Vuokratuoton verotus voisi olla 50%.
Niillä mennään, valtion tulot lisääntyisivät 6-7 miljardia, eikä leikkauksia tarvittaisi.
Niillä mennään, valtion tulot lisääntyisivät 6-7 miljardia, eikä leikkauksia tarvittaisi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vuokratuloja noin1,5 miljardia vuodessa josta veroa kertyy noin 0,5 miljardia. Jos vetotetaan 60pros kertyy noin 0,8 miljardia.
Vastaavasti vuokrat varmaan nousisivat joten kuka kärsisi, vuokralainen todennäköisesti.
Näin se kapitalismi toimii.
Jos nyt ei ole huomattu niin asumistukia on leikattu juuri sen takia että saadaan vuokrahintoja alas ja se on onnistunutkin.
Jos vuokraustuottojen verotusta kiristetään niin sehän sitten nostaa vuokria ja aiheuttaa ettei vapaarahoitteisia asuntoja rakenneta kun niihin ei löydy sijoittajia.
Asuntosijoittamisen tuotto on 4-5% ja kun samaan aikaan puhutaan pörssisjoittamisen tuotoista 5-10% niin mitä arvelette, mihin sijoittajat rahansa vie jos asuntosijoittamista eletaan voimakkaasti verottamaan?
Tuollainen verotusehdostusten heittely on ihan kivaa kun ei tajua mistään mitää, minäkin voisin heittää että asetetaan sosilismivero.
Eli kaikki vasemmistopuoluseita äänestäneet maksavat 20% vasemmistoveron koko hallituskauden riippumatta pääseekö vasemmisto hallitukseen.
Tuo vero laskettaisiin kaikesta tulosita, myös asumistuista yms.
Alle 25 vuotiaille 70 prosentin vero, nehän voi asua vanhempiensa kanssa niin ei tarvi niin paljon käyttörahaa.
Nuoret tulee suomelke hirveen kalliiksi.