Vain yksi sähköauto selvisi kahdella latauksella 1000 kilometrin talvitestissä Julkaisija Clas von B

Anonyymi-ap

Vain yksi sähköauto selvisi kahdella latauksella 1000 kilometrin talvitestissä
Julkaisija
Clas von Bell
4.2.2026
5
Mercedes-Benz CLA osoitti energiatehokkuutensa äärimmäisissä talviolosuhteissa ja nousi ykköseksi sekä matka-ajassa että taloudellisuudessa 1000 kilometrin mittaisessa FLTP 1000 -testissä.

Suomalaisten sähköautoharrastajien järjestämä vuotuinen tapahtuma mittaa sähköautojen todellista kulutusta vaativassa pohjoismaisessa sydäntalvessa. Tänä vuonna olosuhteet olivat poikkeuksellisen vaativat: reitti Mäntsälästä Kuusamoon ajettiin −15…−28 asteen pakkasessa.

Yli 60 auton joukosta nopeimmaksi ja taloudellisimmaksi osoittautui Mercedes-Benz CLA 250+. Se oli koko kilpailun ainoa auto, joka selviytyi matkasta vain kahdella latauksella. Latauksiin kului yhteensä ainoastaan 61 minuuttia, kun koko ajoaika oli 12 tuntia ja 43 minuuttia. Matkan keskinopeus oli 85,5 km/h.



Ladatun energian perusteella laskettu keskikulutus jäi 20,1 kilowattituntiin sataa kilometriä kohden. Tämä oli lähes kaksi kilowattituntia vähemmän kuin toiseksi sijoittuneella autolla ja peräti 8,1 kilowattituntia vähemmän kuin kaikkien 62 auton keskimääräinen kulutus. Yleisimmät lataustaukojen määrät olivat neljä ja viisi pysähdystä – kumpiakin tehtiin 16 osallistuneella autolla.

Toiseksi tuli Audi S6 Avant e-tron kokonaisajalla 12.54. ja kahdella latauskerralla. Kolmanneksi tuli XPENG G6 AWD Performance ajalla 12.59 ja neljällä latauksella.

Tulokset 10 kärjessä

4

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Mun rav 4 hybriid range 1150 km

    • Anonyymi00002

      Erikoiset ja malliset autot kun pannaan kulutusasioissa rinnan niin erot aikamoisia.
      Vai oliko tämä joku yllätys?

    • Anonyymi00003

      Aivan mahtavaa. Nyt sitten kun joku osaisi kertoa tällaiselle eteläsuomen tavis sähköautoilijalle mitä merkitystä tuolla on kenenkään oikeaan elämään?

      Kun se oikea elämä ei sisällä tuollaisia sinkoiluja Suomen päästä päähän sekuntikellon kanssa.

      Taviksen elämässä tärkeintä on se että normaaliajot hoituu alle kahdella eurolla per sata kilsaa.

    • Anonyymi00004

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 97
      1691
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1474
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1397
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      57
      1316
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1288
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      965
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      827
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      771
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      745
    Aihe