Miksi liitot eivät tee mitään?

Kaikki menee läpi. Kohta alkaa olla työelämä niin epähoukutteleva, että ei tee mieli mennä vaikka valittaisiin niistä sadoista hakijoista?
12180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Niin kun töitäkin nykyään kuulemma pakotetaan tekemään.

Äänestä
  • On se karmeaa. Yök!

    Äänestä

Kun taas Liito-oravat jossain päin Pohjolaakin kai elelevät. Vain netissä niitä nähny. Hieno kikka muuten luonnolta laittaa liitovehkeit imettäväisillekin. mur mur.

Äänestä

Ne tekivät. Hallituksen alkutaipaleilla nähtiin pitkiä poliitisia lakkoja. Samoin alkutaipaleellaan hallitus sääti, että hyväksytty poliittisen lakon pituus on yksi päivä jatkossa. Sen jälkeen siitä saa henkilökohtaisia sakkoja per päivä. Näin se hiljensi työtä tekevät, jotta pääsisi romuttamaan työelämän.

Nykyiset muutokset ovat lakimuutoksia, joita hallitus sanelee. Niitä voisi vastustaa vain poliittisilla lakoilla liittojen toimesta.

Olisi kannattanut lakkoilla laajemmin silloin, kun se vielä oli mahdollista.

Taikka alkaa vetää yhtä köyttä nyt, vaikka tulisikin kalliiksi. Se vain vaatisi todellisen kansannousun, ei työtä tekevällä muuten ole varaa. Enää.

Äänestä
  • Näin on. K-kauppias sanoi iloisesti, että tämä on poliittinen lakko, ei tartte noudattaa. Nyt sopivat paikallisesti. Ällöttää kannatella tollasta puljua. Tappiota tuli siitä huolimatta.

    Äänestä

Kyllä liitot toistakymmentä vuptta ovat sabotoineet hyvinvointia.
Ettäkö eivät tee mitään ?

Äänestä
  • eheh kenen hyvinvointia?

    Äänestä

Aika moni liitto on kuohittu, kun kaiken voi siirtää ulkomaille. Palvelualoja ei ja niissä on vielä vahvat liitot.

Äänestä
  • Onhan tuossa ihmisessä vikaa jos se kansanedustajaksi valitsee ihmisen joka ei aja sille isompia palkkoja ja pitempiä lomia.

    Pelkästään bussikuskit sais jo eduskuntaan oman kansanedustajan joka vitut välittää muusta kuin tuosta että bussikuskit saa isompaa palkkaa ja pitemmät lomat.

    Kusta päässä bussikuskeillakin jos äänestävät kansanedustajaksi henkilöä joka ei niiden etua aja.

    Äänestä

Miks odotan mafian tekevän jotain hyväksesi!?
Paska sakki.

Äänestä

Se on tuo Wolt hyvä esimerkki siitä mihin työelämä on menossa .Tuollailisten yritysten toimi täytyy kieltää Suomessa .Työtä myydään eteenpäin ja työstä on tehty kauppa tavaraa ja tekijöitä työn orjia. Tuon yrityksen palveluja ei kannata käyttää ja tukea moista toimintaa. Tuolle yrittäjälle joka havahtui asiaan on nostettava hattua, sanoutui esimerkillisesti irti toiminnasta

https://yle.fi/a/74-20206707

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008394686.html

Äänestä

Kun robotit tulee korvaamaan ihmisten työt,niin kuka maksaa sitten veroja?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kaikki menee läpi. Kohta alkaa olla työelämä niin epähoukutteleva, että ei tee mieli mennä vaikka valittaisiin niistä sadoista hakijoista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu