Yksi kysymys

Anonyymi-ap

Mitä te äänestäjät olette oikein odottaneet/halunneet puolueesta nimeltä perussuomalaiset kun menitte sitä äänestämään?

43

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Huvia, hauskuutta ja tivolia! Naurunaiheita ja kikatuksia!

    • Anonyymi00002

      Mamupolitiikan kiristyksiä mitkä persut lupasi toteuttaa lupausten tullessa täytetyksi. Hintana niistä hetkellinen kannatuskato Orpon leikkausten takia joiden hyväksyminen oli ehto päästä hallitukseen viemään persujen hankkeita eduskunnassa läpi. Siinä missä sinun Soinisi ap ei saanut koko uransa aikana politiikassa ensimmäistäkään puolueen hanketta eduskunnassa läpi. Vaikka möi p..rsettä salkkua vastaan myötähäpeään asti jotta saa pitää salkkunsa. Minkä pitääkseen hajotti kaiken mitä oli 20 vuotta rakentanut. Loikaten rotan lailla upottamastaan puolueesta salkun mennessä kaiken edelle jopa oman puolueen ja sen kannattajien.

      • Anonyymi00006

        Montako lupausta nykyiset perussuomalaiset on pitänyt, mitä lupasivat äänestäjilleen jos hallitukseen pääsevät. Ja mitä vielä lupasivat etteivät tee?


      • Anonyymi00019

        Mitä Soini edellä sitä Purra ja suippopää perässä !


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Montako lupausta nykyiset perussuomalaiset on pitänyt, mitä lupasivat äänestäjilleen jos hallitukseen pääsevät. Ja mitä vielä lupasivat etteivät tee?

        Ei hallitukseen pääsemiseksi, VAAN EDUSKUNTAVAALIEN EDUSTAJIENMÄÄRÄÄN, PERSEET TAIS OLLA 2 SUURIN PUOLUE KANNATUKSELLAAN, mut kukaan muu EI PETTURIPERSEITÄ HALUNNUT HALLITUKSEEN KUIN JA AINOASTAAN KOKKELIT, KOSJA MUUTEN PETTERI tynkä ei olisi pääministeri, no on n. 171cm pätkä, kiva jatsia esim. Eu tai muita pm tapaamisia, kun orpoa ei löydä kuvista!!!!?, paskantynkä alamittainen kusipää. . . . .


      • Anonyymi00029
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Mitä Soini edellä sitä Purra ja suippopää perässä !

        .⁹unxdx
        VV O8PPPB


    • Anonyymi00003

      Tietenkin odotti vaan,että tärkeilevät persut munaa itsensä ja niinhän siinä kävi.Akatkin niillä on kun ukkoja.Kaikki hyvä loppuu aikanaan.Persut siirtyvät oppositioon valittamaan.Onntässä monet naurut saanut kun raukat ovat olleet niin tosissaan.

      • Anonyymi00004

        Niin, hyppäävät oppositioon saatuaan sitä ennen kaiken minkä takia politiikkaan mukaan lähtivät. Sinun Soinin tavalla yksinkertaisena ihmisenä tuijotellessa kannatusprosentteja. Kylmän hien noustessa selkään kun persujen kannatus oppositiossa lähtee samantien rakettimaiseen nousuun...


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Niin, hyppäävät oppositioon saatuaan sitä ennen kaiken minkä takia politiikkaan mukaan lähtivät. Sinun Soinin tavalla yksinkertaisena ihmisenä tuijotellessa kannatusprosentteja. Kylmän hien noustessa selkään kun persujen kannatus oppositiossa lähtee samantien rakettimaiseen nousuun...

        Antipersut odottaa persujen joutumista oppositioon mikä on parasta mitä niille voi sattua. Niiden kisatessa siten 2031 pääministeripuolueen asemasta mihin ei olisi minkäänlaisia edellytyksiä jos joutuisivat uudestaan hallitukseen Orpon hallituksesta.

        "Sun täytyy varoo mitä sä haluut, koska sä voit saada sen" (Andy McCoy).


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Antipersut odottaa persujen joutumista oppositioon mikä on parasta mitä niille voi sattua. Niiden kisatessa siten 2031 pääministeripuolueen asemasta mihin ei olisi minkäänlaisia edellytyksiä jos joutuisivat uudestaan hallitukseen Orpon hallituksesta.

        "Sun täytyy varoo mitä sä haluut, koska sä voit saada sen" (Andy McCoy).

        Ketä sinä kuvittelet petospersujen vielä voivan kusettaa?


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Niin, hyppäävät oppositioon saatuaan sitä ennen kaiken minkä takia politiikkaan mukaan lähtivät. Sinun Soinin tavalla yksinkertaisena ihmisenä tuijotellessa kannatusprosentteja. Kylmän hien noustessa selkään kun persujen kannatus oppositiossa lähtee samantien rakettimaiseen nousuun...

        Sanos möly yksikin kiristys mitä on mamutukseen tullut?


    • Mauri Peltokangas on somepostauksillaan antanut tähän kysmykseen vastauksen pariinkiin otteeseen. Näin Peltokangas on kirjoittanut:

      "Ajeltiin rouvan kanssa puutarhaostoksille Ylivieskan Kärkkäiselle. Ihmettelin miksi on niin hyvä ja rauhaisa mieli. Juuri tajusin, että se johtuu siitä, että täällä ei mikään ole oleellisesti muuttunut. Mogadishun murretta ei vieläkään juuri kuule ja vuohipaimen ammattina on yhä näillä leveysasteilla harvinainen, eikä ainakaan käyntimme aikana näkynyt ainoatakaan kamelia tai lentävää mattoa parkissa.”

      Parsuja kannattavat ovat viehtyneet näihin tuhannen ja yhden yön satuihin, joita persusedät kertovat kansalaisille. Siitäkin huolimatta, että juuri Peltokankaalle itselleen kameli tai lentävä matto olisi parempi kulkupeli kuin auto, millä hän tavan takaa päästelee suurta ylinopeutta, saa suuret sakot ja ajokorttinsa hyllylle.

      Persuille tulee siis hyvä ja turvaisa mieli, kun mikään ei muutu. Tämä impivaaralaisuuden ihannointi näkyy jo Aleksis Kiven kuulussa kirjassa. Seitsemän veljestä pakenee koulunkäynnnin kirousta ja pahaa, uhkaavaa maailmaa aina Impivaaraan, sinne metsän kätköön, mihin kukaan muu ei osaa edes eksyä. Voisi siis ehkä väittää, että Peltokankaan todistuksen mukaan muuttumattomuuden ihanne vetää persuäänestäjiä puoleensa. Siksi heitä ei lämmitä puhe ilmastonmuutoksestakaan, ei pensan hinnan noususta eikä koulutuksen välttämättömyydestä. Ne ovat juuri niitä uhkakuvia, jotka persukannattaja haluaa poistaa elämästään. Kaljan juominen ja makkaran syöminen sen sijaan aina yhtä terveellistä kuin aina ennenkin. Ja naisen paikkakin on perinteisesti ollut nyrkin ja hellan välissä, minkä vuoksi feminismi sanana pitäisi jo kieltää tai ainakin märiteltävä pahaksi kirosanaksi.

      • Anonyymi00018

        Peltokangas on piiloutunut perunakellariin, jotta ei tarvitsisi vastata hankaliin kysymyksiin somessa ja Prisman käytävillä. Tyypistä ei ole kuultu yhtään mitään ainakaan puoleen vuoteen.


      • Anonyymi00030
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        Peltokangas on piiloutunut perunakellariin, jotta ei tarvitsisi vastata hankaliin kysymyksiin somessa ja Prisman käytävillä. Tyypistä ei ole kuultu yhtään mitään ainakaan puoleen vuoteen.

        Pelkoköngas on BERCEESTÄ, ei muut! - -.. .-.. -.- -.- -..


    • Anonyymi00007

      toimineet ihan ok , vittu jos ne debiili demarit olisi vallassa niin minulta pienituloiselta olisi nyysitty 😠

      • Anonyymi00010

      • Anonyymi00020

      • Anonyymi00042
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        ei multa ole leikattu , onko sulta ?

        Pienituloinen, jolta ei ol leikattu? Nyt valehtelet.


    • Anonyymi00008

      Tietääköhän persut itse että se on puolueena loppuun ajettu. https://fi.wikipedia.org/wiki/Marionetti äänestäjät ehkäpä jo on heränneet ja tajuavat ketkä siellä arkadiamäen "nukketeatterissa" todellisuudessa ohjaa ylhäältä päin niitä perus marionetteja.

      • Anonyymi00011

        Hallapurralaisella hillotolppaeliitillä iskee realismi vasten kasvoja, kun puolueen kannatus kuihtuu kuin luumu rusinaksi. Mitä silloin jää PS:sta? Tyhjät kuoret.


