Persut toivat valehtelun Suomen politiikkaan

Rahan valta vaikuttaa seuraavissa eduskuntavaaleissa aiempaa enemmän. Politiikan puhe on tänä päivänä sitä, että siellä on mukana pelottelua ja uhkailua.

https://yle.fi/a/74-20203709
33229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Olet oikeassa.


Tosin myös kokoomus on aina harrastanut valehtelua, ei toki niin suoraan ja törkeästi kuin persut.

Äänestä
  • Persut vois mennä sinne mistä tulivat - persiistä.

    Äänestä

Kuinka hyvin Perussuomalaisille sopi se, että köyhiltä leikataan? Mistä saa euron bensaa? Osallistuvatko kaikki talkoisiin? Rikkaatkin? Onko rasismille ollut nollatoleranssi? Onko RKP mennyt hallitukseen, jossa tehdään perussuomalaista politiikkaa? Pidettiinkö kiinni ilmastolupauksista? Leikattiinko koulutuksesta? Tuliko 100000 uutta työpaikkaa? Kääntyikö velkalaiva?...

1Äänestä
  • Siinä puhuu demari trolli joka itse ei osaa muuta kuin valehella reppana.

    Äänestä

  • Persujen luvattoma lupaukset, hävetkää persut!

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Persujen luvattoma lupaukset, hävetkää persut!

    Ennen vaaleja: Se ei meille käy.

    Vaalien jälkeen: Totta kai se meille käy.

    Äänestä

  • .

    Äänestä

Onko muka Petteriä parempaa satusetää olemassa?

Äänestä
  • Petteri on kyllä pitänyt minkä luvannutkin, eli EK:n vaatimukset on kaikki käytönnössä toteutettu.

    Ja sen mahdollisti persut, jotka valehtelivat ennen vaaleja olevansa Suomen kansan puolella.

    Sehän on osoittaunut 100-prosenttiseksi valheeksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Petteri on kyllä pitänyt minkä luvannutkin, eli EK:n vaatimukset on kaikki käytönnössä toteutettu.

    Ja sen mahdollisti persut, jotka valehtelivat ennen vaaleja olevansa Suomen kansan puolella.

    Sehän on osoittaunut 100-prosenttiseksi valheeksi.

    Se sanoi, että se lupaa, että tällä hallituskaudella syntyy 100 000 uutta työpaikkaa yrityksiin.

    Että ei se kyllä ole pitänyt.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Se sanoi, että se lupaa, että tällä hallituskaudella syntyy 100 000 uutta työpaikkaa yrityksiin.

    Että ei se kyllä ole pitänyt.

    Ja Satonen sanoi, että kokoomus ei luvannut työpaikkoja. Toinen valepukki.

    Äänestä

Onhan tässä jouduttu ylitöinä korjaamaan Marinin sosialistihallituksen virheitä.

Äänestä
  • Mitkä niistä virheistä on saatu korjattua?

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Mitkä niistä virheistä on saatu korjattua?

    Kansalaisilla ei ole enää hyvän olon tunnetta. Se pisti persua vituttaan.

    Äänestä

Joopa joo 50miljardia suoraa velkaa, sote 10 15 miljardia . Lakot ja niistä johtuvat konka työttömyys useita miljar.julkisen puolen älyvapaat palkan korotukset miljardi lisää joka vuosi. Tehyn urpojen takia kaikki hoitomaksut nousseet rutkasti joihin menee köyhältä viimesetkin rahat.

Äänestä

ENÄÄ EI OLE USKOMISTA VAALILUPAUKSIIN

Äänestä

Poliitikot eivät sano toisilleen, että valehtelevat, vaan käyttävät kiertoilmauksia, kuten muunneltua totuutta.

Minä en ole poliitikko, joten voin sanoa, että Riikka Purra on valehdellut Suomen kansalle, alkaen jo viime eduskuntavaalien vaalikeskusteluissa ja jatkuen koko hallituskauden.

Ei jatkoon.

Äänestä

Persu pettää aina!

Äänestä
  • Sen voi uskoa.

    Äänestä

Paikallisessa "essonbaarissa" isännät ovat alkaneet kutsua persuja "petossuomalaisiksi". Osa niistä oli aiemmin innokkaita persujen kannattajia, vaan nyt on into laantunut.

Äänestä

Etujärjestöjen vaalirahoituksessa on kilpavarustelun makua
Seuraavissa eduskuntavaaleissa on luvassa uusia rahoitusennätyksiä. Ainakin, jos vertaa elinkeinoelämän Pro Markkinatalous -yhdistyksen ja työntekijäkeskusjärjestö SAK:n ja sen liittojen suunnitelmia edellisiin eduskuntavaaleihin.

Helsingin Sanomat uutisoi joulukuussa, että Pro Markkinatalous tavoittelisi jopa 2,3 miljoonan euron vaalirahoituksen jakamista. Viime eduskuntavaaleissa tuki oli 1,6 miljoonaa euroa.

Yhdistyksen tuki suuntautui pääasiassa porvaripuolueille kokoomukselle, keskustalle, RKP:lle ja kristillisdemokraateille, mutta joukossa oli myös vihreiden ja SDP:n ehdokkaita.

Ammattiliittojen keskusjärjestö SAK:n vastaava, työntekijäsuuntautunut Pro reilumpi yhteiskunta -yhdistys jakoi vuoden 2023 va

Äänestä

Pitää paikkaansa.

Äänestä

Vasemmistoaate perustuu valheeseen. Se lupaa ihmiselle kaikki etuisuudet automaattisesti eikä milloinkaan anna niitä. Tyhjästä on paha nyhjäistä.

Äänestä

Vassarin mielestä töissä ei tarttee tehdä töitä vaan . Harvempi yritys palkkaa vassaria lakkoilee.

Äänestä

Kuvottava puolue!

Äänestä

Törkee juttu!

Äänestä

Päin vastoin. Persut toi rehellisyyden. Täytyy tehdä ne asiat jotka täytyy tehdä Eikä ajatella pelkästään puolueen kannatusta.

Äänestä

Purra on psykopaatti!

Äänestä

Peru⚡︎⚡︎uomalaiset kadehtii oikeen kunnolla!

✠⚡︎⚡︎Riikka⚡︎⚡︎✠

Äänestä

༼ つ ◕_◕ ༽つ kosto elää!

Äänestä

Persut ovat Suomen kansaa vastaan.

Äänestä

Kyllä. Riikka puhuu summista, joista puuttuu verotuksen osuus. Oikein hätkähdin kun näin tämän.

Äänestä
  • Riikka Purra ja Perussuomalaiset kusettaa Suomen tavallista työtä tekevää kansaa 6-0

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Rahan valta vaikuttaa seuraavissa eduskuntavaaleissa aiempaa enemmän. Politiikan puhe on tänä päivänä sitä, että siellä on mukana pelottelua ja uhkailua.

https://yle.fi/a/74-20203709

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu