Palkalla voi saada aika saman kuin tällä tukipaketilla.

Suomessa on tukimuoto, joka voi nostaa työttömän perheen käteen jäävät rahat lähes samalle tasolle työssä käyvien kanssa.

Työttömän perheen talous voi hetkellisesti olla jopa turvatumpi kuin työssä käyvän perheen. Selvitimme, miten se tapahtuu. ”Palkalla voi saada aika saman kuin tällä tukipaketilla.”

IL kertoo

PS. varmaan maahanmuuttajille asiasta sanottu vuosia sitten?
10255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

kiki8

Äänestä

asia kerrotaan kaikille lähi-idässä ja afrikassa?

Äänestä
  • Ja ne ovat ymmärtäneet sen tosi hyvin…

    Äänestä

Mitä seitsämän lapsen SOMALI yh-äiti ”tienaa” kuukaudessa yhteensä?
Sillähän on kaksi ”työpaikkaa” Kela ja sossu…
Kun on tehnyt kaikki ”harkinnanvaraiset työt” niin paljonko jää kuukaudessa käteen?

Äänestä

No aikoinaan kun työelämässä ollessa näin yhden suurperheen isin verokortin oli pidätys 2% vidutti valtavasti kun itse maksoin liki 30% en tiedä oliko se prosentti päätetty yhistyksellä. Vai missä. Eikä ne tulot olleet huonot silloin. Ylitöitäkin sai tehdä

Äänestä

Mikä tuossa on se ongelma? Lapset kasvavat. Mikä on ongelma, jos vanhemmat ovat kotona silloin kun lapset ovat pieniä? Miksi heidän pitäisi jonottaa kortistossa ei-oota tai miksi kaikki pitäisi pakottaa elämään jotain uraperheen hötkyelämää, joka yleensä vielä johtaa siihen, että rikkaankin perheen kakrut vetää huumeita ja tötöilee, kun rahavanhemmat ovat jatkuvasti kiireisiä ja kireitä.

Nykyisillä työttömyyslukemilla on täysin turhaa itkeä tuollaisista asioista, vaikka kuinka olisi joku vankilapersu siitä kateellinen.

Kai niitä lapsiakin täytyy jonkun tehdä, jos on tarkoitus pitää rakas isänmaa asuttuna. Vai pelkästään susille ja karhuilleko on tarkoitus jättää?

Äänestä

heti kun tänne tulivat niin kaikki oikeudet tukiin sanottiin tai tehtiin heidän puolesta 🤔ei suomalaisille ole sanottu että voit hakea myös tätä tuke sillä sinulla on siihen oikeus 🤔

Äänestä
  • Mene töihin! Punaliput liehuu.

    Äänestä

Asun länsi-Helsingissä kaksiossa Saton asunnossa. Pystyn juuri ja juuri itse maksamaan kalliin vuokrani., vaikka olen ihan kokopäivätyössä. Talossa jossa asun on 10 kpl isoa 4h+k+saunallista asuntoa, joissa vuokra on yli 1.300 euroa. Enää yhdessä näistä asunnoista asuu suomalainen perhe, lopuissa asunnoissa asuu somaleita. Vuoden sisällä neljä suomalaisperhettä on muuttanut pois, koska heillä ei ollut enää varaa asua niin kalliilla vuokralla. Somaleilla näyttää hyvin olevan varaa asua niissä, lisäksi heidän muksuilla on hienoja pyöriä, sähköpotkulautoja ym härpäkkeitä.
Neljä vuotta sitten kun muutin taloon se kuului toiselle vuokranantajalle, eikä talossa asunut yhtään somaliperhettä. Silloin kaikki oli siistiä, pihat, raput ja roskikset oli aina viimeisen päälle siistejä. Nykyään porraskäytävät ja roskikset ovat aivan törkeässä kunnossa. Lehtiroskiksessa on käytettyjä vaippoja ym sinne kuulumatonta roskaa. Sohvat ja muut pois heitettävät tuodaan roskakatokseen, vaikka lähin Sorttiasema on noin kilometrin päässä. Kaikki tämä näkyy kohonneissa vuokrissa.
Vituttaa mihin suuntaan ollaan menossa, kohta täytyy itsekin harkita muuttoa, koska taloyhtiötä ei kiinnosta pätkän vertaa mitä nämä kulta-asukit puuhastelee.

Äänestä

Sosialismissa toimitaan näin!
Tukieläminen kunniaan!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomessa on tukimuoto, joka voi nostaa työttömän perheen käteen jäävät rahat lähes samalle tasolle työssä käyvien kanssa.

Työttömän perheen talous voi hetkellisesti olla jopa turvatumpi kuin työssä käyvän perheen. Selvitimme, miten se tapahtuu. ”Palkalla voi saada aika saman kuin tällä tukipaketilla.”

IL kertoo

PS. varmaan maahanmuuttajille asiasta sanottu vuosia sitten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu