Suomesta ydinvoiman ja tekoälyn suurmaa?

Tekoälyn kehittäminen vaatii yhä enemmän energiaa ja sen tuottaminen ei onnistu luontoa säästäen muuten kuin ydinvoiman avulla.

Suomen valtteja ovat sen vakaa peruskallio ,ilmasto ja huippu osaajat esim. kvantti-tietokoneiden kehittäjät .
7124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Datapetterin suurvalta Bill Gatesin vasallina.

Äänestä

Nyt on niin , että Suomella ei ole vara maksaa näiden perse tekoälyn sähkölaskuja.

Äänestä
  • Puhumattakaan että olisi varaa rakentaa uutta ydinvoimaa.
    Rikas Ruotsikaan ei löydä rahoitusta.

    Äänestä

Suomeen tulossa "turvallisia " ydinvoimaloita niin sähköä riittää tuleville data-keskuksille myös muiden valtioiden ydinjätteet olisivat turvassa Suomen vakaassa kallioperässä?

Äänestä
  • Suomen valtteja ovat sen vakaa peruskallio ehkä tänne tulee suuri ydinvoima-bisnes , jätteitä ja energiaa?

    Periaate:
    Pois silmistä .

    Onko sitten maan alle sijoitetut ydinvoimalat turvallisempia kuin maan päälliset ovatko pohjavedet vaarassa?

    https://yle.fi/a/74-20209600

    Äänestä

Jättikokoisilla mikropiireillä tuotetaan tekoälylaskentaa:

https://etn.fi/index.php/13-news/19146-maailman-suurin-siru-tulee-suomeen-cerebras-rakentaa-tekoaelylle-pikakaistan


Kvanttifysiikalla voisi tutkia myös kaukaisia planeettoja:

https://www.avaruus.fi//uutiset/eksoplaneetat/kvanttifysiikka-auttaa-loeytaemaeaen-maapallon-kaksoset.html

"Kvanttimekaniikassa fotoneilla on paitsi tietty energia, myös aaltomuoto. Tätä aaltomuotoa tarkastelemalla on mahdollista analysoida, mitkä fotonit ovat peräisin planeetalta ja mitkä tulevat sen emotähdeltä."

Äänestä

Tuulisähköön verrattuna viisinkertaisesti maksavalla ydinsähköllä aletaan pyörittää tekoälyä heti kun uusi ydinvoimala valmistuu kymmenen vuoden kuluttua ?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tekoälyn kehittäminen vaatii yhä enemmän energiaa ja sen tuottaminen ei onnistu luontoa säästäen muuten kuin ydinvoiman avulla.

Suomen valtteja ovat sen vakaa peruskallio ,ilmasto ja huippu osaajat esim. kvantti-tietokoneiden kehittäjät .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu