Tuliko tuo jäätyminrn yllätyksenä ? Ei tainnut tuulihyrrien suunnitelu mennä ihan putkeen kun ne nyt jäätyvät tönköiksi Suomessa. Ei nuo turve tai muut lämpövoimat ikinä ole jäätyneet Suomessa.
No nyt se tuli Tuulihyrrät jäätyy
Anonyymi-ap
38344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Kas kun ei vielä ole tehty aaltovoimapuistoja rannat täyteen nekin menisivät jäähän, mutta vihreiden mielestä maailma pelastuisi.
itseasiassa aurinkovoimalat toimii talvellakin-
Toki lumenluonti auttaa asiaa, ja vastoin yleistä mielipidettä uskon että Suopmessa on aiemmin osattu luoda lumia, ja ehkä jopa vieläkin.
joo IHAN EKANA tulee tajuta että kyse ei ole sähkötuotannosta, VAAN rahastuksesta, ilmastotukien haaliminen ja maa-alueiden rosvoaminen, valtavat alueet voimalapuistojen alueet, menee ulkomaisille firmoille, jotka aina taustalla omistaa koko homman.
Kepu-kokoomus-roistot nostaa samalla hyvät palkkiot asiamiehinä ja valtiopettureina.
Nyt kuitenkin 46 MW....päivällä vain 27...
https://www.fingrid.fi/sahkomarkkinat/sahkojarjestelman-tila/
Tuulihyrrät pilaavat ilmaston https://www.youtube.com/shorts/KOgQvU8XTfc
totta, ne kuluttaa enemmän ilmastoa kuin koskaan tulevat tuottamaan sähköä.
Koko hoḿma on tappioliinen mutta valtio korvaa tappiot ja kokoomus-eliitit nostaa voitot itselleen.
tulipalo
Ei ne kummoisia vehkeitä ole https://www.youtube.com/shorts/kBTbXo3hPcU
Pitää olla aika sekaisin, jos uskoo jossattuuvoiman tai haihatteluvoiman ratkaisevan
Suomen perusvoiman tarpeen täälä kylmässä ja pimeässä maassa.
Tuulivoimamiähet panee luottonsa ja uskonsa huomiseen lauantaipäivään. Silloin pitäisi olla tuulta 4...5 m/s nopeudella.
Tuulivoimalat lähtee pyörimään ja alkaa tuottaa sähköä 3,5 m/s tuulen nopeudella.
Huomenna nähdään, että onko maan 9500 propellin lavat jäätyneet märässä kelissä sellaisen muotoiseksi, että alipainetta ei enää lavan pintaan synny ja ne ei enää pyöri.
Alipainetta!!??!
Tuulivoimassa on imua
Tuonti tällä hetkellä 3000 Megaa lähinnä Ruottista.
Tuulivoiman tuotto 40-60 Megaa.
Äkkiä turvepannut palamaan, ei tarvisi tuontia ollenkaan
Puut on talviunilla, jos eivät olisi niin heiluttaisivat oksiaan ja siitä syntyisi tuuli.
No nyt tuli Ylen TV1 klo 18 uutisista tieto, että alle puolessa Suomen tuulihyrrissä on lapojen lämmitysjärjestelmä. Kuka tuosta hölmöydestä on vastuussa kysyn vaan ?
Ja silti yksikään ei pyöri...
Tuulivoimala on todella hieno tapa tuottaa sähköä.
Alueilla jossa ne eivät jäädy.
Suurin jäätymis ongelma on noissa uusissa korkeissa voimaloissa joissa siivet pyörivät pilvien sisässä jossa ne jäätyvät.
Sulavat vapuksi ja sitten taas pörssisähkö on ilmaista.
Siinä se taas nähtiin mihin tuo kouhotus johti, kun hyrriä piti saada äkkiä joka paikkaan. Kukaan ei ymmärtänyt tai tajunnut, että Suomessa kaikki korkeat rakenteet huurtuvat ja jäätyvät talvella.
