Sähkön tehomaksu romuttaa sähköautot

Sähkölämmittäjillä kallista touhua.
25201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Ei ole pakko ottaa tehomaksua.

Äänestä
  • Oletko ihan varma?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Oletko ihan varma?

    Niin ainakin kerrottiin jossain vaiheessa.

    Äänestä

  • Ei vielä, mutta kuka kuvittelee, etteivät ahneet sähkölaitokset määrää tehomaksua jokaiseen sähkösopimukseen.
    Tehomaksu ei koske kerrostalossa ja rivitalossa vuokralla asuvia, jotka saavat kaikki asumistuet, vaikkeivät ole maksaneet asunnosta euroakaan.
    Omakotitalossa asuvia tehomaksu sensijaan koskee, vaikka eivät saa asumistukea ja ovat maksaneet asunnosta kymmeniä/satoja tuhansia.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Ei vielä, mutta kuka kuvittelee, etteivät ahneet sähkölaitokset määrää tehomaksua jokaiseen sähkösopimukseen.
    Tehomaksu ei koske kerrostalossa ja rivitalossa vuokralla asuvia, jotka saavat kaikki asumistuet, vaikkeivät ole maksaneet asunnosta euroakaan.
    Omakotitalossa asuvia tehomaksu sensijaan koskee, vaikka eivät saa asumistukea ja ovat maksaneet asunnosta kymmeniä/satoja tuhansia.

    EU-kommunismi etenee... asialla siis kokoomus ja persut...

    Äänestä

Sähköyhtiön liikeidea on laskuttaa.

TÄMÄ ON ONGELMA
KOKO MAAN TALOUDEN KANNALTA.

Äänestä
  • Ongelma on se että vihervasureita ei saa pois eduskunnasta eikä EU:sta. Tarkoittaa sitä, että eräänä päivänä on puun poltto lämmitykseen kielletty, ankaran rangaistuksen uhalla.

    Maan talous voisi aivan mainiosti ja kotitaloudet myös mikäli vihreää idealismia ei olisi toteutettu.

    Haluatko elää mäkitupalaisena siksi että maapallon elinkelpoisuus pitenee kahdella minuutilla?

    1Äänestä

Sähkölämmittäjän painajainen on sähköauto.

1Äänestä

Sähköauto on välivaihe

Äänestä

Kyllä 5 kW on jokaisen kuluttajan painajainen. Ei taida enää olla mummon mökkejä 1x16 A pääsulakkeella kuparilankojen päässä.

Äänestä
  • Ei kuparilankojen päässä mutta muuten on.

    Äänestä

Perheessä on jo kolme sähköautoa. Täytyy alkaa katsella diesel-vaihtoehtoa seuraavaksi autoksi ja harkita lämmityksen muuttamista takaisin polttoöljylle. Ilma–vesilämpöpumppu kuluttaa pakkasilla yllättävän paljon sähköä.

Kokoomus kaivaa tällä linjalla itselleen melkoista kuoppaa seuraavia vaaleja ajatellen.

Äänestä
  • Meillä on neljä sähköautoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Meillä on neljä sähköautoa.

    Minulla oli kaksi sähköautoa. Tie vei takasin hybridiin parin talven jälkeen.

    Äänestä

Köyhtyvä Suomi on kaikkien meidän ongelma.

Äänestä

Seuraava vaihe on kaikkiin yli 2,5 kW kulutuslaitteisiin tuleva verkkoyhtiön hallitsema mutta asiakkaan maksama verkkokäskyohjaus.

Äänestä

Sähköyhtiöiden ahneudella on paskainen loppu.

2Äänestä

Datakeskukset tarvii sähköä joten sinulle ei riitä.

Äänestä
  • Jep nehän muuntaa sähkön lämmöksi ja myy sitten kaukolämpönä asiakkaille. Näin asiakkaiden ei tarvitse kalliilla sähköllä lämmittää asuntojaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Jep nehän muuntaa sähkön lämmöksi ja myy sitten kaukolämpönä asiakkaille. Näin asiakkaiden ei tarvitse kalliilla sähköllä lämmittää asuntojaan.

    Joka tönössä vois olla pieni datakeskus jonka hukkalämmöllä talo pysyy lämpimänä ja sähköä käytetään järkevään työhön eikä jonkun ladon lämmittämiseen.

    Äänestä

Hallitus keksii kokoajan lisää veroja, maksuja ja tasaveroja kansalle.

Eivät tajua että kaikki lisämaksut kompensoidaan pois kulutuksesta, kun se tulotaso on vakio kaikilla ja kun työttömyys kasvaa ja sosiaaliturvan taso laskee sekä turvattomuus palkkatöiden pysymisestä niin järkevä säästää kaikki pahan päivän varalle.

Nyt on jo pahat päivät olleet 2.5 vuotta, koko Hallituksen ajan ja vauhti vain kiihtyy.

Voisikin sanoa että Suomi tuhotaan nyt Hallituksen toimilla pysyvästi. Paluuta entiseen ei tule enää koskaan.

Äänestä

Tehomaksu tai moninkertainen perusmaksu, valitkaa.

Äänestä

Ihmisiä kehotettiin siirtymään öljylämmityksestä sähköön ja vaihtamaan saunaankin sähkökiuas. Nyt sitten se on jo paha, älkää hitossa käyttäkö sähköä. Suomessa voi kansaa kusettaa miten paljon tahansa eikä kukaan mene kadulle polttamaan autoja ja rikkomaan paikkoja.

Äänestä

Odottakaapas, niin seuraavaksi sähköyhtiöt keksii alkaa laskuttamaan kuluttamatta jääneestä sähköstä.
Jos sähkönkulutuksesi on määritelty 5000kWh vuodessa ja olet kuluttanut 2000-3000kWh vuodessa, niin sähkölaitos lähetää vuoden lopussa tasauslaskun käyttämättä jätetystä sähköstä vaikka 20c/kWh hintaan.

Äänestä
  • Silloinhan minun pitäisi saada hyvitystä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sähkölämmittäjillä kallista touhua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu