Kukas osaisi kertoa minne voisi tarjota vm 03 pösö 206:sta, jonka loppuvelka pitäisi lunastaa? Eikös niitä aina ole jotka ostavat mutta kun nyt ei osu yhtään ilmoitusta silmään. Mieluiten pääkaupunkiseudulla. Ideana olisi, että pääsisin tosta autosta eroon ja ostaisin uuden, isomman auton turvautuen käsirahaan.
autosta eroon?
mami
61680
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mene siihen liikkeeseen joka edustaa haluamaasi, seuraavaa autoa ja ala neuvottelemaan asiasta.
Monet liikkeet myös ostavat autoja tyyliin "lunastamme loppuvelkasi" ja näin se toimii myös silloin kun menet liikkeeseen vaihtamaan autoasi.
Katso vaikka päivän hesarista "ostetaan moottoriajoneuvoja" siellä niitä velan maksajia on aina, niin tänäänkin.
Juuri nuo "loppuvelka lunastetaan" -ilmoittajat ovat niitä pahimpia verenimijöitä! Heiltä saat todella alhaisen hyvityksen autostasi!
Jos kerran olet vaihtamassa kalliimpaan, niin ei muuta kuin niitä myyviä liikkeeseen hieromaan kauppaa aivan tavalliseen tapaan, siis kuten omistaisit Pugisi.
Siis kauppahan menee sitten näin:
Jos ostat vaikkapa uuden Volvo V50:n, niin myyjä arvioi 206:n hinnaksi vaikkapa 12500 euroa, josta olet vielä velkaa 10000 euroa. Teette kaupat aivan normaalisti, mutta sillä erolla, että Volvo-myyjä maksaakin sen 10000 euroa 206:n rahoittajalle ja erotus, 2500 euroa, huomioidaan välirahana uuteen Volvoon.
Älä missään tapauksessa ala tarjoamaan Pösöäsi "halutaan ostaa, loppuvelka lunastetaan" -kauppiaille! Vaihdossa kalliimpaan saat aivan yhtä hyvän hyvityksen, kuin jos vanha autosi olisi jo kokonaan maksettu. Autoliikkeelle on aivan yhdentekevää, kuka nykyisen autosi omistaa.
Mutta entäpäs se summa joka pitänee maksaa siihen väliin ns käsirahana, eikös sen olis voinut duunata just siten että tarjoaa autoa "loppuvelka lunastetaan"-kauppiaille ja tekee siinä voittoa sen pari tonnia? Kannattaako? Vai onko mitään väliä, käsiraha taitanee olla se pari tonnia joka tapauksessa, annanpa pösöni uuden liikkeen kautta pois tai sitten jollekin ihan muulle...
Noille "loppuvelka lunastetaan"-kauppiaille myymällä et kyllä tee senttiäkään voittoa, vaan päin vastoin ihan helvetisti tappiota, vertaat sitten vaikka suoraan liikkeessä vaihtamiseen. Mihin muuhun niiden liiketoiminta perustuu kuin siihen, että ostavat selvään alihintaan rahapulassa olevilta ihmisiltä?
Neuvottele rahoitusyhtiön kanssa semmoinen sopimus, että myytyäsi auton yksityiselle maksat jäljellä olevan loppuvelan pois. Ei ole vaikea operaatio kun uskallat soittaa rahoitusyhtiöön ja alat neuvotella asiasta.
Ostetaan autoja jobbarit on tosi nihilistejä maksamaan kunnon hintaa. Kerran kokeilin mitä saa -01 carismasta, paras tarjous näiltä jobbareilta oli 8350 ekeä. Samaa mallia myytiin n.14500 ekun hintaan. Enpä muuten myyny jobbareille.
Saat silloin parhaan hinnan autostasi, kun vaihdat sen kalliimpaan liikkeessä. Noinkin uusien ja pienien autojen yksityisiltä ostajat ovat harvassa(= todella pitkä myyntiaika ja myyntihinta on lopulta onneton) ja loppuvelanlunastajista onkin jo varoiteltu tässä ketjussa.
Tais olla vanhan toistoa...