Kirkko on tehnyt kieron tempun kun on jo ilmoittanut joulukuun jäsenmääränsä, mutta jättänyt voimaan merkinnän 15.12.2025 viimeiseksi päivitykseksi.
Valtio siivosi jossain vaiheesa pois tilastoistaan kauan 'poissa olleita' ja se näkyy myös kirkon 31.12.2024 luvuissa.
Kirkon alkuperäinen 31.12 2024 oli 3 508 082
Korjattu luku 31.12.2024 on 3 506 207, eli luku tippui 1 875:lla.
31.12.2025 jäsenmäärä on 3 455 160, eli se on tippunut vuodessa 51 047.
Vähennystä siis 0,01456%.
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan marraskuun 2025 lopun tilanne oli 5 656 394.
1-11/2025 väkiluku kasvoi 20 423, eli 1 857/kk, josta saadaan 31.12.2025 n. 5 658 251.
Tuosta saadaan 3 455 160/5 658 251, joka tekee kirkon osuudeksi 61,064, eli 61,1%.
Tuosta tuskin paljon heittää?
Eli monen ennakoima luku.
Lähde: https://www.verkkouutiset.fi/a/suomen-vakiluku-on-nyt-57-miljoonaa/
Valtio siivosi jossain vaiheesa pois tilastoistaan kauan 'poissa olleita' ja se näkyy myös kirkon 31.12.2024 luvuissa.
Kirkon alkuperäinen 31.12 2024 oli 3 508 082
Korjattu luku 31.12.2024 on 3 506 207, eli luku tippui 1 875:lla.
31.12.2025 jäsenmäärä on 3 455 160, eli se on tippunut vuodessa 51 047.
Vähennystä siis 0,01456%.
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan marraskuun 2025 lopun tilanne oli 5 656 394.
1-11/2025 väkiluku kasvoi 20 423, eli 1 857/kk, josta saadaan 31.12.2025 n. 5 658 251.
Tuosta saadaan 3 455 160/5 658 251, joka tekee kirkon osuudeksi 61,064, eli 61,1%.
Tuosta tuskin paljon heittää?
Eli monen ennakoima luku.
Lähde: https://www.verkkouutiset.fi/a/suomen-vakiluku-on-nyt-57-miljoonaa/
Vastaukset 12
Vanhimmat
Maaliskuussa kirkon jäsenmäärä pyöristyy 3,4 miljoonaan. Mätäneminen jatkuu.
Saattaa periaatteessa pyöristyä jo helmikuussa, mutta tilasto saadaan toki vasta maaliskuussa. Enää 5 160 matkaa, ja nyt tammikuussa kirkosta eroaminen on ollut voimakasta.
Tammi-helmikuussa 2025 jäsenmäärä putosi 4 697, mutta se oli poikkeuksellisen vaisu vuoden aloitus.
Yli 16 000 ihmistä erosi kirkosta joulukuussa. Ei ihan kaikkien aikojen paras joulukuu, mutta top 5 ainakin?
Mikäli tuo kirkon tilastot pitävät paikkansa niin joulukuussa jäsenmäärä väheni yli 17 500 jäsenellä. Ja kirkon jäsenmäärä on jo alle 61,1% kansasta.
Myös lapsikasteiden osuus on selvässä laskussa. Kasteiden määrä laski, vaikka lapsia syntyi n. 2 000 enemmän kuin edellisvuonna (Tilastokeskuksen marraskuun tilaston mukaan, joulukuun tilasto julkaistaan 22.1.).
Myös rippikoulun käyneiden määrä laski: vuonna 2024 heitä oli 49 627 ja viime vuonna 49 190. Ikäluokan suuruutta en osaa sanoa, mutta todennäköisesti riparin käyneiden osuus laski.
Marraskuun väkiluku oli 5 656 394. Tuolla laskettuna kirkkoon kuulumattomien määrä olisi ylittänyt jo 2,2 miljoonaa. Mutta odotellaan rauhassa tietoa joulukuun väkiluvusta.
Kirkon väkiluku 1.1. jaettuna Suomen väkiluvulla 14.1. on 60,96 %. Hyvinkin tarkasti siis arvioiden mukainen 60,1 % tuli osuudeksi.
Siis, 61 %. Paitsi että oletettiin 61,1 %. Hmm, tarkistettava joskus kun ei ole flunssa.
DVV:n väkiluku ei ole Suomen virallinen väkiluku, vaan sen julkaisee Tilastokeskus viikon kuluttua viime vuoden osalta. Mutta tuota luokkaa se jäsenosuus tulee olemaan.
Mikäli on tasan 61% 1.1.2026. niin on mahdollista, että ensi marraskuun lopussa alittuu jo 60% raja.