Tuontia 3301 MW Elspot hintaan 297 € / MWh
Jäätämis ongelmat koskevat erityisesti sisämaan tuulivoima puistoja:
TV1 klo 20;30 uutiset
Pahemmin pakkasilla tuule.
Jos pikkasenkin tuulee, niin sitten se kylmää onkin.
Ylihuomenna sunnuntaina tuulisi aika hyvin. mutta poisjätetty siipien lämmitys vaikuttaa, että noin puolet myllyistä ei pyöri
Tuulimyllyt on hyviä sinkoammunnan maalitauluja
Pörssiporukka kattaa tappiot.
Kiinteämies
Tuulipuistojen etummaiset myllyt varastavat tuulen taemmilta myllyiltä.
https://www.bbc.com/future/article/20250506-renewable-energys-trouble-with-wind-theft
Energia ei häviä, se vain muuttaa muotoaan.
Toimii myös päinvastoin, tuuli muuttuu pyörimisliikkeeksi ja siten vähenee sen myllyn takana.
Eivät sula ennenkuin kevät sulattaa.
Keräävät vaan lisää jäätä, kun on jäätä kertynyt.
Joku kehui tuulivoimaloita, että talvella ja kovalla pakkasella tuulee aina ja varsinkin rannikolla.
Katselin livekamerasta tuulivoimaloita, jotka täällä merenrannalla sijaitsevat.
Eipä pyöri tuulivoimalan lavat, kun ei tuule ja täysin tyyntä on tällaisella kovalla pakkasella sää.
Mutta uraani halkeaa, oli keli mikä tahansa, ja turvallisesti.
Eipä unohdeta tätä tuulivoiman ongelmaa, kun niiden rakentajat ja omistajat eivät tajunneet siipien jäätyvän kylmässä Suomessa.
Kovat pakkaset kestävät ainakin 9.2 asti joten huurtumin ja jäätyminen jatkuu.
Radiossa haastateltu asiantuntia kertoi, että vajaassa puolessa tuulivoimaloista on siipien lämmitys ja siis toimivat pakkasellakin.
Taas yksi katteeton lupaus suomalaispoliitikkojen päättymättömään sarjaan. Eli se vihreä energiasiirtymäkään ei kuittaa heidän velkojaan.
Pörssisähköilijät miettii halvinta varttia käydä saunassa, jos raaskivat edes lämmittää, on se hieno systeemi.
Sekundabulkkilaatua, joissa ei edes lapalämmitystä. Nopeasti kyhättyä sekundaa suurin osa tuulimyllyistä.
Tuulettomuus on suurin syy tuulivoiman heikkoon tehoon. Kovat pakkaset ja tuulisuus eivät kertakaikkiaan osu usein samaan aikaan vaikuttamaan. Eli suurimman sähkönkulutuksen aikaan ei yleensä ole tuulista, sellainjen tilannehan on parhaillaan mutta nyt tämä tilanne on jatkunut jo viikkoja ja vaikuttaa jatkuvan vielä viikkoja. Jz yllätys, yllätys, nyt sähkö myös maksaa maltaita, juuri nyt kun sitä eniten tarvitaan, kesällä sitten herkutellaan ilmaisella tai lähes ilmaisella sähköllä kun kulutus on olematonta.
Lämmin kiitos tuulivoiman että meillä ei enää ketään kiinnosta rakennuttaa uutta luotettavasti ilmoista riippumatta tuottavaa perusvoimaa, sellaista ei ole edes vakavissaan suunnitteilla, tulemme jatkossa olemaan yhä surkeammassa jamassa sähkön riittävyyden kanssa, ruotsalaisten ja norjalaisten armollisen annin ansiosta nytkään enää sähköverkko pysyy pystyssä...
O, mutta nyt on tykkylumisia hyrriä metsät täynä. Olisi ollut kauniimpia nuo tykkylumiset puut metsässä.