Israelin tekemä Länsirannan miehitys oli täysin laiton. Israel on kohdellut todella huonosti palestiinalaisia ihmisiä vuodesta 1948 lähtien. Jotkut israelilaiset ihmiset hakkaavat palestiinalaisia ihmisiä Länsirannalla, heidän kotejaan tuhotaan ja kaivojaan myrkytetään. Gazan tulitaukosopimuksen jälkeen Israel on surmannut jo yli 400 palestiinalaista ihmistä, heidän joukossaan yli 100 lasta. Israel ei ole päästänyt vieläkään kaikkia avustuskuljetuksia menemään Gazan alueelle, joista tärkeimpiä olisivat ruoka, lääkkeet, hygieniatarvikkeet, vaatteet, lämpimät peitot ja suojaavat teltat. Gazassa on nyt talviaika ja siellä on rankkoja sateita, kovia tuulia j a siellä tulvii. Näin toimimalla Israel tekee edelleen kansanmurhaa palestiinalaisia ihmisiä kohtaan näännyttämällä heitä nälkään ja surmaamalla palestiinalaisia ihmisiä iskuilla.
Palestiinalaisia ihmisiä vangitaan täysin syyttömästi Israelin vankiloihin, joissa heitä hakataan ja näännytetään nälkään eikä heille anneta lääketieteellistä hoitoa. Tämä on kansainvälisten lakien vastaista toimintaa ja rikos ihmisyyttä vastaan.
Gazaan ei saa perustaa mitään amerikkalaisten huvikeskusta, sellainen olisi aivan älytöntä, sinne ei rakenneta mitään pilvenpiirtäjiä amerikkalaisia ökyrikkaita turisteja varten.
Jumalan silmissä palestiinalaisen ihminen on yhtä arvokas kuin israelilainen ihminen ja palestiinalaisilla ihmisillä on täysi oikeus asua Gazan alueella.
Israelin täytyy joutua vastuuseen tekemistään sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan, varsinkin entisen Israelin puolustusministerin ja pääministeri Netanhajun, heidät täytyy asettaa syytteeseen tekemistään rikoksista kansainvälisen rikostuomio istuimen eteen.
Israelin toiminta
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825117Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813656Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers73375SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun343093SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt612977SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042266Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292127Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752105Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059