Pörssisähkö on sitä et silloin kun sähköä kuluu paljon se on kallista. Sitten kun et sitä tarvi se on halpaa.
Pörssisähkön hintapolitiikka
Anonyymi-ap
12191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eroaa sitten hinnoittelu suomalaisesta alkoholijuomasta, joka on kallista aina, tarvitsi sitä tai ei.
Ja eroaa siinäkin että alkoholia voi tehdä. Sähköä ei oikein.
Onnea vaan kaikille.
Tänäänkin halpaa pörssisähköä saatavana, voi onnen päivää.
Sähkökattilat imivät halvan sähkön katujen sulattamseen kaukolämmöllä.
Tänään myös.
Sähköpörssistä välittäjätkin ostavat sähkön ja myyvät pienellä katteella kuluttajille. Kesän aurinkoiset (paneelit katolla) "nollahintapäivät" korvaavat hyvin talven muutamat huippuhinnat .
Sinällään koko pörssisähkö ilmiö on vuosikymmenen kusetus. Sähkön tuottaminen ei maksa pakkaspäivänä yhtään sen enempää esim ydinvoimalassa kuin kesähelteellä. Pörssi kikkailulla vaan jotkut tahot vetävät välistä todella surutta ja kuluttaja ei voi mitään. Näin se markkinatalous toimii.
Sanna Marinin kaudella sähköyhtiöt velvoitettiin maksamaan asiakkaille takaisin kohtuuttoman korkeat laskut. Nyt siitä ei ole puhettakaan.
Oi Sanna, kuinka sinua kaipaammekaan !
Sähkön tuotantokustannukset ei muutu miksikään. Silloin rahastetaan kun on mahdollista.
On todella huvittavaa tuo jäätyneistä myllyistä uutisointi. Eihän ne näillä tuulettomilla keleillä kuitenkaan pyöri. Sen varjolla kuitenkin saadaan taas asiakkailta rahat pois.
Juurikin noin.
Siis tårta på tårta.
Täyttä kusetusta.