Kannattaa todella miettiä ketä äänestää? Nykyään samoista työpaikoista kilpailee jo noin 624 000 ulkomaalaistaustaista henkilöä. Tilastokeskuksen 2024 tilaston mukaan ulkomailla syntyneitä maahanmuuttajia näistä on tarkalleen 527 613 ja loput 96 336 on Suomessa syntyneitä ulkomaalaistaustaisia.
Ulkomaalaistaustaisten osuus on väestöstä 11,1%. Muutama vuosi takaperin laskeskelin että 10% osuus olisi mennyt rikki vasta 2025-2026 paikkeilla. Tällä tahdilla ns. kantasuomalaiset ovat kahden sukupolven jälkeen vähemmistönä omassa maassaan.
Surkeaa Suomen taloudelle on kaiken kukkuraksi se että ukrainankielisistä yli 47% saa toimeentulotukea, somaliankielisistä yli 50% ja arabiankielisistä yli 52%.
Jos tästä hakee jotakin positiivista, niin lähi-idästä ja pohjois-afrikasta tulleiden työllisyysaste on vain noin 53%, joten eivät hirveästi kilpaile Suomalaisten kanssa samoista työpaikoista.
Ulkomaalaistaustaisia väestöstä jo 11,1%
15
124
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ukrainalainen vähemmän koulutettu mies sai työpaikan suomalaisten työttömien sijasta. TYÖPAIKAT JA SOSIAALITURVA on tarkoitettu oman maan kansalaisille.
- Anonyymi00006
Ukrainalainen tyytyy pienempään palkkaan, koska ukrainassa palkat 400-500 euroa kuukaudessa.
- Anonyymi00002
Näitä PalstaPerseilijöiden aloituksia saa aina nauraa kippurassa!!!
Elikä Palstapereseilijä päättelee kaikkien suomessa olevien ulkomaalaistaustaisten olevan työikäisiä!!!- Anonyymi00005
Sehän on selvä että ilman teitä maahanmuuttajien rakastajia Suomessa ei olisi yli 500 000 maahanmuuttajaa. Uskon että sinulla saattaisi ääni muuttua kellossa kun puolisosi vaihtaisi islamistiin ja alkaisi kulkea burkhassa. Isäpuoli vaatisi tätä tietenkin myös tytärpuoleltaan.
Myöhemmin sitten valitsisi 18 vuotiaalle tyttärellesi puolison suvustaan joka olisi tytärtäsi 35 vuotta vanhempi. Taitaisit kyllä maahanmuuttajien rakastajana itsekkin kääntyä islamistiksi ja hankkisit rukousmaton että saisi rukoilla allahia ja kumarrella mekkaan kohti. - Anonyymi00010
Suomi on tuhottu maa ja suomalaisten punavihreiden toimesta.
- Anonyymi00017
Anonyymi00005 kirjoitti:
Sehän on selvä että ilman teitä maahanmuuttajien rakastajia Suomessa ei olisi yli 500 000 maahanmuuttajaa. Uskon että sinulla saattaisi ääni muuttua kellossa kun puolisosi vaihtaisi islamistiin ja alkaisi kulkea burkhassa. Isäpuoli vaatisi tätä tietenkin myös tytärpuoleltaan.
Myöhemmin sitten valitsisi 18 vuotiaalle tyttärellesi puolison suvustaan joka olisi tytärtäsi 35 vuotta vanhempi. Taitaisit kyllä maahanmuuttajien rakastajana itsekkin kääntyä islamistiksi ja hankkisit rukousmaton että saisi rukoilla allahia ja kumarrella mekkaan kohti.hmmmm.... tekstistä päätellen sinulle isäsi on määrännyt puolisoksi mustan makkaran.
- Anonyymi00003
vasemmistoliitolle ääneni menee, puolue joka saisi suomen nousuun. Sdp ei auta tässä hädässä vaan tarvitaan kova kurvi vasempaan niin saadaan oikeisto lampaat pois määkymästä herrojensa puolesta
- Anonyymi00004
Ainakaan edellisen vasemmistohallituksen valtion taloudenpidon mukaan Suomi ei todellakaan nouse vaan laskee, jos vasemmistopuolueet pääsevät hallitukseen. Sipilän hallituksen aikaisiin valtion vuosimenoihin verrattuna Rinne/Marin hallitus nosti valtion vuosimenoja peräti +47,8%. Tämän vuoksi valtiontaloutta yritetään edelleen epätoivoisesti saada balanssiin.
- Anonyymi00016
Anonyymi00004 kirjoitti:
Ainakaan edellisen vasemmistohallituksen valtion taloudenpidon mukaan Suomi ei todellakaan nouse vaan laskee, jos vasemmistopuolueet pääsevät hallitukseen. Sipilän hallituksen aikaisiin valtion vuosimenoihin verrattuna Rinne/Marin hallitus nosti valtion vuosimenoja peräti 47,8%. Tämän vuoksi valtiontaloutta yritetään edelleen epätoivoisesti saada balanssiin.
Ei tää oikeisto ole yhtään parempi. Puheissa joo koittavat tehdä paljon töitä, mutta kaikki heidän tekeleensä on täyttä paskoo, kuten myös kepun ja punavirvasemmiston.
- Anonyymi00009
Kansa maksaa ja maa vallataan ilman aseita.
- Anonyymi00011
Jos muslimit alkaisivat hakea töitä, olisi niitä vielä enemmän.
- Anonyymi00013
Ajaahan ne wolttia. En muuten ole eläessäni nähnyt kantaauomalaista wolttikuskia. Onko pääsyvaatimuksena että pitää olla ulkomaalaistaustainen?
- Anonyymi00012
Ja sama tuhon tie jatkuu.
- Anonyymi00014
Kerrotaankohan kansalle ihan oikein nuo ulkomaalaistilastot, koska katukuvan mukaan noita on jo ainakin jo yli puolet väestöstä. Erääseen koulutukseen oli 40 hakijaa, joista seitsemän oli suomalaisia.
- Anonyymi00015
Ei kannata äänestää mitään nykyistä eduskuntapuoluetta, koska ne kaikki on GLOB0JA.
Mikään ei tule muuttumaan parempaan suuntaan nykyisten EK -puolueiden toimesta.
Koittakaa jo pikkuhiljaa tajuta!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3914439Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit174243Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483779KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1142807Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku102457Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511952Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181928- 1231870
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439