Miten Eurooppa vastaa?
Vsstaammeko haasteeseen, lähteeko Euroooan maat puolustamaan Tanskaa ja Grönlantia?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b6719738-afa6-4d15-96ac-5bb99b0b68dd
Ihan ensimmäiseksi Euroopan pitäisi häätää Usan joukot kaikista Euroopassa olevista UsaNaton tukikohdista.
Miten se onnistuu?
Trump haastaa Euroopan sotaan?
33
183
Vastaukset
- Anonyymi00001
kolumbialainen nainen sanoi hyvin eilen uutisissa "trumpin pitäisi mennä terapiaan, jotta pääsisi eroon lapsuuden traumoistaan, se jälkeen usassakin olisi hyvä elää".
voiko paremmin sanoa?- Anonyymi00021
Todella hyvin sanottu, siinä koko totuus.
- Anonyymi00032
Hyvin sanottu ja on totta.
- Anonyymi00002
Euroopan maiden pitää ilmoittaa Trumpille, että hänen on pikimmiten evakuoitava kaikki maansa kansalaiset pois euroopasta.
- Anonyymi00003
Maailma ilman EUa on parempi maailma!
- Anonyymi00006
joo, eun:n ja usan voi hajoittaa, kaikki natsit kuskata autiolle saarelle omilla saksillaan pärjäämään
- Anonyymi00004
Kun Trump vie tuota tyrimispolitiikkaansa yhä vain syvemmälle, lopputulos voi olla hyvä, hän kaatuu omaan mahdottomuuteensa kun omat käyvät häntä vastaan, laittaen hänet pakkopaitaan ja tahdonvastaiseen hoitoon.
- Anonyymi00008
Tuota olen odottanut ja ihmettelen, ettei sitä vielä ole tehty.
- Anonyymi00016
Anonyymi00008 kirjoitti:
Tuota olen odottanut ja ihmettelen, ettei sitä vielä ole tehty.
sitä ihan oikeasti kaivattaisiin ja pian, hullu sinne mihin kuuluu eli hourulaan.
- Anonyymi00005
nythän tuo oranssivauva aikoo iskeä suvereeniin valtioon iraniinkin 🤪
- Anonyymi00007
Hyvä juttu koska minua kiinnostaa vaan sotiminen. Sotiminen ja seksi. Toivon luovani paljon lyhytaikaisia seksisuhteita vihollisen naisten kanssa.
- Anonyymi00017
ai sää oot sitte wannabe trumppi
- Anonyymi00010
Suomessa on ainakin yksi puolue joka toivois Trumpin hyökkäävän eurooppaan?
- Anonyymi00011
joo, toivovat että trump hyökkäisi yhdessä putinin kanssa.
persujahan tässä tietenkin tarkoitetaan. - Anonyymi00013
Persut lähtevät sotimaan Trumpin tai Putinin joukkoihin eurooppaa vastaan?
- Anonyymi00012
miksi ei voitais vaan antaa gröönlantii, ni päästäis helpommalla..... talous sakkaa jo uutenkin kun maksellaan eu-maksuja ja ukrainaan menee vi#usti rahaa... omalle kansalle tulee vaan kalliimpia sähkölaskuja ja yt-neuvotteluita....
- Anonyymi00018
Häh? Grönlanti kuuluu Tanskalle, on kuulunut jo 1000 vuotta. Ei vailtioita oteta eikä jaella Trumpin mielen mukaan.
- Anonyymi00014
Trump hyökkää iraniin ja lopettaa verenvuodatuksen,, kun muut tahot on hiljaa.
Iranista on saatu äärimmäisen vakavia tietoja laajamittaisista joukkosurmiin viittaavista tapahtumista. Iranilainen oppositiosivusto Iran Internationalin raportin mukaan maassa on murhattu jopa 12 000 siviilia vain neljän päivän aikana! Tietoja ei ole voitu riippumattomasti vahvistaa, sillä Iranin hallinto on estänyt tiedonvälityksen maasta.
Silminnäkijöiden mukaan yhdessä ruumiiden tunnistuspaikassa oli nähtävillä satojen nuorten ruumiita. Uhrien kerrotaan olleen pääosin nuoria mielenosoittajia. Useat paikalliset lähteet kuvaavat väkivaltaa järjestelmälliseksi ja poikkeuksellisen brutaaliksi.
Iranin hallinto on katkaissut internetyhteydet laajasti eri puolilla maata. Toimenpiteen tarkoituksena on estää mielenosoittajien kokoontumisten suunnittelu sekä estää turvallisuusjoukkojen väkivallan dokumentointi ja välittyminen kansainväliselle yhteisölle. Digitaalinen pimennys on lamaannuttanut riippumattoman uutisoinnin ja jättänyt maan käytännössä informaatiokatveeseen.
Viranomaiset eivät ole kommentoineet kuolonuhrien määriä. Iranin hallinto on aiemmissa kriiseissä kiistänyt väkivallan laajuuden ja leimannut mielenosoitukset ulkovaltojen lietsomiksi, samalla kun turvallisuusjoukkojen toimet ovat jääneet vailla vastuuta.
Tämä Iranin hallinto nojaa systemaattiseen väkivaltaan, osoittaa täydellistä piittaamattomuutta ihmiselämää kohtaan ja on valmis turvautumaan mihin tahansa keinoihin säilyttääkseen valtansa.
