...leikkaamalla toimeentuloa tarvittaessa:
https://www.aamulehti.fi/talous/art-2000011775324.html
https://www.aamulehti.fi/talous/art-2000011775324.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jaa, että säkin oot huomannut jussin ja petterin natsien esiinmarssin.
tarvittaessa?
Pitäisikö sun miettiä miksi olet heikoimmassa asemassa? Olisiko kannattanut opiskella, olla parempi työntekijä, pitää itsestään parempaa huolta jotta olisi työkykyinen? Ainako pitää vinkua osaansa, eikö mitenkään itse voi tehdä omalle elämälleen mitään? Tuet pitäisi olla väliaikaisia muutenkin.
entä jos hän on sairastunut vakavasti?
ei silloin enää pysty
Nussi mutsias paska
Aika paha nykästä kun on jo tomua...
Huutelee korvillaan elävä palstaporvari sohvaltaan.
Koroillaan
Eläkkeet ovat ansaitua tulo.
Kelatuet sen sijaan joutaisi keskeyttämään ja jopa lakkautamaan. Armeijassa on töitä kriisiaika, sinne vaan avustamaan ruokapalkalla, soppaa kyllä riittää.
Persuja ei armeija koske. Hullun papereilla selviää.
Heikoimmassa asemassa olevia eläkeläisiä riisti häpeämättömästi Lumo/ Kojamo, jonka suurinpana omistajana oli vasemmistolaiset ay-järjestöt , jotka saivat eläkeläisiltä ryöstetyt voittonsa verottomina.
Asumistuen nousun mukana nousivat Kojamon vuokrat, joten vain Kojamo hyötyi asumistuen noususta.
Muita omistajia olivat mm. vakuutusyhtlöt, jotka maksoivat voitoistaan verot, mutta ay- järjestöt yhteensä olivat suurin omistajaryhmä.
Aiemmin ryöstövuokrista päätettäessä Kojamon hallituksen puheenjohtajana toimi mm. Teollisuusliiton Riku Aalto (SDP).
Suomen porvaripuolueilla on omat vuokrafirmansa kuten Sato ja Nuori säätiö ja myös Suomen Ruotsin kielisellä rahalla on myös omat söätiömuitoiset eli verovapaat vuokra-asuntoyhtiönsä.
Kepulaisilla on Nuorisosöötiö vuokra-asuntobisnes.
Öyhöttää palstaporvari kaljaa kitaten sohvan pohjalla.
Ei koske matuja.
Kyllä kelpasi Marinin pikavippirahat, kaksin käsin kourittiin kun tilaisuus koitti. Mutta nyt on naama norsunvitulla kun juhlat ovat ohi ja pitääkin maksaa takaisin varastamaansa osuutta.
Eikö porvarien ideologiaan kuulukin voiton tavoittelu?
Kojamon tapauksessa vielä suurempaa verotonta voittoa (vähävaraisille valtion tukemana rakennettujen vuokra-asuntojen) vuokrilla keinotteli nimenomaan köyhällistön puolueiksi julistautuneiden ay- liike, joka maksoi puoluetukea SDP:lle ja Vasemmistoliitolle, jotka puolestaan ajoivat asuntotukien korotusta.
Kuten edellä kerrottiin porvaripuolueilla on omat säätiö muotoiset eli veroa maksamattomat vuokarafirmansa mukaan lukien Suomen Ruotsin kielinen raha joten turha porvarien jeesustella.