Mahtaa sokerinviljelijöitä

Tämähän on ymmärrettävää..

Muualla maailmassa vaan sokeria tuotetaan HUOMATTAVASTI halvemmalla.

Noh, itseäni asia ei koske, kun en ole käyttänyt valkoista sokeria puoleen vuoteen.

Mutta kyllä tämä tappaa EU´n maatalouden, Puolan maajussit varmaan alkavat huutamaan kurkku suorana tukiaisia.
4193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

..markkinoiden pitäisi antaa määrätä hinnan.

Jos EUssa isot sokeri farmarit trähyää ulkomarkkinoille niin niiden on laskettava hintoja oma aloitteisesti ja samalla ne saa hinta edun kotimaan markkinoille ja jyrää terveessä kilpailussa pienet.

järjetöntä touhua EUssa... mieletöntä. tämä on EU tätä demokratiaa. kuinka moni maa repisi omaa sokeriviljelyään maahan, ei mikään maa, jos kansa saisi päättää jota sokeriviljelijät ruoan tuottajina eliitti kansalaisina edustaa.

Äänestä
  • ne itkee. EUhun mentiin demokraattisella päätöksellä.

    (Siihen se demokratia sitten jäi..)

    Äänestä

Mitä hätää Puolan maanviljelijöillä, tai etelämpänä, siellä kasvaa mikä vain, täällä Suomessa sen sijaan ei kasva mikä vain ja sokeri on todella elinehto monille viljelijöille!

Ainoa mahdollisuus sokeriviljelijöille on perustaa oma osuuskunta joka jatkojalostaa suomalaista sokerijuurikasta edelleen suoraan viinaksi. Viinalla on tässä maassa niin kova vero että voisi kannattaa lopulta.

Äänestä
  • hirvikivääri seinältä ja lähteä räiskimään.

    Näin tehtäis esim. Ranskassa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


v++++aa kirjoitti:

Tämähän on ymmärrettävää..

Muualla maailmassa vaan sokeria tuotetaan HUOMATTAVASTI halvemmalla.

Noh, itseäni asia ei koske, kun en ole käyttänyt valkoista sokeria puoleen vuoteen.

Mutta kyllä tämä tappaa EU´n maatalouden, Puolan maajussit varmaan alkavat huutamaan kurkku suorana tukiaisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu