Vuodenvaihteessa elintarvikeiden ALV laski ja Lidlissä laski vastaavasti kaikki hinnat mutta S-marketissa ei hinnat laskeneet vaan sen lisäksi viikkotarjouksetkin on poistettu kokonaan. Viime vuonna oli aina KE-SU tarjouksia vaan ei ole enää.
Lidl laski ja S-kauppa nosti hintojaan
Anonyymi-ap
16453
10Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
K-kauppiaat takoo miljoonatuloja eikä ihme kun katsoo niiden hintoja mutta sen vain ihmetyttää kuka hullu käy K-kaupassa kun siellä kaikki maksaa 30-35% enemmän kuin S-marketissa tai Lidlissä
S-kaupoissa en enää käy, koska se boikotoi yksipuolisesti Israelia.
K-kaupoissakin hinta on tullut viime aikoina alaspäin. Jos vähänkin pystyy tarjouksia hyödyntämään, niin päästään jo samoihin hintoihin.
S-kauppojen epäjohdonmukaisuus näkyy jo heidän monessa toiminnassa. Laatu heikkenee ja hinnat nousevat.
Mutta myyvät kyllä iranilaisia tuotteita, vaikka on käynyt ilmi mitä julmuuksia maassa on tehty ihmisoikeuksia kaipaaville ihmisille. Tapettu parissa viikossa 40 000 ihmistä. Enemmän vastuullisuutta ja johdonmukaisuutta toivoisi Eepeen johdolta ja hallinnolta.
Laitoin sähköpostia Israel-boikotin alkuvaiheessa Eepeen toimitusjohtajalle ja heidän hallintonsa puheenjohtajalle, ja kysyin että onko heillä samat kriteerit kaikille muillekin maille. Eivät vaivautuneet vastaamaan. Osuuskaupoista on tullut niin mahtavia, että eivät asiakasomistajiensa aitoihin ihmettelyihin ja huoliin halua millään tavalla reagoida. Pettynyt olen pahasti heidän toimintaansa ja luulen, että heidän ylimielisyytensä tulee vielä heidän eteensä, tavalla tai toisella.
S-ryhmä ostaa heikkojen ihmisoikeuksien maista tuotteita ja yrittää sillä pärjätä.
Coopin tuotteet tai niiden raaka-aineet tulevat mm. Kiinasta, Iranista, Nicaraguasta, Syyriasta, Kambodžasta, Myanmarista, UAE:sta, Vietnamista, Egyptistä ja Pakistanista. Kun katsoo näiden maiden listaa, niin helposti huomaa miksi laatu Prismoissa ja S-marketeissa on laskenut. Oma kysymyksensä on sitten se, että kuinka vastuullista S-ryhmässä on oman kaupan merkkien tuotteita ja niiden raaka-aineita tilata tuollaisista maista. Omissa merkeissä kauppojen vaikutusvalta on suurin, mutta myös vastuu. Toimiiko S-ryhmä tässä astuullisesti?
Lidl on ehdottomasti paras
Heillä onkin kokemusta kansainvälisestä kilpailusta, joutuvat ajattelemaan asiakastakin. Toista se on K:lla ja S:llä. Maailmalla eivät pärjää opeillaan.
Surffailulauta. Ei sähköllä.
Litli on Palas
Se ihmetyttää, että S-kaupat nostavat hintoja, mutta silti tuotteiden laatu laskee. Hedelmät ja vihannekset pitäisi saada kiertämään paremmin, ettei olisi niin paljon hukkaan heitettävää niissä. Hintojen nousulla pitäisi pystyä saamaan noihin "tuoreksiin" parempaa laatua.
K-kaupoissakin hinta on tullut viime aikoina alaspäin. Jos vähänkin pystyy tarjouksia hyödyntämään, niin päästään jo samoihin hintoihin.
------------------
Höpö höpö senkin K-kauppias!
Kaikki maksaa K-marketissa 25-35% enemmän kuin S-marketissa.
Jos vertaa 100 tuotetta niin 95-98 niistä on reippaasti kalliimpia
K-kaupassa ja yksi tai kaksi halvempi.
Siellä myös nuo hedelmät sitten seisoskelee odottamassa ostajaansa pidempään , laatu on heikentynyt hevi osastoilla .
"Kakki maksaa K-marketissa 25-35% enemmän kuin S-marketissa.
Jos vertaa 100A Datsunia niin 96-99 Saab on reippaasti kalliimpi
K-kapakassa ja yksi tai kaksi olutta on halvempi."
S-etukortti kuuluu jokaisen vakoilijan perusvarustukseen. Onko sinulla?
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011758271.html