Joku kirjoitti, ettei Ukrainaa ollut Neuvostoliiton aikana.
Olisihan se pitänyt arvata, että kommunistinen Yle valehteli Tsernobylin onnettomuudenkin tapahduttua, että voimala sijaitsi Ukrainassa. Eihän Ukrainaa ollut olemassakaan. Kommariyle valehteli aikoinaan senkin, että DT on ukrainalainen traktori.
Ukraina syntyi vasta Neuvostoliiton hajottua ja Ukrainan kieli kehitettiin seuraavana vuonna.
Asian voi varmistaa Suomen Uutisista.
Olisihan se pitänyt arvata, että kommunistinen Yle valehteli Tsernobylin onnettomuudenkin tapahduttua, että voimala sijaitsi Ukrainassa. Eihän Ukrainaa ollut olemassakaan. Kommariyle valehteli aikoinaan senkin, että DT on ukrainalainen traktori.
Ukraina syntyi vasta Neuvostoliiton hajottua ja Ukrainan kieli kehitettiin seuraavana vuonna.
Asian voi varmistaa Suomen Uutisista.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Ei sitä koskaan ole ollutkaan!
No eikä kun sellaista traktoria kuin DT.
Ei ole ollut, DT on norjalainen sanomalehti Dammens Tridente.
NS ukrainasta tuli venäjän keskus vuonna 800.
ei oo eikä tuu enää.
Ukraina lakkaa kohta olla olemasta, jos Suomi ei lähetä sinne muutamaa miljardia lisää rahaa.
Vaikka lakkaa kai se olemasta sittenkin. kun ukrainalaiset näyttää muuttavan Suomeen loikoilemaan.
Huh? Putlerillakin on kartta, jossa Ukraina on olemassa tuhat vuotta ennen venäjää.
Valtamedian valetta.
Höpön höpö oletpa kova valehtelemaan🤔
Joo, sehän sitä harmittaa kun myyttinen Urheimat ei ole hallussa ja Lebensraumia on Siperian verran.
Putler-parka, KGB:n iskumies haluaisi keisariksi keisarin paikalle.
Lyhyt mies haluaisi olla Suuri.
Napoleon tulee mieleen.
Napoleon on ollut tietojen mukaan silloiseen aikaan keskimääräistä pidempi, liki 170 cm, samoin Hitler oli samoissa lukemissa.
Persujen Rydman tulikin mieleen Hitleristä, koska Rydman valitteli taannoin, ettei maailmassa ole riittävästi muistomerkkejä natsiajalta. Rydman on jotain 156 cm lippa pystyssä.
Zelensky 140 cm
Ei ole valetta vaan historiallinen fakta, mutta eihän näitä totuksia siellä russakoiden maassa opeteta 😆
Pidempi kuitenkinkin kuin se Kremlin kääpiö. Lienee jotakin 120cm?
Aivan,venäjä kuuluukin siis ukrainalle!
Suomen uutisista. BUAH HAH HAH !!! Itse asiassa Venäjä perustuu aika pitkälle Kiovaan.
Mikä ukraina, joku terroristi järjestökö?
Mikä Odessa?
Organisation der ehemaligen SS-Angehörigenkö?
Achtung baby.
Odessa https://www.youtube.com/watch?v=YArzRN9e0Eo&list=RDYArzRN9e0Eo&start_radio=1
Neuvostoliiton murretta turisevat, selvänä ja kännissä.🥳
Neuvostoliitossa puhuttiin venäjän kieltä. Samoin Neuvostoliittoa edeltävällä Venäjällä ja Neuvosto-Venäjällä puhuttiin venäjän kieltä kuten myös nykyisellä Venäjällä. Ukrainassa puhutaan ukrainan kieltä, joka kuulostaa venäjän kieleltä ulkomaalaisen korvaan. Paitsi tietenkin Jussi Halla-ahon korvaan, koska Halla-aho itsekin osaa molottaa ukrainankin kielellä typeryyksiään.
Mannerheim puhui sujuvasti venäjää, kun kävi armeijankin siellä.
Mestari on kirkkoslaavin tohtori.
Sai jonkun apurahankin kirjoittaakseen jonkun opuksen, mutta ei sitten kirjoittanutkaan vissiin muuta kuin sekoajatuksiaan johonkin scripta-blogiinsa. Riikkakin innostui kirjoittelemaan ja kertoi haluavansa ampua ihmisiä.
Ennen Moskovan ja Novgorodin alueita oli Kiovan rus-j valtio itsenäisenä ennen mongolivaltaa.
EI OLE kuin terroristit Ukraina jonka johtaja on Zelenskyi natsi!
Anotiltu ei taida tietää, että nykyvenäjän syntykoti oli Ukrainassa, mutta ryssä lähti sieltä Moskovaan ja perusti Novgorodin josta sitten kehittyi Venäjä ja kommunistien kaapattua vallan Venäjällä loppui Venäjä ja siitä tuli Neuvostoliitto.
Ukraina itsenäistyi samoihin aikoihin kun syntyi Neuvostoliitto. Sitten neuvostoliittolaiset kaappasi vallan myös Ukrainassa. Sitten Neuvostoliitto romahti valtiona ja Ukraina itsenäistyi lopullisesti.
Samalla kun Ukraina itsenäistyi, syntyi nykyvenäjä joka tunnusti Ukrainan itsenäisyyden ja teki sen kanssa mm. ydinaseiden hävittämisestä sopimuksen ja takasi Ukrainan turvallisuuden.
Sitten kommunistien KGB agentti putin kaappasi vallan NKP kommunistien Neuvostoliitolta ryöväämien varojen turvin.
Tämä sitten hyökkäsi itsenäiseen Ukrainaan kun ukrainalaiset halusi suuntautua länteen.
Ukraina on ihan samalla tavalla itsenäinen kuin on Venäjäkin.
Anotiltu, putinistanin logiikalla Venäjä ei ole itsenäinen, se kuuluu suomalaisille.
Suomalaiset asui siellä Volgan mutkassa ennenkuin esi-isämme lähti sieltä nykyisen Suomen alueelle.
Ihan yhtä pätevä vaatimus kuin putinin vaatimus Ukrainasta.
Heh, onhan tuo Purra täysin retardi?
EI KOSKAAN!
Itsenäistyminen 22. tammikuuta 1918
Ukraina ei onnistunut luomaan voimakasta omaa kansallista armeijaa, koska kolme vuotta jatkuneesta sodasta johtuen sotilaat halusivat rauhaa ja maareformin. Hallinnon ukrainalaistaminen kuitenkin jatkui.lähde?
Kansalliskokouksen vaaleissa tammikuussa 1918 valittiin Ukrainan perustuslakia säätävä elin. Vaalit pidettiin kansantasavallan alueella. Säädetyistä 301 edustajasta voitiin valita vain 171, joista 70 % kannatti ukrainalais-kansallisia puolueita. Kriittisen tilanteen vuoksi Rada julisti Ukrainan itsenäiseksi 22. tammikuuta 1918 ja ilmoitti käyttävänsä valtaa, kunnes perustuslakia säätävä kansalliskokous kokoontuu. Laki itsenäisyydestä hyväksyttiin 24. tammikuuta 1918 ja pääsihteeristö alkoi käyttää nimeä Kansanministerien neuvosto
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ukrainan_itsen%C3%A4isyyssota
Tässä CoPilot tekoälyn vastaus kysymykseen:
Mitä tapahtui 1991?
Kun Ukraina julisti itsenäisyytensä 24.8.1991 ja vahvisti sen kansanäänestyksessä 1.12.1991,
Venäjä: tunnusti Ukrainan itsenäisyyden 5.12.1991
solmi Ukrainan kanssa diplomaattisuhteet hyväksyi Ukrainan rajat Neuvostoliiton hajoamisen yhteydessä
allekirjoitti myöhemmin Budapestin muistion (1994), jossa Venäjä lupasi kunnioittaa Ukrainan alueellista koskemattomuutta
CoPilotin mukaan Venäjä ja Ukraina sopivat ydinasesita 1994:
Ydinaseisiin liittyvä sopimus: Budapestin muistio (1994)
Venäjän ja Ukrainan välillä solmittu keskeinen ydinaseita koskeva sopimus on Budapestin muistio, allekirjoitettu 5. joulukuuta 1994.
Se ei ollut vain kahdenvälinen sopimus, vaan mukana olivat myös Yhdysvallat ja Yhdistynyt kuningaskunta.
🔑 Mitä Ukraina lupasi?
🇺🇦 Ukraina:
luopui kaikista Neuvostoliitolta perimistä ydinaseista
siirsi noin 1900 ydinkärkeä Venäjälle purettaviksi seuraavien vuosien aikana
liittyi ydinsulkusopimukseen (NPT) ei-ydinasevaltiona
Tämä teki Ukrainasta yhden historian suurimmista ydinaseista luopujista.
🔑 Mitä Venäjä ja muut maat lupasivat?
🇷🇺🇺🇸🇬🇧 Venäjä, Yhdysvallat ja Iso-Britannia lupasivat:
kunnioittaa Ukrainan itsenäisyyttä ja suvereniteettia
kunnioittaa Ukrainan rajoja ja alueellista koskemattomuutta
pidättäytyä uhkailusta tai voimankäytöstä Ukrainaa vastaan
olla käyttämättä taloudellista painostusta
hakea YK:n turvallisuusneuvoston apua, jos Ukrainaa uhataan ydinaseilla
Myöhemmin myös Kiina ja Ranska antoivat omat turvallisuustakuunsa (ei allekirjoittajina, mutta tukijoina).
24. 8. 1991 Ukrainan itsenäisyysjulistus. Alun perin 600.luvulla ennen ajanlaskua, Ukraina ollut monien kansojen hallinnassa.
Jaa se terroristijärjestö jota johtaa joku natsi zelenskyi.
Terve Anotiltu, mitä kuuluu? Onko hommat alkaneet jo sujua?
EI UKRAINAA OLE!