Auton lisälaitteista

Anonyymi-ap

Ostaessani uuden autoa perusmalliin ei kuulunut peruutustutka, joten laitatin sen siihen.
Nyt se lakkasi toimimasta, mutta takuuaikaa on jäljellä. Onko se takuuseen kuuluva korjaus vai pitääkö itse maksaa korjauksen tai uuden asennuksen?
Korjaamo ei sano suoraan, haluavan tehdä 250 euron (alk.) vianetsinnän ja vasta sitten pystyvät sanomaan kuuluuko takuuseen vai ei. Onko tosiaan näin? Mistä voin itse nähdä mitkä osat kuuluvat takuuseen? Tiedän että sanotaan, kuluvat osat eivät kuulu, mutta onko monen sadan peruutustutka kuluva osa?

12

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jos tutkan asennuksesta on alle vuosi , niin menee takuuseen .

      • Anonyymi00010

        Takuun jälkeen on edelleenkin virhevastuu olemassa. Takuu on siis eri asia kuin lainmukainen virhevastuu. Takuuajan päättymisen jälkeenkin ostaja voi vedota virhevastuuseen. Takuun jälkeen virheen osoittaminen siirtyy ostajalle.

        Takuu on myyjän, valmistajan tai maahantuojan vapaaehtoisesti antama lisäturva. Takuun voimassaoloaikana sen myöntäjän on osoitettava, että tavaran vika johtui ostajasta.

        Myyjä on aina ensisijaisesti vastuussa tavaran virheestä. Virhevastuun kestolle ei ole kiinteää ylärajaa. Kaikki tavarassa olevat viat eivät kuitenkaan kuulu myyjän vastuulle. Myyjä ei ole esimerkiksi vastuussa siitä, jos asiakas ei ole noudattanut tavaran käyttö- tai hoito-ohjeita.


      • Anonyymi00011

    • Anonyymi00002

      Jos sen on merkkliike asentanut, sillä on takuu.

    • Anonyymi00003

      Jälkikäteen tai varustelun yhteydessä laitetulla tarvikeosalla hyvin harvoin on auton takuu, vaan osan oma takuu.

      • Anonyymi00009

        Tietenkin noin on.


    • Anonyymi00004

      Ostohetkellä laitatin sen tutkan siinä missä sisätilalämmittimenkin, Kuuluivat siis uuden auton ostohintaan. Autoliike on poistunut markkinoilta, enkä muista oliko merkkiliike.
      Auton takuu on voimassa vielä pari vuotta. Tarkoittaako siis että osa laitteistosta on vähemmän aikaa takuun piirissä kuin itse auto?
      Siitä pari kk sitten meni ilmastointilaitteen moottori rikki, se ainakin meni takuuseen, mutta se tietenkin oli vakiovarusteena autossa.

      • Anonyymi00005

        Jos sisätilalämmitin on merkkiä Defa ja asennettu luovutushuollossa tai sen jälkeen, niin sillä tuskin KiaToyotaFordin takuuta...


      • Anonyymi00006

        Esim. Kiassa on tehdasvarusteilla takuu kolme vuotta.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Esim. Kiassa on tehdasvarusteilla takuu kolme vuotta.

        Niin, tehdasvarusteilla, jotka on asennettu autotehtaalla.


    • Anonyymi00008

      Jälkiasenteisissa varusteissa ei ole auton takuuseen liittyvää takuuta, vaan työllä ja itse varusteella on oma takuu. Vain tehtaan varusteissa on uuden auton takuu.

    • Anonyymi00012

      Jos ostit peruutustutkan elinkeinonharjoittajalta, kyseessä on elinkeinonharjoittajan ja kuluttajan välinen kauppa. Tällainen kauppa on kuluttajansuojalain alainen.

      Jos peruutustutkan katsotaan vioittuneen aikaisemmin kuin sellaisen voidaan olettaa toimivan, siinä on virhe. Tässä tapauksessa elinkeinonharjoittaja on velvollinen korjaamaan virheellisen peruutustutkan tai korvaamaan virheellisen peruutustutkan korjaamisen aiheuttamat kulut. Tämä koskee myös matkakuluja.

      Eli tässä on nyt ihan ensin kysymys täyttyykö kohdallasi virheellisen peruutustutkan määritelmä. Et kertonut miten kauan peruutustutka oli sinulla käytössä ennen vioittumista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      169
      3877
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      79
      3080
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      46
      2133
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      23
      2023
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      49
      1870
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1331
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1268
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1260
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1048
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      758
    Aihe