    • Anonyymi00012

      kune lupas melle halpaa pensaa ja mamulen poiston suamesta mutku vihrevasuridemulit pilas ne kakki lupakset

    • Anonyymi00013

      Kuka on niin tyhmä että noita valehtelijoita äänestää? Persu pettää aina.

    • Anonyymi00014

      Persureppanat täysinä puupäinä ajavat innolla kokoomuksen politiikkaa, mutta ovat liian tyhmiä tajuamaan sitä. Kyllä siellä Orpo naureskelee tyhmien persujen selän takana. ☺

      • Anonyymi00017

        Totta kirjoitat!


    • Anonyymi00015

      Purra vaati Marinin aikan hallituksen hätäkokousta sähkönhinnan vuoksi!

    • Anonyymi00016

      Kohta persut kotiuttaa loput kymmenkunta suomalaista Al Holin leiriltä!
      Selkäkeikkanaurua!

    • Halusin perussuomalaisilta malttia ja tolkkua. Halusin järkevää todellisuuspohjaista politikkaa, missä Suomen ja suomalaisten etu on tärkeämpi kuin puoluepolittiiset tavoitteet ja kaiken maailman ideologiset kuvitelmat ja öyhötykset.

      Halusin Suomen säilyvän demokraattisena kansallisvaltiona, missä kansa saa vaaleissa määrätä politiikan suunnan. En halunnut, että Suomessa määrää ylikansallinen rahavalta tai ylikansallinen poliittinen eliitti, joka ohjailee kansan mielipiteitä.

      Halusin suomalaisen kulttuurin olevan avoin ja vapaa, mutta en erillisten ja toisistaan eristäytyvien kulttuurien ja yhteisöjen hajottama. Halusin, että Suomessa sekä materiaalisia että arvoristiriitoja säädellään demokraattisten instituutioiden avulla. En halua, että joku aatesuunta saa tukahduttaa muiden arvot ja määrätä omansa ainoiksi oikeiksi. En halua, että ylemmiksi yhteiskuntaluokiksi tai paremmiksi ihmisiksi julistautuneiden edut saavat polkea alleen muiden edut.

      Semmoista halusin ja kun muut puolueet tarjosivat aina vain vähemmän niitä asioita, joita halusin ja aina vain enemmän niitä asioita, joita en halunnut niin aloin kannattaa persuja.

      • Et sitten huomannut, että persuilla on ideologisia kuvitelmia ja öyhötyksiä, puoluepoliittisia tavoitteita ja kaiken maailman ideologisia kuvitelmia. Ei niistä ole mikään puolue vapaa eikä pidäkään olla. Malttia ja tolkkua persuilta on puuttunut ja paljon, kun he ajaneet omia kuvitelmiaan ja tavoitteitaan.

        Et ehkä ole vielä ihan kasvanut aikuiseksi, kun uskot satuihin. Mitään ihmemaailmaa ei ole olemassakaan. Aina on omia ja toisten etuja. Toisen etu voi silti olla se paras omakin etu. Ei maailma ole mikään Impivaara, missä voisimme elää eristyksissä. Ostimme kaupallisia etuja ja turvallisuutta EUlta ja turvallisuutta Natolta ja sen hintana luovutimme osan itsenäisestä päätöksenteostamme ylikansalliselle päätöksenteolla, missä olemme kuitenkin itse myös päättämässä. Verrattuna aiempaan eli YYA-sopimukseen, tässä on se ero. Silloin ainoa päätöksentekijä oli tosi paikan tullen naapuri, emme me. Onnekas historian saatuma päästi meidät irti tästä ja tartuimme viisasti toiseen oljenkorteen. Valtioviisas johtomme tajusi, että vaihtoehtoja on vain kaksi, paluu vanhaan tai sitten tämä uusi eli nykyinen. Impivaara ei ole vaihtoehto, se on satumaa. Siksi kysyinkin, että uskotko edelleen satuihin.

