Onpas hankalaa taas terroristeilla Starlink petti

Anonyymi-ap

Ukrainassa toimivien venäläisjoukkojen käyttämät Starlink-satelliittiyhteydet ovat lakanneet toimimasta laajasti, asiasta kertoivat useat venäläiset sotabloggarit. Telegram-kanavien mukaan jopa noin 90 prosenttia yksiköistä jäi ilman satelliitti-internetiä.

Bloggaajien mukaan yhteyskatkos koskee koko rintamalinjaa, ja vaihtoehtoja Starlinkille ei käytännössä ole. Osa arvioi katkoksen halvaannuttavan venäläisjoukkojen taktisen tason johtamisen ja erityisesti etulinjan hyökkäysryhmien toiminnan esimerkiksi Kupjanskin alueella.

Ukrainan puolustusministeriön mukaan yhteyskatkos heikentää Venäjän joukkojen johtamiskykyä ja antaa Ukrainan armeijalle takaisin etulyöntiaseman viestiyhteyksissä.

Järjestelmä on keskeinen droonien tehokkaan käytön kannalta.

12

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Ei tuolla ole sodan kulkuun mitään merkitystä

      • UUSI

        Siis Droneilla ja viestiyhteyksillä ei ole sodan kulun kannalta mitään merkitystä?
        Oletko oikeasti tuota mieltä?


      • Anonyymi00002
        UUSI
        santtu_1975X kirjoitti:

        Siis Droneilla ja viestiyhteyksillä ei ole sodan kulun kannalta mitään merkitystä?
        Oletko oikeasti tuota mieltä?

        Kun tiltu laittaa kädet silmille ja korville ja alkaa sitten huutamaan niin lujaa kuin pystyy että "ei tuolla ole sodan kulkuun mitään merkitystä" sen pienen hetken tiltun mielestä sillä ei ole silloin mitään merkitystä


      • Anonyymi00003
        UUSI

        "Ei tuolla ole sodan kulkuun mitään merkitystä"

        Tietysti jos sodankäynti on sitä, että tuodaan kuorma-autoilla ja rahtijunilla örkkimassaa rajalle, ja näytetään suunta, että tuonne --->
        , niin eipä niillä viestiyhteyksillä tykinruualle paljon merkitystä taida olla.


      • Anonyymi00004
        UUSI
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        "Ei tuolla ole sodan kulkuun mitään merkitystä"

        Tietysti jos sodankäynti on sitä, että tuodaan kuorma-autoilla ja rahtijunilla örkkimassaa rajalle, ja näytetään suunta, että tuonne --->
        , niin eipä niillä viestiyhteyksillä tykinruualle paljon merkitystä taida olla.

        Riittää, kun kompassi toimii.


    • Anonyymi00005
      UUSI

      Compass teknik?

      Ei parane Putinin antaa miehistölle kompasseja,

      Ottavat suunnan vapauteen.

    • Anonyymi00006
      UUSI

      Putin käskytti armeijaa tekemään oman starlinkin mutta sateenvarjoja ei ole valmistettu koska sota.

    • Anonyymi00007
      UUSI

      Ukraina väittää Venäjän hyökkäysten jopa loppuneen monilla alueilla, kun joukoilta katkaistiin viestintäyhteydet Starlinkin kautta. Venäjän joukot näyttävät menettäneen Starlink-satelliitti-internetyhteyden, uutisoi Moscow Times torstaina.

      Ukrainan armeijan lähde rintamalta kertoi Reutersille, että venäläisjoukoilla oli merkittäviä viestintäongelmia ja lähes kaikki Starlinkin kautta tapahtuvat yhteydet olivat poikki.

      - Vihollisella ei ole nyt pelkästään ongelma rintamalla, vaan katastrofi, sanoi Ukrainan puolustusministerin avustaja Serhii Beskrestnov Kyiv Independentin mukaan.

      - Joukkojen johtaminen on romahtanut. Hyökkäysoperaatiot on pysäytetty monilla alueilla, Beskrestnov kirjoitti Telegramissa.

      Myös venäläiset sotabloggarit ovat olleet liki paniikkimoodissa tilanteesta.

      - Tämä tulee iskemään kovemmin kuin missään etulinjan hyökkäysryhmissämme, esimerkiksi Kupianskissa, kirjoitti suosittu venäläinen propagandakanava.

    • Anonyymi00008
      UUSI

      Valokuitudrooni ei kaipaa mitään verkkoyhteyttä.

      • Anonyymi00009
        UUSI

        No sittenhän voit asialla lohduttaa näitä venäläisiä jotka ovat viestiyhteyksien takia lopettaneet hyökkäyksensä ja joiden joukot ovat kädettömiä ilman verkkoyhteyttä


      • Anonyymi00010
        UUSI
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        No sittenhän voit asialla lohduttaa näitä venäläisiä jotka ovat viestiyhteyksien takia lopettaneet hyökkäyksensä ja joiden joukot ovat kädettömiä ilman verkkoyhteyttä

        Ei sota tuon puutteseen lopu, armeijalla on kyllä keinot luoda oma verkkoyhteys tarvittaessa. Ohjukset ei mitään verkkoyhteyttä edes kaipaa, koordinaatit kohteeseen annetaan jo ennen laukaisua.


    • Anonyymi00011
      UUSI

      Vai ei ole verkkoyhteydet tärkeitä kertoo meille tekniikka tiltu....

      Venäjä lienee sitten 2. maailmansodan kalustolla liikkeellä....nyt kun starlinkit lähti....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3920
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      85
      3343
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2795
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2689
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      70
      2642
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      23
      2402
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      140
      2342
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2215
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      39
      2042
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1936
    Aihe