Onko Iran kommunismi kuten Venezuela?

Pappisvalta ei oikein tue aatetta, öljyä kyllä on.

Norja harvoja toimivia öljyvaltioita, sod.dem johto, sähköautot suosittuja.
11141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Vasemmisto on jo pitkään ollut kallellaan Lähi-itään kuten Iran, koska Neuvostoliitto ja sen jatkaja ovat aina tukeneet Irania. Siksi vasemmisto tukee myös palestiinalaisia, koska Iran tukee heitä. Koko vyyhti kietoutuu kapitalismin vastustamiseen. Kaikkea mitä USA tukee on vasemmiston painajaista. Kurjuuden maksimointi on vasemmiston haaveista suurin, kuten muslimeilla marttyyrikuolema. Kuka hullu äänestää noita jälkeen jääneitä vihervasureita, jotka elävät kuplassa ilman toivoa.

Äänestä
  • Lähi-itä muuten niitä harvoja alueita, jonne on vaihdettu väestökin.

    Nimittäin itäeurooppalaiset siirrettiin toisen maailmansodan jälkeen Palestiinan valtion alueelle.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Lähi-itä muuten niitä harvoja alueita, jonne on vaihdettu väestökin.

    Nimittäin itäeurooppalaiset siirrettiin toisen maailmansodan jälkeen Palestiinan valtion alueelle.

    Ja höpö höpö,.. Ei itäeurooppalaisia siirretty. Juutalaiset saivat lähteä vapaehtoosesti jotka lähtivät kun Neuvostoliitto kaatui. Saksan kaaduttua lähtivät juutalaiset myös Unkarista ja Itävallasta vapaaehtoisesti, kuka minnekkin. Lähi-Itään meni työn perässä miljoonittain ihmisiä öljyteollisuuden imussa.

    Äänestä

Molemmat ovat diktatuureja ja Suomen kommunisteille mieluisia maita.

Äänestä

Iran on konservatiivinen seksuaalivähemmistöjä ja naisia vihaava yhteiskunta. Se tuo kovasti mieleen perussuomalaiset.

Äänestä

Hyvä kysymys. Opiskele tuosta: Poliittista islamia ei voida sijoittaa yksiselitteisesti perinteiselle länsimaiselle vasemmisto–oikeisto-akselille, sillä se on luonteeltaan heterogeeninen ja monimuotoinen ilmiö, joka sisältää erilaisia suuntauksia. Poliittinen islam itsessään korostaa uskonnon ja politiikan välistä yhteyttä, missä islam toimii poliittisen toiminnan ja identiteetin lähteenä.
Sen poliittinen sijoittuminen määräytyy useiden akselien, ei vain yhden, mukaan:
Arvopohja: Poliittisen islamin liikkeet sijoittuvat yleensä arvokonservatiiviseen tai jopa taantumukselliseen laitaan. Ne korostavat usein perinteisiä perhe- ja sukupuolirooleja sekä yhteiskunnallista kontrollia moraalin ylläpitämiseksi, mikä vastaa länsimaisessa kontekstissa pitkälti oikeiston tai äärioikeiston kantoja.
Taloudelliset näkemykset: Talouspoliittisesti suuntaukset voivat vaihdella. On olemassa sekä vasemmistolaisia, populistisia protestiliikkeitä, jotka ajavat taloudellista uudelleenjakoa, että ultrakonservatiivisia liikkeitä, jotka eivät keskity talouspolitiikkaan samalla tavalla.
Demokratia ja hallinto: Poliittisen islamin sisällä on erilaisia lähestymistapoja suhteessa demokratiaan. Jotkin maltilliset islamistiset liikkeet ovat osoittaneet sitoutumista demokraattisiin normeihin ja osallistuvat vaaleihin (kuten Tunisiassa), kun taas radikaalimmat suuntaukset pyrkivät luomaan tiukan islamilaisen valtion, joka perustuu šaria-lakiin, eivätkä ole yhdistettävissä moniarvoiseen liberaalidemokratiaan.
Uskonnollinen tulkinta: Suuntaukset eroavat siinä, miten ne suhtautuvat uskonnolliseen auktoriteettiin ja Koraanin tulkintaan. Jotkut kannattavat modernia, tulkitsevaa lähestymistapaa, kun taas toiset pitäytyvät tiukasti perinteisissä tulkinnoissa (kuten wahhabismi ja salafismi).
Yhteenvetona voidaan todeta, että vaikka poliittinen islam usein yhdistetään konservatiivisiin ja oikeistolaisiin arvoihin, sen ideologinen kenttä on laaja, eikä sitä voi määrittää pelkällä vasemmisto-oikeisto-jaottelulla. Se on monimutkainen poliittinen ilmiö, jota on analysoitava yhteiskunnallisessa, poliittisessa ja historiallisessa kontekstissaan, ei vain uskonnon näkökulmasta.

Äänestä

Iran ei ole ollut kommunismi. Se on islamilainen maa.

Äänestä
  • Miettikääs vähän. Irania johtaa islamin tyypit

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Miettikääs vähän. Irania johtaa islamin tyypit

    Wikipedia:

    Vuoden 1979 islamilaisen vallankumouksen jälkeen maan koko nimi on ollut Iranin islamilainen tasavalta. Alueen kulttuuri on maailman vanhimpia. Šiialaisuus on valtionuskonto ja persia (farsi) maan virallinen kieli. Yli 80 miljoonan asukkaan väestöstä suurin osa on persialaisia, ja suurimmat vähemmistöt ovat azerit, kurdit ja lurit.[3]

    Äänestä

Islam ei hyväksy kommunismia

Äänestä

Laitavasemmisto suojelee islamia onhan heillä yhteneinen vihollinen kristinusko.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pappisvalta ei oikein tue aatetta, öljyä kyllä on.

Norja harvoja toimivia öljyvaltioita, sod.dem johto, sähköautot suosittuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu