Pakkosuomi, -ruotsi ja -englanti

Anonyymi-ap

Pakkosuomen tarve on pitkälti luonnollinen: suomen kielen vahvistaminen kansallisessa koulutuksessa on perusteltua pedagogisesti ja historiallisesti. Pakkosuomi olisi olemassa myös ilman poliittisia kompromisseja tai lainsäädäntöä.

Pakkoruotsin tarve on pääosin syntynyt poliittisista ja symbolisista syistä. Ilman poliittista vaikuttamista, erityisesti RKP:n toimia ja poliittisia kompromisseja, pakkoruotsia ei olisi tullut nykyisessä muodossaan. Ruotsin kielen pakollisuus kouluissa on säädetty lailla, kun taas englannin opettelu on käytännössä pakollista maailmanlaajuisen aseman ja käytännön hyödyllisyyden vuoksi, vaikka sitä ei ole pakollistettu lailla. Historiallisesti 1960-luvun peruskoulukomiteat ehdottivat englannin pakollistamista, mutta päätöstä muutettiin viime hetkessä RKP:n vaatimuksesta siten, että ruotsi määriteltiin pakolliseksi.

Käsite “toinen kotimainen kieli” on muodostettu hallinnolliseksi ja poliittiseksi käsitteeksi, jonka avulla voidaan käsitellä sekä pakkosuomea että pakkoruotsia yhteisenä kokonaisuutena, vaikka niiden taustat ja tarkoitukset poikkeavat toisistaan.

Pakkosuomea opetetaan ensisijaisesti oppilaan tarpeita varten, kun taas pakkoruotsin opetuksen merkitys oppilaan kannalta vaihtelee alueittain. Rannikko- ja saaristoseuduilla, joilla ruotsinkielinen väestö on vahva, pakkoruotsi on merkityksellistä oppilaille ja toimii samalla tavalla kuin pakkosuomi suomenkielisillä alueilla. Muualla Suomessa pakkoruotsin opetuksen keskeiset perusteet ovat enemmän hallinnollisia ja poliittisia kuin oppilaskeskeisiä.

2

141

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ainoa kaikille pakollinen kieli Suomessa on englanti.
      Se on poliittinen ja ideologinen oppiaine, kuten tästäkin pakkoenglannittajan kyhäelmästä huomaamme.

    • Anonyymi00002

      Kaikkien pitää opetella ja osata maan pääkieltä, suomea.

      Pakkoruotsia ei kukaan Suomessa tarvitse.
      Pakkoruotsista on päästävä eroon!

      englanti on kansainvälinen kieli, sitä on opeteltava.
      Kaikki tarvii englantia.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      347
      1287
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      763
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      748
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      735
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      643
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      616
    7. 45
      614
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      611
    9. 56
      606
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      44
      556
    Aihe