Koska saamme Vimpeliin oman empatiataulun?

Anonyymi-ap

Tauluhan on kokoomuslaisten ideoima ja ajama asia.
Vähän tuntuu että tätä on taulun filosofiaa on alettu muutenkin toteuttamaan etukäteen kun kunnasta julkaistuissa kuvissa on erillaiset kulttuurit kantasuomalaisten sijaan voimakkaasti esillä.
Empatiataulun mukaan me vimpeliläiset kaikki yhtenä suomen "koulutetuimpana ja hyvinvoivinpana "emme saa mitään palveluita.
Vimpelin kunta on tässäkin ollut ykkkönen ja saanut aikaaan että meillä kaikilla ei ole kohta enään edes ruokakauppaa kouluista puhumattakaan.

9

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Potaskaa, ettei kohta muka ruokakauppaa. Se että erikoisliikkeet on kuihtuneet pois, on osaksi omaa syytä. Seinäjoilta on tietysti saanut tavaraa halvemmalla koska volyymi. Mutta tuskin kukaan sinne hehtaarimarketteihin tai ostoshelvettiin lentävällä matolla on päässyt.

      • Anonyymi00005

        Vimpeliläiset on perinteisesti lentänyt avaruusraketilla eikä matolla.
        Viimeinen raketti millä on lennetty seisoo nokka pystyssä suksiteillä erään talon takapihalla.
        Kyllä pitää olla mielikuvituksessa jotain ongelmia jos Vimpelin kokoiseen tuppukylään perustaa erikoisliikkeen kun asukkaita on kohta alle 2000.
        Yksi ruokakauppa kaatuu seuraavaan isompaan remonttiin kun nytkin menee miinuksella.


    • Anonyymi00003

      En ole koskaan äänestänyt kokoomusta enkä perussuomalaisia. Hallituksen toimet ihan syvältä.

    • Anonyymi00004

      Näin se vasemmistolainen hapatus vaan leviää kaikkiin puolueisiin.

    • Anonyymi00006

      Kokoomus puolustaa maahanmuuttoa vain halpatyövoiman vuoksi. Kokoomus unohtaa lapsiperheet.

    • Anonyymi00007

      Kokoomuksen ja vihervasemmiston yhteinen projekti.

    • Anonyymi00008

      Sellanen kyltti olis hyvä rannilanmäessä jotta "vimpeli, helppo ajaa ohi pysähtymättä"

      • Anonyymi00010

        Olen Vimpeliläinen enkä pysähdy keskustan läpi ajaessa, enkä ole ainoa. Ei kiinnosta pesäpallo, homeiset leivät eikä kunnanjohdon sisäpiirileikit!
        Olen tosi tyytyväinen että ainoa osaaminen on tikkaiden teossa, pellin rullamisessa ja lapsilla on homeiset vuokra parakit.
        Niin tyhmältä tämä meno näyttää että en kehtaa kenellekkän sanoa että olen täältä.


    • Anonyymi00009

      Otetaan samalla kunnanjohtajasta 3500 euron valokuvat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5470
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2737
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      102
      1982
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1474
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1433
    Aihe