        Arvoistasi en tiedä, mutta selostuksesi siitä vaikuttaa sekavalta. EUn arvoihin kuuluu demokratian kunnioittaminen ja aika lailla liberaalit arvot. Jälkimmäinen tarkoittaa sitä, että jokainen voi toimia omien arvojensa pohjalta edellyttäen, ettei aiheuta vahinkoa muille. Konservatiivit haluavat rajoittaa näitä vapauksia. He haluavat tunkea kristillisiä ja perinteisiä arvojaan kaikille lupaa kysymättä. Ihmisen pitäisi pahimmillaan kieltää oma identiteettinsä. En kannata näitä taleban-uskovaisia. Valitettavasti heitä on alkanut enenevässä määrin siunaantua kristittyjenkin eikä vain islamistien pariin. Ne ovat tietävinään, miten muidenkin tulee käyttäytyä ja mihin uskoa. Liberalismi on sen sijaan vapautta antaa kaikkien kukkien kukkia. Venäjällä ja Unkarissa voi käydä katsomassa, mihin kapeakatseinen konservatiivinen nationalismi johtaa. Nyt samalla tiellä on myös trumpilainen USA, jota on aiemmin pidetty liberaalin vapaan yhteiskunnan mallimaana.


      • Anonyymi00022

        Voi,paljon halusit ja juuri päinvastaista sait. Muistan omallakin työpaikalla sen persuhurmoksen joka lupasi yhdeksän hyvää ja kahdeksan kaunista. Ihan kaikki muuttuisi hyväksi jos persut pääsis valtaan. No jytky tuli ja mitään ei muuttunut.
        Mutta sitten pääjytkyttäjä soini erehtyi luovuttamaan vallan hesalaisille fasisteille ja hallaaholle,joka sitten teki puolueesta
        äärioikeistolaisen,ääriliberaalin ja rikkaitten tukipuolueen.Mutta sänkitukkien unelma toteutui!


      • mielipidepankki kirjoitti:

        Et sitten huomannut, että persuilla on ideologisia kuvitelmia ja öyhötyksiä, puoluepoliittisia tavoitteita ja kaiken maailman ideologisia kuvitelmia. Ei niistä ole mikään puolue vapaa eikä pidäkään olla. Malttia ja tolkkua persuilta on puuttunut ja paljon, kun he ajaneet omia kuvitelmiaan ja tavoitteitaan.

        Et ehkä ole vielä ihan kasvanut aikuiseksi, kun uskot satuihin. Mitään ihmemaailmaa ei ole olemassakaan. Aina on omia ja toisten etuja. Toisen etu voi silti olla se paras omakin etu. Ei maailma ole mikään Impivaara, missä voisimme elää eristyksissä. Ostimme kaupallisia etuja ja turvallisuutta EUlta ja turvallisuutta Natolta ja sen hintana luovutimme osan itsenäisestä päätöksenteostamme ylikansalliselle päätöksenteolla, missä olemme kuitenkin itse myös päättämässä. Verrattuna aiempaan eli YYA-sopimukseen, tässä on se ero. Silloin ainoa päätöksentekijä oli tosi paikan tullen naapuri, emme me. Onnekas historian saatuma päästi meidät irti tästä ja tartuimme viisasti toiseen oljenkorteen. Valtioviisas johtomme tajusi, että vaihtoehtoja on vain kaksi, paluu vanhaan tai sitten tämä uusi eli nykyinen. Impivaara ei ole vaihtoehto, se on satumaa. Siksi kysyinkin, että uskotko edelleen satuihin.

        Arvoistasi en tiedä, mutta selostuksesi siitä vaikuttaa sekavalta. EUn arvoihin kuuluu demokratian kunnioittaminen ja aika lailla liberaalit arvot. Jälkimmäinen tarkoittaa sitä, että jokainen voi toimia omien arvojensa pohjalta edellyttäen, ettei aiheuta vahinkoa muille. Konservatiivit haluavat rajoittaa näitä vapauksia. He haluavat tunkea kristillisiä ja perinteisiä arvojaan kaikille lupaa kysymättä. Ihmisen pitäisi pahimmillaan kieltää oma identiteettinsä. En kannata näitä taleban-uskovaisia. Valitettavasti heitä on alkanut enenevässä määrin siunaantua kristittyjenkin eikä vain islamistien pariin. Ne ovat tietävinään, miten muidenkin tulee käyttäytyä ja mihin uskoa. Liberalismi on sen sijaan vapautta antaa kaikkien kukkien kukkia. Venäjällä ja Unkarissa voi käydä katsomassa, mihin kapeakatseinen konservatiivinen nationalismi johtaa. Nyt samalla tiellä on myös trumpilainen USA, jota on aiemmin pidetty liberaalin vapaan yhteiskunnan mallimaana.

