Zoo jatkaa! Yhtä varmaa kuin donutin akku

Anonyymi-ap

Ähtärin eläinpuisto aikoo jatkaa toimintaansa. Asiasta päätettiin Ähtärissä torstaina 29. tammikuuta järjestetyssä sijoitusillassa.

Lehdistötiedotteen mukaan eläinpuiston eläimien hyvinvoinnista tällä hetkellä vastaavan Vieraile ja välität ry, jota johtaa puheenjohtaja ja eläinpuiston intendentti, FT, ekologian ja evoluutiobiologian dosentti Marko Haapakoski. Yhdistyksen rinnalle perustetaan uusi taloutta, myyntiä ja markkinointia hoitava osakeyhtiö Mesizoo oy.

– Ähtärin eläinpuiston toimintaa tullaan kehittämään kokonaan uudella rakenteella ja toimintamallilla. Eläinten hyvinvointi ja vastuullinen luontokasvatus pysyvät keskiössä, ja samalla toiminnan taloudellista kestävyyttä parannetaan, tiedotteessa kerrotaan.

Tiedotteen mukaan on toiveissa, että eläinpuiston uusi aika alkaisi jo helmi-maaliskuussa.

30

1181

    Vastaukset 30

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Huomioikaa "uusi rakenne ja toimintamalli" eli uutta ja elinvoimaisempaa syntyy!

      • Anonyymi00024

        Pandat jatkaa osa-aikaisina ulkoistetun yhtiön halpatyövoimana.


    • Anonyymi00002

      Minusta Ähtärin kaupunki pitäisi laittaa liiketoimintakieltoon. Mesikämmen yms

      • Anonyymi00013

        No teeppä esitys, älä täällä turhia mölise.


    • Anonyymi00003

      Helmi-maaliskuussa sehän on YLIHUOMENNA! Haluan yhtyä avaajaan🥰

      • Anonyymi00008

        Halunsa kullakin. Ei siihen lupia tarvita jos haluat tunkee korkkiruuvin ahteriis.. Rohkeasti vaan.


    • Anonyymi00004

      Pitäkää huoli ettei tämä maksa kaupungille mitään.
      Eikä kaadu konkurssissakaan veronmaksajien niskaan.

    • Anonyymi00005

      Voi sitä erään katkeruuden määrää

    • Anonyymi00006

      Toivotaan että homma toimii.Vai onko mikon vaali kikkailua homma ohi vaalien jälkeen.

    • Anonyymi00007

      Katohan vaan. Ähtärin kaupunki tulee antamaan jonkinmoisen lainan tai takauksen tuolle hankkeelle. Ei Ähtäriin turisteja enää tuu, ihmiset ei enää kuluta rahaa, on niin epävakaa aika👍

    • Anonyymi00009

      Jos hommaan laitetaan latiakaan veronmaksajien rahaa , niin silloin alkaa tapahtua . Takaan sen .

      • Anonyymi00014

        Suomessa kunnilla on lakiin perustuva mahdollisuus tukea alueensa elinkeinotoimintaa, kunhan päätökset tehdään kunnallislain määrittelemällä tavalla. Kirjoituksesi on tyhjää täynnä, etkä Sinä takaa Ähtärissä yhtään mitään.


    • Anonyymi00011
      • Anonyymi00012

        Jolla ei ole tarvittavaa rahoitustakaan kasassa... 🥱


    • Anonyymi00015

      Huippua! Hieno uutinen! Suurin osa Ähtäriläisistä toivoi tätä.

      • Anonyymi00020

        Ei muuten toivonut. T. kaikki muut Ähtärin asukkaat paitsi Kepun tupailtoja harrastavat mädät omenat.


    • Anonyymi00016

      Prime timessä on laskelma miten yhtiön käy ,karua tekstiä.

      • Anonyymi00021

        Juu, ei taida olla vielä ihan vakaalla pohjalta laskelmien mukaan. Saati ees varmaa että toteutuuko.


    • Anonyymi00017

      Sheriffit ovat taas asian ytimessä lainaus Fasebook :
      Aikoinaan Zoon johto julkaisi mediassa pääsylippu tulonsa muistaakseni se oli vajaa 700 000 euroa, nyt Zoon pyörityskulut kuukaudessa 60 000 euroa ja siitä puuttuu RY Pj. palkka eli vuodessa noin 720 000 + palkka sivukuluineen 70 000, eli pelkkä pyöritys noin 800 000 euroa. Kävijämäärä on romahtanut, eli tarvitaan aggressiivista mainostamista siihen muutama satatuhatta, Zoon infran ylläpitoon menee rahaa aina tulee yllätyksiä, henkilökuntaan on pakko lisätä jotta lakisääteiset vapaat ja lomat pyörivät. Mihinkään investointeihin ei pystytä. Yhteenveto: hanke on kannattamaton eli pääoma jota kerätään menetetään jo ensimmäisenä vuonna. Aikoinaan MMM kansliapäällikkö Husu-Kallio moitti että Ähtärissä ei osata laskea, ettei vaan taas toistettaisi samaa virhettä. Zoo hurmio menee järjen ohi. Toisaalta jokainen voi tehdä rahoillaan ihan mitä lystää, mutta aina pitäisi pyrkiä siihen että liiketoiminta luo uutta arvoa yhtiölle.

      • Anonyymi00019

        Oletko jotenkin osapuoli tai osakas käynnistyvässä yksityisessä yrityksessä, vai loiskiehutko vahasta muistista, etkä osaa lopettaa?


    • Anonyymi00018

      Eikö jokin taho tehnyt suuren lahjoituksen.

      • Anonyymi00022

        Lähinnä luvannut "sijoittaa". Laittaa pääomaa ja saa arvottomia osakkeita vastineeksi. Koska kääriliinoissa ei ole taskuja ja rahoista ei ole tuonpuoleisessa hyötyä, niin käyttäkööt niitä vaikka näin. Saapahan muutama kepulainen kesätöitä.


    • Anonyymi00023

      Sheriffin laskelma osoittaa miten hataralla pohjalla uusi Oy on se ylipäätään saadaan kokoon.

      • Anonyymi00029

        Apulaisheriffi ei osaa laskea


    • Anonyymi00025

      Ähtäriin mä kaipaan taas uudelleen

      • Anonyymi00027

        Älä tule tänne pysy poissa !


    • Anonyymi00028

      Ojasta allikkoon, vararikosta konkurssiin.

    • Anonyymi00033

      Nyt näkyy olevan työpaikkoja laitettu avoimeksi Eläinpuistossa. Mol.fi:n kautta voi niihin näköjään ainakin hakea.

      Haussa näkyy olevan määräaikaisia kokkeja ja kahvilatyöntekijöitä Ähtärin eläinpuiston kahvilaan ja kesäkioskiin sekä 4 määräaikaista työntekijää lipunmyyntiin, kassatyöhön ja avustaviin töihin Ähtärin eläinpuiston matkamuistomyymälään ja kahvilaan.

      • Anonyymi00034

        Paikkoja on tällä hetkellä auki yhteensä 7. Aikonevat pärjätä selvästi aiempaa pienemmällä henkilökunnalla nyt kun hotelli ja leirintäalue ei enää eläinpuistoon kuulu.


      • Anonyymi00035
        Anonyymi00034 kirjoitti:

        Paikkoja on tällä hetkellä auki yhteensä 7. Aikonevat pärjätä selvästi aiempaa pienemmällä henkilökunnalla nyt kun hotelli ja leirintäalue ei enää eläinpuistoon kuulu.

        Fiksulta vaikutti se, että ilmoituksen mukaan "Työ käsittää lipunmyyntiä, matkamuistomyymälän kassatöitä, tiskausta, astioiden plokkausta ja siivousta."

        Eli kuuluu vähän kaikenlaisia. Silloin kun on paljon asiakkaita, voi myydä lippuja ja matkamuistoja, ja silloin kun taas asiakkaita ei niin ole, kuuluu näköjään siivouskin toimenkuvaan. Eli jatkossa ei liene enää erillisiä työntekijöitä, jotka vain istuvat kopissa. Joskus vuosia sitten kun eläinpuistossa kävin, lipunmyyjä istui kopissa lukemassa kirjaa. Nykyaikana liput ostettaneen pääasiallisesti netistä, jolloin ei tarvitse olla erillisiä lipunmyyjiä vain lipunmyyntiä varten, vaan sama henkilö voi hoitaa muutakin myyntiä ja hiljaiseen aikaan osallistua siivoukseenkin. Kuulostaa ihan fiksulta, kunhan vain sesongin huipuissakin myynti- ja siivouskapasiteetti riittää. 50 asiakkaan päivänä ja 2000 asiakkaan päivänä työkuorma on työntekijöillä aika erilainen.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      39
      2441
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      52
      906
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      60
      835
    4. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      226
      699
    5. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      49
      661
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      9
      600
    7. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      597
    8. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      47
      577
    9. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      573
    10. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      47
      568
    Aihe