Tauluhan on kokoomuslaisten ideoima ja ajama asia.
Vähän tuntuu että tätä on taulun filosofiaa on alettu muutenkin toteuttamaan etukäteen kun kunnasta julkaistuissa kuvissa on erillaiset kulttuurit kantasuomalaisten sijaan voimakkaasti esillä.
Empatiataulun mukaan me vimpeliläiset kaikki yhtenä suomen "koulutetuimpana ja hyvinvoivinpana "emme saa mitään palveluita.
Vimpelin kunta on tässäkin ollut ykkkönen ja saanut aikaaan että meillä kaikilla ei ole kohta enään edes ruokakauppaa kouluista puhumattakaan.
Koska saamme Vimpeliin oman empatiataulun?
10
452
Vastaukset 10
- Anonyymi00001
Potaskaa, ettei kohta muka ruokakauppaa. Se että erikoisliikkeet on kuihtuneet pois, on osaksi omaa syytä. Seinäjoilta on tietysti saanut tavaraa halvemmalla koska volyymi. Mutta tuskin kukaan sinne hehtaarimarketteihin tai ostoshelvettiin lentävällä matolla on päässyt.
- Anonyymi00005
Vimpeliläiset on perinteisesti lentänyt avaruusraketilla eikä matolla.
Viimeinen raketti millä on lennetty seisoo nokka pystyssä suksiteillä erään talon takapihalla.
Kyllä pitää olla mielikuvituksessa jotain ongelmia jos Vimpelin kokoiseen tuppukylään perustaa erikoisliikkeen kun asukkaita on kohta alle 2000.
Yksi ruokakauppa kaatuu seuraavaan isompaan remonttiin kun nytkin menee miinuksella. - Anonyymi00011
Anonyymi00005 kirjoitti:
Vimpeliläiset on perinteisesti lentänyt avaruusraketilla eikä matolla.
Viimeinen raketti millä on lennetty seisoo nokka pystyssä suksiteillä erään talon takapihalla.
Kyllä pitää olla mielikuvituksessa jotain ongelmia jos Vimpelin kokoiseen tuppukylään perustaa erikoisliikkeen kun asukkaita on kohta alle 2000.
Yksi ruokakauppa kaatuu seuraavaan isompaan remonttiin kun nytkin menee miinuksella.Täällä on ollut parikin vaatekauppaa, kenkäkauppa ja kirjakauppa ja valokuvaamo. Ne on lopettaneet ajat sitte, Ja nyt urheiluvälineliike, jonka pitkäikäisyyteen omistajavaihdoksen jälkeen en itse uskonut. Sitten tuli omistajilta ilmoitus keskittymisestä 'muihin projekteihin'.
- Anonyymi00003
En ole koskaan äänestänyt kokoomusta enkä perussuomalaisia. Hallituksen toimet ihan syvältä.
- Anonyymi00004
Näin se vasemmistolainen hapatus vaan leviää kaikkiin puolueisiin.
- Anonyymi00006
Kokoomus puolustaa maahanmuuttoa vain halpatyövoiman vuoksi. Kokoomus unohtaa lapsiperheet.
- Anonyymi00007
Kokoomuksen ja vihervasemmiston yhteinen projekti.
- Anonyymi00008
Sellanen kyltti olis hyvä rannilanmäessä jotta "vimpeli, helppo ajaa ohi pysähtymättä"
- Anonyymi00010
Olen Vimpeliläinen enkä pysähdy keskustan läpi ajaessa, enkä ole ainoa. Ei kiinnosta pesäpallo, homeiset leivät eikä kunnanjohdon sisäpiirileikit!
Olen tosi tyytyväinen että ainoa osaaminen on tikkaiden teossa, pellin rullamisessa ja lapsilla on homeiset vuokra parakit.
Niin tyhmältä tämä meno näyttää että en kehtaa kenellekkän sanoa että olen täältä.
- Anonyymi00009
Otetaan samalla kunnanjohtajasta 3500 euron valokuvat.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid122773En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene42549Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50505- 36492
Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi18485Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.101442Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33441- 32375
Martina ja Muhis vaan ystäviä
Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä130372- 46363