Venäjä kutsuu Zelenskyin Moskovaan rauhanneuvotteluihin. Onko tarkoitus tappaa Zelenskyi neuvottelu kutsun huokutuksella. Putiniin ei ole mitään luottamista. ILtalehti.
Putin suostuu viikonmitaiseen tulitaukoon
Anonyymi-ap
26233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Onko Putinin valta horjumassa.
Putin on hyvä ihminen.
Kurdi on ihminen
Höpsistä vaan. Ei Putin ole mihinkään suostunut, vaan jatkaa sotimista.
Näin sopii olettaa.
Putte on rikkonut jo aikaisempia tulitaukoja, joten tulee rikkomaan tämänkin.
Neuvottelukutsu on vain yritys saada Zelensky vangittua ja tapettua. Putinilla ei ole mitään aikeita neuvotella mistään, koska haluaa vain jatkaa sotaa.
Jos Zele matkustaisi Venäjälle ja hänet vangittaisiin, niin mitä länsimaat voisivat siinä tapauksessa tehdä? Eivät yhtään mitään ja Putin tietää tämän.
Onko tämä uutinen Trumpin oma aivopieru.
Siltähän tuo vaikuttaa, koska Putin ja Kreml eivät ole puhuneet tuosta mitään, eivätkä ole luvanneet mitään tuollaista.
Taskut ja reppu täyteen c4ää.
Lupaan syödä vanhan karvahattuni jos Venäjä noudattaisi tuollaista tulitaukoa.
Kannattaa huomata että Putin ei ole luvannut yhtään mitään, vain Trump jonka puheisiin ei ole mitään luottamista. Vaikka Putin lupaisikin samaa, niin se on vain tyhjää valehtelua kuten Putiniltakin aina. Ei ole ennenkään pitänyt lupauksiaan.
110 % varauksella suhtaudun tuohon uuutiseen.
Tulitauko hyödyttää myös venäjää koska syy on vain tämän hetken pakkaskelit joten kyllä se voi myös olla pitävä..kaiken lisäksi tauko koskee vain iskudrooneja ja ohjuksia...jalkaväki ja etulinja jatkaa normisti taistelujaan
Kreml haluaa neuvottelut Moskovaan sillä näytetään Venäjän kansalle, että Venäjä ei ole heikko eikä maalla ole mitään sodasta johtuvia ongelmia.
Venäjähän se osoittaa heikkoutensa, Puter lymyää punkkerissaan eikä uskolla liikkua sieltä mihinkään, no tähän on varmaankin syynsä.
Ehdoissa ei tosin tarkoita, että se tarkoittaisi pommitusten lopettamista.
Ikkuna valittu valmiiksi ja kalsarit myrkytettynä.
Putin voisi itse matkustaa Kiovaan?
Venäjä käy kulutussotaa ja pärjää, kaikki muu samantekevää.
Enpä usko, että Zele lähtee Kremliin. Vastavuoroisesti hän voisi kutsua Putinin ja Ushakovin visiitille Kiovaan. Putinille on niin kova kynnys tavata alempiarvoiseksi ja laittomaksi nimittämänsä Ukrainan johtaja ettei hän siihen alennu.
Saman korkusiahan he kyllä ovat, jotta hänen ei tarviis katsoa toista ylöspäin, kuten joutui Tramppia katsomaan. Euroopan omistajistakin, pituuden puolesta tasapäisiä löytyy Ranskasta ja Ruotsista, mutta ei Suomesta, eikä ainakaan Saksasta.
Zele ei ole pressa, sen kanssa ei neuvotella. Eikä niiden kanssa, jotka veljeilee klovnin kanssa. Jenkeille tämä selvää, ne näyttelee.
Zelensky on laillisilla vaaleilla valittu laillinen presidentti. Siis toisin kuin Putler Kalsarimyrkyttäjä, itse itsensä "vaaleilla" elinikäiseksi diktaattoriksi valinnut kansainvälisesti etsintäkuulutettu sotarikollinen.
Zelen valtuudet ohi lähes pari vuotta sitten. Maan ainoa laillinen edustaja ukrojen parlamentin puheenjohtaja Stefanchuk.
Ei Venäjä mihinkään ole suostunut, turha valehdella.
En oikein jaksa uskoa. Tässä sodassa on yksi outo piirre Ukraina ei hyökkää Venäjälle Miksi?
Ukrot ei edes julistanut sotaa. :D Koska muuten ei pystyisi valehtelemaan ja verottamaan eu-idiootteja.
Trump oli ilostunut siitä, että Putin piti lupauksensa aselevosta.
Pommitukset kaupunkeihin ja sairaaloihin jatkuivat sekä maa-armeijan hyökkäilyt Ukrainaan , mutta muutoin aselepo piti Putinin lupauksen mukaisesti.
Yhtään atomipommia ei räjäytetty ja sairaaloistakin enemmistö jätettiin pommittamatta.