        Olemme jotakuinkin kaikista asioista päinvastaista mieltä - kuten siitä kumpi ei ole kasvanut aikuiseksi ja kumpi uskoo satuihin ja kuvitelmiin. Perussuomalaisuus syntyi kansan vastareaktiona öyhötyksiin ja kuvitelmiin, jotka tavallinen kansa alkoi yhä enemmän tuntea omissa nahoissaan. Samankaltaisia vastareaktioita on kansan keskuudessa syntynyt ympäri maailmaa. Perussuomalaisuus on ollut maltillisimmasta ja tolkullisimmasta päästä ja se on minua miellyttänyt.

        Kun olen omia ajatuksiani kirjannut keskustelupalstoille ja digitaaliseen pöytälaatikkooni niin jälkikäteen olen todennut maailman menon osoittaneen, että olen ollut paljon enemmän oikeassa kuin itse uskoinkaan. Analyysini todellisuudesta ja oletukseni siitä, mitä tulee tapahtumaan ovat tietenkin olleet epätarkkoja, mutta oikeansuuntaisia ne ovat olleet ja usein osuneet melkein napakymppiin. Olenko ylpeä siitä, että olen oikeassa? No pikemminkin oikeassa oleminen masentaa kun ei asioille mitään mahda. Ainoa toivoni on ollut, että joku, jolla olisi enemmän mahdollisuuksia vaikuttaa saisi ajatuksistani jotain kipinää.

        Palstavaikuttajien - trollien sun muiden - lähtökohdat ovat hyvin erilaiset kuin omani. En ole sitoutunut mihinkään porukkaan enkä aatesuuntaan. Ajatukseni lähtevät aina karusta todellisuudesta ja sen seuraamisesta.


    • Anonyymi00023

      No kun lupasivat huolehtia vähäosaisista, no toisin män, mut eikös syy ole marinissa?, monta vuotta velkaa otti ja ny ne maksetaan, sanoo orpo ja purra, ne on yrittäneet kaikkensa, mutta vain rikkaat on rikastuneet, hyvä et ees joku, kun,köyhiltä kaik viedään, no menkööt, mennään toimeentulojonoon!!!!

    • Anonyymi00024

      Sitä että joku puuttuu suomen velkaantumiseen. Ja siihen on puutuuttu. Käännös parempaan tapahtuu kun saadaan edellisten hallitusten hölmöilyt ensin korjattua. Ja se vie aikaa. Toivottavasti SDP:tä ei päästetä taas sotkemaan asioita.

      • Anonyymi00044

        Ei enää tällaista puuttumista,kiitos. Kun persu johonkin puuttuu niin pas"kaksi muuttuu?
        Marin 2 jos olisi,velka eikä työttömyys olisi näin noussut.


    • Anonyymi00025

      Rikkaiden pitääkin ensin rikastua että voivat luoda uusia työpaikkoja.

      • Anonyymi00043

        Sinä se et taida ymmärtää tippaakaan kansantaloudesta.


    • Anonyymi00028

      Odotettiin venäjämielisyyttä ja sitä on myös saatu.

    • Anonyymi00031

      Silti riikka on perseestä/persuista muka kaunein, olemattomat huulet, (tytillä runsaaat ja ihanat), no "kirkkonummen joulupunkulla" vitusti pienemmät ja olemattomat, ei punaa niihin, jos johonkin,niin ehkä alemmas, onko sielläkään "huulloksia"?, tuskin!.....

    • Anonyymi00032

      Tietenkin meidän eläkkeiden leikkauksia samoin työttömyysturvan heikennykset ja eläkekertymät pienituloisilta vieläpienemmiksi . Kaikenlainen köyhempien kimpussa oleminen ja valmistelu

    • Anonyymi00037

      Anonyymi00036
      2026-02-03 23:51:32

      Titityttääkö miljoonanikki ap?

    • Anonyymi00039

      Anonyymi00033
      2026-02-03 23:49:45

      mielipidepankki kirjoitti:
      Et sitten huomannut, että persuilla on ideologisia kuvitelmia ja öyhötyksiä, puoluepoliittisia tavoitteita ja kaiken maailman ideologisia kuvitelmia. Ei niistä ole mikään puolue vapaa eikä pidäkään olla. Malttia ja tolkkua persuilta on puuttunut ja paljon, kun he ajaneet omia kuvitelmiaan ja tavoitteitaan.

      Et ehkä ole vielä ihan kasvanut aikuiseksi, kun uskot satuihin. Mitään ihmemaailmaa ei ole olemassakaan. Aina on omia ja toisten etuja. Toisen etu voi silti olla se paras omakin etu. Ei maailma ole mikään Impivaara, missä voisimme elää eristyksissä. Ostimme kaupallisia etuja ja turvallisuutta EUlta ja turvallisuutta Natolta ja sen hintana luovutimme osan itsenäisestä päätöksenteostamme ylikansalliselle päätöksenteolla, missä olemme kuitenkin itse myös päättämässä. Verrattuna aiempaan eli YYA-sopimukseen, tässä on se ero. Silloin ainoa päätöksentekijä oli tosi paikan tullen naapuri, emme me. Onnekas historian saatuma päästi meidät irti tästä ja tartuimme viisasti toiseen oljenkorteen. Valtioviisas johtomme tajusi, että vaihtoehtoja on vain kaksi, paluu vanhaan tai sitten tämä uusi eli nykyinen. Impivaara ei ole vaihtoehto, se on satumaa. Siksi kysyinkin, että uskotko edelleen satuihin.

      Arvoistasi en tiedä, mutta selostuksesi siitä vaikuttaa sekavalta. EUn arvoihin kuuluu demokratian kunnioittaminen ja aika lailla liberaalit arvot. Jälkimmäinen tarkoittaa sitä, että jokainen voi toimia omien arvojensa pohjalta edellyttäen, ettei aiheuta vahinkoa muille. Konservatiivit haluavat rajoittaa näitä vapauksia. He haluavat tunkea kristillisiä ja perinteisiä arvojaan kaikille lupaa kysymättä. Ihmisen pitäisi pahimmillaan kieltää oma identiteettinsä. En kannata näitä taleban-uskovaisia. Valitettavasti heitä on alkanut enenevässä määrin siunaantua kristittyjenkin eikä vain islamistien pariin. Ne ovat tietävinään, miten muidenkin tulee käyttäytyä ja mihin uskoa. Liberalismi on sen sijaan vapautta antaa kaikkien kukkien kukkia. Venäjällä ja Unkarissa voi käydä katsomassa, mihin kapeakatseinen konservatiivinen nationalismi johtaa. Nyt samalla tiellä on myös trumpilainen USA, jota on aiemmin pidetty liberaalin vapaan yhteiskunnan mallimaana.

      Lue lisää
      Mitäs sitä *****lle muuta?

    • Anonyymi00040

      Anonyymi00034
      2026-02-03 23:50:13

      Oikonomi kirjoitti:
      Halusin perussuomalaisilta malttia ja tolkkua. Halusin järkevää todellisuuspohjaista politikkaa, missä Suomen ja suomalaisten etu on tärkeämpi kuin puoluepolittiiset tavoitteet ja kaiken maailman ideologiset kuvitelmat ja öyhötykset.

      Halusin Suomen säilyvän demokraattisena kansallisvaltiona, missä kansa saa vaaleissa määrätä politiikan suunnan. En halunnut, että Suomessa määrää ylikansallinen rahavalta tai ylikansallinen poliittinen eliitti, joka ohjailee kansan mielipiteitä.

      Halusin suomalaisen kulttuurin olevan avoin ja vapaa, mutta en erillisten ja toisistaan eristäytyvien kulttuurien ja yhteisöjen hajottama. Halusin, että Suomessa sekä materiaalisia että arvoristiriitoja säädellään demokraattisten instituutioiden avulla. En halua, että joku aatesuunta saa tukahduttaa muiden arvot ja määrätä omansa ainoiksi oikeiksi. En halua, että ylemmiksi yhteiskuntaluokiksi tai paremmiksi ihmisiksi julistautuneiden edut saavat polkea alleen muiden edut.

      Semmoista halusin ja kun muut puolueet tarjosivat aina vain vähemmän niitä asioita, joita halusin ja aina vain enemmän niitä asioita, joita en halunnut niin aloin kannattaa persuja.

      Lue lisää
      Mitäs sitä *****lle muuta?

    • Anonyymi00045

      Mulle luvattiin kunnon anustappi jos äänestän perussuomalaisia. Vaan jäi sekin saamatta. Omivatkohan kansanedustajiksi valitut sen tapin omaan käyttöönsä ?

    • Anonyymi00046

      Jos nyt pitää jotain mainita, niin silmien venyttely oli vahvaa suorittamista. Ei sittenkään mennyt ääni ihan susille.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      11
      2764
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2590
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2462
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      159
      2101
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1664
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1119
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      878
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      797
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      732
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      723
    Aihe