...että lähtee mukaan Trumpin "rauhanneuvostoon", jossa on myös Putin mukana, mutta Gazan edustaja puuttuu?
Ruotsi, Norja ja mm. Ranska ovat kieltäytyneet selväsanaisesti kutsusta, mutta Stubb on vielä hiljaa.
https://www.sss.fi/2026/01/mtv-oppositio-ei-halua-suomen-osallistuvan-trumpin-rauhanneuvostoon/
Tekeekö Stubb sen virheen...
22
118
Vastaukset
- Anonyymi00001
no hei, stubbihan on yli-innokas kaikkeen, kyllä hän voi tuon virheen tehdäkin.
- Anonyymi00004
Parempi jättää menemättä kuin katua jälkeenpäin.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Parempi jättää menemättä kuin katua jälkeenpäin.
Miljarddihan on pikku raha kun se velkaa vaan ,Velathan tuntuu saataville kun tuohon kerhoon pääsee
Otetaan vielä yhdet ! - Anonyymi00015
Anonyymi00005 kirjoitti:
Miljarddihan on pikku raha kun se velkaa vaan ,Velathan tuntuu saataville kun tuohon kerhoon pääsee
Otetaan vielä yhdet !niin joo perhana, pitäisi vielä maksaa, että saa osallistua tuon pähkähullun "rauhantekemisiin, hullua, niin hullua!
- Anonyymi00002
Gazan ongelma pitää ratkaista YKssa, ei missään muualla.
- Anonyymi00003
Antti Lindeman olisi natsina hyvä tuota johtamaan siis
- Anonyymi00006
Anonyymi00003 kirjoitti:
Antti Lindeman olisi natsina hyvä tuota johtamaan siis
Tai kaikkosen Antti Nuoriso säätiö rikollisena (Ehdolliseen tuomittuna)
- Anonyymi00016
Anonyymi00006 kirjoitti:
Tai kaikkosen Antti Nuoriso säätiö rikollisena (Ehdolliseen tuomittuna)
tai häkkänen pyssyministeriön korpraalina
- Anonyymi00007
Mikko Savolaa voisi myös ehdottaa sillä on parhaat näytöt miten talous tuhotaan siis Ähtärin eläintarhan ja koko kunnan ja sen yrittjien
- Anonyymi00017
sukunimellään pilaa savolaisten mainetta pohojammmaalainen
- Anonyymi00008
Palestiinalaisten asioista päättäminen ilman minkäänlaista palestiinalaista edustajaa on kuolleena syntynyt ajatus.
Saa nähdä kauasko kantaa.
Eipä silti, kovin laadukkaiksi edustajiksi ei voi sanoa presidentti Mahmoud Abbasia (90v.), joka valituksi 2005 tultuaan ei ole pitänyt yhtäkään presidentinvaalia, eikä Gazan Hamas-piirien väkeäkään. - Anonyymi00009
Ei pitäisi missään tapauksessa puuttua tuohon, sillä siitä voi tulla rasite muulle toiminnalle, kun kukaan ei hyväksy tuollaisen ryhmän päätöksiä ja tavoitteita.
- Anonyymi00010
Kyllä me jäänmurtajakaupat tarvitaan.
Mahdollisesti myös apua sodassa.
Ei se kannata päällikölle kukkoilla.
Gazahan on pelkkä kaatopaikka nykyisin.- Anonyymi00023
Se on monen ihmisen kotimaa vieläkin, vaikka Israel teurasti yli 70000 ihmistä sieltä.
- Anonyymi00011
Putin on jo luvannut miljardin Gazan Rauhanneuvostoon ja on siinä mukana.
- Anonyymi00013
Kaikki toimenpiteet, jotka köyhdyttävät Putinin hallintoa, ovat mielestäni suuresti tervetulleita.
Onhan se hienoa, että Venäjä osoittaa olevansa niin rikas maa, että sillä on varaa jälleenrakentaa paitsi raiskaamansa alueet Ukrainassa niin myös Gaza kaupan päälle.
Venäläiset veronmaksajat - kuka nyt heiltä ennenkään on mitään kysynyt? - Anonyymi00020
En usko Putinin maksavan mitään Trumpille. Eihän Trump ole vaatinut mitään pakotteitakaan Venäjälle, ja kuka muuten kontrolloi niitä maksuja? Miten esim. Unkarilla on vara maksaa, vai maksattaako Unkari Eu:lla.
- Anonyymi00012
Jos joku muu kuin valtio ja veronmaksajat maksaa sen miljardi dollaria minkä tumppi vaatii omalle tililleen 'jäsenmaksuna'.
- Anonyymi00014
On se toisaalta amerikkalaisissa nyt ihailtavaakin, että sen sijaan, että kauppaavat maailmalle vain aseitaan, ovatkin nyt sitoutuneita jonkinlaiseen "rauhanprosessiin".
Odotuksia Hamasista amerikkalaisten aseiden ostajana ei varmaan voi havitella?
Siispä veikkaan, että USA kyllästyy Gazaan ja koko hankkeeseen siellä hyvin pian. - Anonyymi00018
Silloinhan pitäisi vastata puhelimeen jos Putin soittaa.
- Anonyymi00021
Sehän riippuu ihan siitä että saako hankkeeseen tuhottua tarpeeksi paljon verovaroja.
- Anonyymi00022
Miljardi pitää olla salkussa rahaa jos mielii jäseneksi siihen rinkiin ja Rumppi hallinnoi varoja sen jälkeen😂😂päällystyttää kullalla Valkoisen talon sitten
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1514886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813576SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312563SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402233Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä892102Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?241995Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861989Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191468Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1001283