Näin voi kysyä sähköauton lämmittämisestä. Eli lataamistiheys tuplaantuu jo pelkästää sisälämmityksen takia.
Monenko tunnin lataaminen menee sisätilan lämmittämiseen
Anonyymi-ap
12202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Voi voi.
Voihan sitä noinkin tyhmä olla…
SIsätila lämpiää minuuteissa ja lataustarpeeseen vaikuttaa millaista lämpöä haluaa sisällä pitää ja millaista vauhtia ajaa jne... tietenkin eri autoissa on isokin eroja näissä asioissa,
Mikä sinua noin asiassa kiinnostaa, eihän sinulla ole sähköautoa, etkä ole sellaista hankkimassa?
Eikö provopetterillä ole muuta tekemistä?
Ap meinaa, että auton sisätilan lämpimänä pitämiseen menee just saman verran energia akuin ajamiseen?
Se on kuulkaas pyöretä 20 kW mitä menee ajamiseen ja jos työnnät tämän verran lämpöä kabiiniin vähänkään pidempään, tulee todella hikiset paikat. Esimerkiksi saunan kiukaan teho on 6 kW tai 9 kW ja sillä sauna lämpiäisi 150 asteeseen ja ylikin.
Ja sähköautossa lämpöä tulee vielä 2 - 4 kertaisesti, koska välissä on ilmalämpöpumppu.
Noita määriä kannattaa ladata 80s kW/h pörssisähköllä kotona.
Ei siitä ILP: stä ole mitään hyötyä pakkaskeleissä. Sähköauto lämpiää pelkällä akkuvirralla.
Jo pelkkä sisätilojen lämmitys syö akuista rangea 200 km verran.
Siinä olette oikeassa, että sähköauto lämpiää pelkällä akkuvirralla.
Paljonko se syö kilometrejä? Mielestäni se syö niin paljon, että akku riittää enää vain pieneen kaupunkiajeluun.
Nyt sähköauto kateus on meidän höpöpojalla huipussaan, ei taida oma vanha Toyota enää käynnistyä?
Itse puhut paska mutta höpöpoika puhuu asiaa.
TRÖÖÖÖÖÖLLL ! ! TOJO HÖNÖ PIETARIN TROLLI JA PALKATTU DISSAAMAAN SÄHKÖAUTOJA JA PITÄMÄÄN FOSSIILI AUTOJEN PUOLTA JA VARSINKIN VETYTEKNIIKAN PUOLTA KU SE VAATII ENITEN ÖLJYÄ/MAAKAASUA/SÄHKÖÄ VALMISTUAKSEEN ! ! VAROKAA TOJO HÖNÖÄ ! ! SE PIETARIN TROLLI ! ! VÄNKÄYS VASTAKKAIN ASETTELU VALEUUTISET HÄMMENNYS TROLLIEN TYÖKALUT ! ! ÄLÄ KOMMENTOI TOJO HÖNÖN SPÄMMEJÄ ! !
Ei pelkkä sisätilan lämmitys, vaan myös akun lämmitys tosiaan tuplaavat kulutuksen jo -25 pakkasilla. Sinänsä siitä nurkka-ajeluissa kummempaa haittaa ole, mutta pitemmillä matkoilla voi olla.