Miksi iihminen on niin tyhmä, kun on saanut syntyä terveenä, että tuhoaa itsensä ja sisksensa nuorena. Nikotiinipussit, nuuska ja sähkötupakka tekevät peruuttamattomia vahinkoja. Ne vaikuttavat muun muassa aivoihin, sydämeen, ihoon ja puolustuskykyyn. Pitkään jatkuneen käytön jälkeen haitat ovat pahimmillaan peruuttamattomia. Eikähän se ole mitään kuin tyhmä tapa. Tupakoitsijat kävivät ennen tupakkitauoilla ja haisivat pahalle. Kailki jättää jäljen. Keuhkot mustana, henki ei kulje. Ja suun limakalbot pilalka, kaikki haitat oman tyhmyyden tähden. Harmittaa jälkeenpäin mitä tuli tehtyä.
Entä energiahuomat. Kun vain söisi hedelmiä, kasviksia, narjoja niiden sijaan. Aivan turhake sekun juoma. Ei niitä ennen ollut eikää tarvi nytkään.
Lapspolot imee niitä aivan turhaan, joisivat vettä ja sitäkään ei liikaa
Terveyspilalla
4
162
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Kukaan kun ei voi toisen ihmisen elämäntavoille mitään.
Eikä se tee ihmisestä tyhmää, jos hän tietoisesti tuhoaa itseään, hän on vain välinpitämätön, ei pidä huolta itsestään.
Itse olen polttanut tupakkaa lähes koko ikäni, aikoinaan olin myös alkoholin suurkuluttaja, se oli täysin oma valintani, itsetuhoista käytöstä.
En koe itseäni kuitenkaan sen takia millään tavalla tyhmäksi, pärjännyt elämässäni suhteellisen hyvin. Jopa sen verran hyvin, että olen edelleen hengissä. - Anonyymi00002
Luulisi olevan helppoa senkun katsoo vanhemmilta ihmisiltä miten tupakoitsija on vanhentunut, sairastunut ikäisiään nopeammin. Lehdistä saa lukea popcornkeuhkoista joiden kanssa joutuu loppuelämän pärjäämään.
Itämainen ruokavalio terveellisempisiitäkin luettu lehdistä. Sulti mätetään eineksiä.
Suomalainen on tyhmä.- Anonyymi00004
Käyttäisin mieluummin sanaa hölmö, kuin tyhmä.
- Anonyymi00003
Joka päivä Suomessa todetaan 110 uutta syöpää. Tänään vietetään Maailman syöpäpäivää. ELI vuodessa 39600 saa tietää että on syöpä!!!
miten eihän tässä mene kymmentä vuotta ,niin kaikki on saaneet sen.
ja nyt tuli päästö että koronapiikki oli terveellinen ,mutta tämä tautien paljous
puhuu toista totuutta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251198
- 721153
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun95899- 78792
- 45771
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la39733Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka31707- 67653
- 111561
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?39536