Lähteet:
Times of Israel
https://www.timesofisrael.com/…/report-claims-at-least…/- Anonyymi00020
Iranin sisäiset asiat ovat Iranin asioita, sinne ei pidä kenenkään sotkeutua, ei etenkään Trumpin.
Iranin mielenosoittahat hoitavat muutoksensa itse, verenvuodatusta tulee kansannousuissa aina, sille ei me voida mitään, koska se ei kuulu meille.
- Anonyymi00015
Ehkä hyväksi nyt jos Trump ja Eurooppa ajautuu konfliktiin...voisimme perua F35 kaupat ja ostaa hävittäjät myöhemmin Euroopan puolelta, Venäläistä ja Kiinalaista tai Intialaista ei voi ostaa kun niihin laitetaan Suomelle kuitenkin tappokytkimet että niitä tai ohjuksia ei voi käyttää ko maata vastaan ,todennäköisesti F35 ja sen ohjuksissakin on jo semmoiset olemassa...
Jäämurtaja kaupat voitaisiin perua ja myydä ne Venäjälle,Kiinalle ja Japanillekin...tai Kanadalle jos tarvitsevat...Venäjä tulkoon rakentamaan murtajaa vastaan Hanhikiven ydinvoimalan loppuun...halventaa Suomen sähkön hintaa oleellisesti..tänäkin talvena 15 Gw tehontarve ylittyi ja yli 2 Gw piti tuoda,jos mikään voimala olisi sammunut,Suomella ei olisi ollut oikein mitään kunnon varavoimaa nyt varalle...siksi tarvitsemme lisää voimaa joka tapauksessa ja Venäjän linjan ja kaasun ,sekä öljyntuonnin auki ...Ukrainan sota on kohta taputeltu...eli ei estettä.,ja vienti /tuonti Itään kuntoon..- Anonyymi00019
Kyllä, kaivataan isoa muutosta Kokoomuksen Usan-nuolemispolitiikkaan.
- Anonyymi00023
Anonyymi00019 kirjoitti:
Kyllä, kaivataan isoa muutosta Kokoomuksen Usan-nuolemispolitiikkaan.
Milloin ihmiset huomaavat miten sairas maa Usa on?
- Anonyymi00022
Trumpin tarkoitus on saada aikaan mahdollisimman isot rähinät ja mitä laajemmalti pitkin maailmaa, sen parempi. Trump tietää että iso ja tuhoisa sota on hänen ainoa mahdollisuus jatkaa vallan kahvassa pysymistä toisen presidenttikautensa jälkeen. Ei olisi ensimmäinen kerta Yhdysvaltainkaan historiassa kun presidentinvaaleja on sotatilan takia peruttu.
- Anonyymi00024
No, välivaaleissa nähdään tacon kannatus, saattaa olla aika surkea tätä menoa.
- Anonyymi00027
Vuosi täynnä Trumpin valtaa, kansalaisia jenkkilässä tympii jo...
- Anonyymi00025
USA'ssa valmistellaan falseflag-iskua - otaksuttavasti isku tapahtuu Puerto Ricoon siellä olevaan US-sotalaivaan - Tanskan toimesta.
- Anonyymi00026
Euroopan natojoukot Grönlantiin ja Tanskaan puolustautumaan Trumppia vastaan.
Mitä sanoo NatoRutte, Trumpin nuolija 🤣🤣🤣- Anonyymi00028
Stubidokin on nielaissut kielensä 😅
- Anonyymi00034
Anonyymi00028 kirjoitti:
Stubidokin on nielaissut kielensä 😅
stubbin seikkailut ameriikan ihmemaassa näyttää päivä päivältä yhä enemmän idioottimaisemmalta..
- Anonyymi00029
Taidetaan Eurooppaa ja Suomea etunenässä olla työntämässä Venäjälle saaliiksi. Naton uskottavuus on aika nollassa jos vahvin jäsenvaltio uhkaa muita sotilaallisesti ja osoittaa, ettei Eurooppa pysty puolustamaan omia alueitaan.
- Anonyymi00030
Jäitä hattuun kuten olemme tehneet. Tämä TACO on kova uhoamaan, mutta huono toteuttaja. Hänen taktiikkansa taitaa olla sekasorto, jota ei edes itse hallitse.
- Anonyymi00031
Euroopan täytyy pitää nyt yhtä. On vastassa Venäjä tai ns. liittolainen Usa. Ei Trumppi ole ainakaan Putinia viisaampi, molemmat ovat omanapaisia diktaattoreja.
- Anonyymi00033
Totta kai Eurooppa vastaa. Mutta ei ehkä sotilaallisesti mutta jos USA valtaa Grönlannin niin se johtaa siihen että Eurooppa etääntyy yhä kauemmaksi USA:sta. Eurooppa muuttaa suuntaansa ja pyrkii kaikessa olemaan riippumaton USA:sta. Haetaan uusia liittolaisia ja vahvistetaan omaa puolustusta. Voi jopa olla että tulevaisuudessa Kiina on Euroopan liittolainen. Lopputuloksena USA muuttuu hylkiövaltioksi josta koulutettu eliitti haluaa pakoon uskonnollisen oikeiston harjoittamaa vainoa. Lopputuloksena USA:sta tulee heikko ja köyhä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986118KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495555Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222757Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042026Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181583seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241494Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1361459