näin tulee käymään ,huhtikuussa on hotelli jo kylmillään, eipä tuolla nyt väliä ole mutta tiedoksi. Sen verran kylmänä talvi jatkuu , energiaa menee raakasti. Kovilla pakkasilla hotellin lämmitysöljyn kulutus on 30 000 lirtaa/ kk.
Määräraha Homehotelli Mesikämmenen lämmitykseen ei riitä
Anonyymi-ap
10489
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Lämmpiääkö se tosiaan öljylämmityksellä?
Melkoinen lämmitys. Sinne pitää laittaa joku "talonmies" tai kaksi asumisoikeutta vastaan hommiin ja kaikki ulkopuolinen maksava pois. Lämmitys ilmalämpöpumpuille ja vaikka puita uuniin.
Hotellihuoneissa on lämpöpumput niiden asentaminen maksoi vähän yli 200 000, nyt asuntosiivet asuinkäyttöön kelvottomat, päärakennuksessa voi oleilla pari tuntia suositus.
Hotellin öljynkulutus oli 30 000 silloin kun ei ollut lämpöpumppuja ja hotelli oli toiminnassa, toki talvella käyttöaste oli noin 15 %. eli vaatimaton.
Ompa jännää.kirjoittelet taas asioita mistä et mitään tiedä.
20 000 euroa meni lauhana kuukautena ja konkurssipesän hoitaja varoitti että kulutus on paljon suurempi jos talvi kylmenee, näin sanoi valtuuston kokouksessa aivan julkisesti. Kepulaiset eivät usko kuulemaansa, ei kai Ähtäri olisikaan tässä tilanteessa jos olisi asiantuntijoita kuunneltu.
Tuota en oikein ymmärrä miksi pitää huoneisto osaa lämmityksessä.Todettu käyttökelvottomiksi ja terveystarkastajakaan ei anna majoitus lupaa ja haettu purkulupaa.
Huoneisto-osasto on pakko pitää lämpimänä kun kuulemma sen kautta tulee lämpö ja vesiputket päärakennukseen, tokihan on lämpötilaa siellä pudotettu.
Miksi tämä meidän apulaissheriffi tekee näitä aloituksia samasta aiheesta uusia ja taas uusia? Sitten hän lähinnä itse niihin vastailee.
Tietysti siksi, koska kukaan muu ei viitsi tehdä. Eikä apulaissheriffin jutut muutenkaan paljoo kiinnosta.
Mistä tiedät että aloittaja on AS ?