Kotitaloudet maksavat 1 MILJARDIN

Sähköveroja, Petterin datakeskukset saavat verohyvityksiä.
11136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat
Anonyymi00001

Äänestä
  • porvaripetteri porvaripourran maailman rikkaimmat kaivokset menee ulkomaille tuotot ja VEROTTOMANA !!!

    Mietipä kuinka moni suomalainen voi elää verottomana, mutta ulkomaafirmat ei maksele Suomelle mitään,.. ihme ettei kokoomus vieläpä jaa niille yritystukia,...

    Äänestä

Eivät saakaan.
Aloittaja on hieman ääliö, kun kuvittelee että asia on jotekin kurantti.

Jos datakeskus ei tule Suomeen, se tulee Ruotsiin ja alouttaja maksaa sähköstään ihan saman kuin jos datakeskus tulisi Suomeen


Eikä sillä, että datakeskus saisi sähkönsä vaikka kokonaan verottomana, ole vaikutusta ääliöaloittajan sähkön hintaan. Sähkölaitos myy sen tismalleen samaan hintaan kummallekin.

Äänestä
  • Teollisuussähkö on eri hintaista SAATANAN TYPERYS.

    Vuonna 2024 raskas teollisuus kulutti hieman alle puolet Suomen sähköstä. Kun muut maksoivat miljardin euron sähköverot, teollisuus maksoi 20 miljoonaa. Maksujen epäsuhta on lähtöisin vuonna 1997 voimaan astuneesta EU:n linjauksesta, jossa teollisuuden ja kuluttajien sähköverot on jaettu kahteen eri veroluokkaan.

    Äänestä

HELVETTIIN NE DATAKESKUKSET TÄSTÄ MAASTA!
MIKSI TÄMÄN MAAN PÄÄTTÄJÄT OVAT NIIN TOOPEJA, ETTÄ ANTAVAT
ULKOMAISILLE FIRMOILLE ALENNUKSIA JA OTTAVAT NUO RAHAT SEN KÖYHÄLTÄ KANSALTA?
KYLLÄ TÄMÄ MENO TÄSSÄ MAASSA ON JO IHAN SAIRASTA.

Äänestä

Suomi voisi rahastaa.
Suomen pitää rahastaa.

Jos ei kelpaa, menkööt muualle.

Äänestä

Suomen oma sakki on vielä niin tyhmää ja avutonta, että datakeskusten rakentamiseen tarvitaan ulkomaalaisia osaajia.
Datakeskuksen työntekijäksi ei suomalainen kelpaa.

Äänestä

Orpon hallitus valmistelee uutta tukimallia datakeskuksille, ja tuki on tarkoitus ottaa käyttöön syksyllä 2026.

Äänestä

Mitäs ne sellaiset "Petterin datakeskukset" on??
Ei olla kuultukaan!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sähköveroja, Petterin datakeskukset saavat verohyvityksiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu