ettei sellaisia ole tapahtunut.

    Äänestä

Putin tarkistaa joka aamu, että bunkkerin generaattorissa on tarpeeksi dieseliä.

Äänestä
  • Juuri näin; kansaa ja veronmaksajia ei huijata eikä ajeta verottomalla.

    Äänestä

Venäjän varjolaivasto ajanut sähkökaapelit sykkyrälle...

Äänestä
  • Siellä on nyt kaikke RELEET JA RENSELIT TAKUS savuamisin

    EIKÄ KUKAAN USKALLA SATTUA NÄIHIN mihkään

    Äänestä

Ei varmaan löydy korjaajia, kaikki tavalliset duunarit on viety Ukrainaan.

Äänestä

Ano on riski mies se vois mennä avuksi polkemaan jotain sähkögeneraattoria eikä vain ajella autolla hyödyttömästi ympärinsä.

Äänestä

Anon "tietokone" on tunnetusti hidas vaikka kotelo on hartioiden päällä mahtava.

Päivitykset loppuivat jo 80-luvulla.

Äänestä

Tämä on vasta alkua.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olisikohan Putlerin aika lopettaa "erikoisoperaatio" ennen kuin koko maa on tuusan nuuskana?
Ukraina on vasta pääsemässä vauhtiin, mitään helpotusta Venäjälle ei ole luvassa.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011703520.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu