Venäjä tarvitsee Muskia sotiakseen

Anonyymi-ap

SpaceX asetti Ukrainassa toimiviin Starlink-terminaaleihin nopeusrajoituksen. Järjestelmiltä estettiin pääsy internettiin, mikäli ne liikkuivat yli 75 kilometrin tuntivauhtia.

Rajoitusten tarkoituksena on estää järjestelmien käyttö venäläisissä drooneissa. Venäjä ja Ukraina ovat molemmat käyttäneet Starlinkiä jo pitkään drooniensa ohjaamiseen Ukrainassa.

Yhdysvaltain Venäjälle asettamien pakotteiden vuoksi Starlinkia ei pitäisi voida myydä tai käyttää Venäjällä.

Venäjä kuitenkin kiertää pakotteita ostamalla laitteita muiden maiden kautta.

Ukrainan tarkoituksena on lopulta sallia järjestelmän käyttö Ukrainassa vain erityisesti siihen hyväksytyillä laitteilla.

Onnistuessaan rajaus saattaisi vahingoittaa Venäjän toimintaa merkittävästi.

Avaruuden suurvalta Venäjä....pikku-Puten päiväunissa 😂

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Venäjän hyökkäykset Ukrainaan taistelulennokeilla muuttuivat yhdellä iskulla paljon tehottomimmiksi ja kalliimmiksi. Yksi 75 km/h lentävä Shahed/Geran taistelulennokki maksaa 50 000 - 100 000 euroa ja nyt niitä ammutaan alas paljon aiempaa helpommin ja edullisemmilla aseilla. Tulee Venäjälle moninverroin kalliimmaksi ja risteilyohjuksia ja ballistisia ohjuksia kuluu enemmän, ja ne maksavat miljoonia euroja kappaleelta. Hävittäjisrä ammuttavien liitopommien kantama taas on paljon lyhyempi. Kun Starlink-yhteydet rekisteröidään, seisahtaa pitkän kantaman hyökkäykset Ukrainaan lähes tyystin, sillä ohjustuotanto on hidasta ja hyvin kallista, ja Venäjän talous on muutenkin vaikeuksissa.
      Näin Ukraina saa aikaa laittaa infransa kuntoon ja suojaan esim. maan alle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      131
      3196
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      62
      2831
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2222
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      104
      2131
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      131
      2002
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1971
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1252
    8. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1035
    9. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      1004
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      920
    Aihe