Pakkanen on kova, 28 astetta. Sain auton käyntiin (olipahan projekti) ja suuntana oli tuttu huoltoasema 7km päässä kotoa. Ei lainkaan ruuhkaa ja olin itse asiassa ainoa asiakas, onkohan muillakin dieselit kohmeessa, mietin. Maksu sisään ja letku kouraan. 30 sek ja kädet aivan jäässä vaikka ajohanskat on kädessä. Ois pitänyt ottaa kunnon rukkaset mukaan, mietin itsekseni. Vielä kun kestäis sen 3 minuuttia niin ois jo tankki melkein täynnä. Kylläpäs kuluu sekunnit hitaasti...
Ja sitten heräsin painajaisestani ja muistin että laitoin auton illalla lataukseen eli "tankki" on täynnä. Kahvia keitteleen siis ja sitten esilämmitetyllä autolla kohti työmaata. Aurinkokin jo siellä pilkoittaa ja puut on kuurassa, kaunista.
Ja sitten heräsin painajaisestani ja muistin että laitoin auton illalla lataukseen eli "tankki" on täynnä. Kahvia keitteleen siis ja sitten esilämmitetyllä autolla kohti työmaata. Aurinkokin jo siellä pilkoittaa ja puut on kuurassa, kaunista.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Matka Niuvaan.
No psykiatrin työpaikka on siellä…
Olipas kamala painajainen. Mutta tuollaistahan se elämä oli vielä muutama vuosi sitten, kun joutui ajelemaan noilla öljypolttimilla.
Onneksi kehitys on jättänyt tuon jo taakseen.
Todellisuudessa tökerö patterijolppi veteli sikeitä kahdessa eri tasossa, ja viimeisen kerran herättyään huokasi raskaasti, sillä hyytynyt patteripäristin seisoi pihassa vaaksan verran lunta katollaan jo kolmatta viikkoa yhteen putkeen.
Ehkä se siitä jo pääsiäisenä lähtee liikkeelle, ellei kaikki sähköliittimet ole hapettuneet aivan olemattomiin.
Voi köyhää pakoputkiressukkaa, kun on noin heikot tiedot.
Säälittävää.
Karmea muisto menneestä! Onneksi ei enää fossiileja :-)
Välillä tulee katseltua vieläkin bensan hintaa. Onneksi ei tarvitse enää tankata.
Kannattaa huomioida tonnin sähkölasku. Sillä rahalla saisi dieseliä melkein maailmanympärimatkaan, 11600 kilometrin ajoon.
Tällä kelillä polttiksella ajaisi vain 7500 km (8l/100km, 1,7/litra). Mutta toisaalta 1000 eurolla ajaisi sähköautolla yli 16000km. (25 kWh/100km, 30snt/kWh,)
HUPSISTA!
Sellaistahan se oli ennen muinoin kun fossiileilla ajeltiin.