Syön useampaa eri reseptilääkettä
Joskun koronan aikaan pudotettii useamman lääkkeen saantia. Esim 25mg tyroksiinia sain 2x100 aiemmin, nyt vain 1x100. Annostus 1,5tabl/pv
Nyt täytyy juosta eri aikaan apteekista hakemassa lääkkeitä. Tätä saat vasta kolmen päivän päästä. Tätä ensikuun ensimmäinen päivä. Voi voi tästä on mennyt lähete vanhaksi viimeinen tabletti menossa.
Kaikki ei asu apteekin vierellä ja kaikilla ei ole omaa autoa. Ainut syy ettei oteta määrättyjä lääkkeitä ei ole että ei ole rahaa vaan lääkkeiden nouto on tehty hankalaksi.
Jos vuosia syön samaa lääkettä niin aina seuraava noutopäivä lasketaan edellisestä noudosta. Kun tyroksidia lähes joka toinen syö, joskus kun loppu oma, ei kauppareissua ollut, lainasin ja palautin lääkettä. Minä olen taas seuraavassa noudossa lääkkeetön. Vuodessa menee tiettymäärä, enempää en syö kuin tarve. Tuo noutopäivästä seuraava noutopäivän lasku raivostuttaa.
Kelan lääkerajoitukset
6
332
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
Tiesitkö että reseptilääkkeitä voi myös tilata apteekista netin kautta ja valita kotiinkuljetuksen esim yliopistonapteekki
- Anonyymi00002
Pyydä kokonaan uusi resepti.
- Anonyymi00003
Saa sitä lääkettä ostaa vaikka koko reseptin tyhjäksi yhdellä kerralla. Haet sitten vaan korvaukset jälkikäteen, jos viitsit, kun Thyroxin ei monta euroa maksa, vaikka maksaisit kokonaan itse.
- Anonyymi00006
Mulla sama, mutta kela ei suostu maksamaan omia lääkkeitä, joita tarvitsen. Tilasin ulkomailta, osa onneksi edes tuli, ilman en elossa pysy, laatu vielä näkemättä.
- Anonyymi00007
Kela korvaa vain lain mukaan. Lääkkeitä voit kuitenkin ostaa myös ilman suorakorvausta ja korvauksen haet myöhemmin Kelasta itse, jos lääke on korvattava.
- Anonyymi00008
Miten kela perustelu sen ettei se korvaa ?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202512Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401762Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6991177- 1081042
- 72998
- 98956
- 48895
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk86819- 97816
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33766