Usko Jeesukseen harhaopit

Tiedän ja uskon että lahkoja on monia ja on monia jeesuksia.

Lahkoissa sanotaan että he uskovat Jeesukseen.

• Mormonit uskovat Jeesukseen
• Jehovantodistajat uskovat Jeesukseen
• Helluntailaiset uskovat Jeesukseen
• Adventistit uskovat Jeesukseen

Kaikilla em. uskonnoilla on yhteistä usko uudestikastamiseen.
10122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Made in America - lahkot.

MAGA lahkojen pyrikimys globaalisti.

Äänestä
  • "Miekkalähetys" ja ristiretket ovat vieneet Suomenkin alkuperäisheimoja roviolle ja ihmisiä on tapettu.
    "Tehkää kaikki kansat opetuslapsikseni" niin tuskin sillä tuota tarkoitettiin?
    Tosin tuon kehoituksen aitoutta voi epäillä ja se voi olla globaalia maailman valtaa hamuavien kirkonisien keksimä, koska Jeesus sanoo toisaalla: "Älkää antako pyhää koirille, älkääkä heittäkö helmiänne sikojen eteen, etteivät ne tallaisi niitä jalkoihinsa ja kääntyisi ja repisi teitä. ” (Matt.7:6)

    "Suomen salattu historia | Muinaisen kulttuurin jäljet hävitettiin"
    https://www.youtube.com/watch?v=PJUt90TZtNY

    Äänestä

Lopunaikoja elämme sodan melskeissä.
Väkevät lopunajan globaalit eksytykset ovat hengellistä sodankäyntiä.

Harhaoppisia karta sanotaan Pyhässä Hengessä.

Uskotko tosiaan helluntaipastorin lupauksiin "Jumalan valittujen" (helluntaiseurakunnan ylöstempaukseen) pelastusvarmuuteen sinäkin "uskova."?

Äänestä
  • Room 8 !6
    Henki ITSE todistaa meidän henkemme kanssa, että olemme Jumalan lapsia.

    Kun tulin uskoon Etelä- Amerikassa, laivassa, jossa ei ollut yhtään uskovaa, sain heti pelastusvarmuuden.

    Jos ihminen on vilpitön, tekee parannuksen ja kokosydämisesti lähtee seuraamaan Jeesusta, Herra itse antaa pelestusvarmuuden.

    Äänestä

minulla on yksi kaste, uskovien kaste.

Äänestä

Okei mut ootko kuullu....

Jeesukset! Voi hiihtää vedessä.

Äänestä

1Kor.1:17 Sillä ei Kristus minua lähettänyt kastamaan, vaan evankeliumia saarnaamaan, ei sanan viisaudella, ettei Kristuksen risti turhaan menisi. Biblia (1776)

Äänestä
  • Kuka lähetti helluntailaiset uudestikastamaan ?
    Ei ainakaan Jeesus Kristus.

    Käärmeet sihisten luikertelevat koloihinsa.
    Eipä kaksihaaraiselta kieleltä tule vastausta.

    Äänestä

Sak.2:8 Sillä näin sanoo Herra Zebaot: joka se (ilmoituksen) kunnian jälkeen lähetti minut pakanain tykö, jotka heitä raatelivat: jota teihin rupee, se rupee hänen silmänsä terään. Biblia (1776) 5Moos.32:10. Ps.17:8. ka

Äänestä

Jer.3:16 Ja se on silloin tapahtuva, kuin te moneksi tulette ja kasvatte maassa, ettei siihen aikaan, sanoo Herra, pidä enään puhuttaman Herran liitonarkista, eikä ajateltaman, ei myös sitä enään muistettaman, eli etsittämän, taikka enään tehtämän. Biblia (1776) Jer.31:33.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tiedän ja uskon että lahkoja on monia ja on monia jeesuksia.

Lahkoissa sanotaan että he uskovat Jeesukseen.

• Mormonit uskovat Jeesukseen
• Jehovantodistajat uskovat Jeesukseen
• Helluntailaiset uskovat Jeesukseen
• Adventistit uskovat Jeesukseen

Kaikilla em. uskonnoilla on yhteistä usko uudestikastamiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu