Kysyn vaikean kysymyksen:
Miten kokouksen kuuluu mennä RAAMATUN OPETUKSEN MUKAAN?
Kerro löytösi ja miten se voidaan asettaa toimimaan käytännössä?
Asetan kysymyksen alkuun osan vastausta:
"KUN TULETTE YHTEEN" - mitä sitten? 1 Kor. 14:26.
Kokousjärjestys?
34
185
Vastaukset
- Anonyymi00001
Eikös seuraavaksi istuta paikoillemme. Sitten tulee paikalle juontaja, joka ilmoittaa seuraavan ohjelmanumeron. Ja sitten seuraava jne.
Vai opettaako Raamattu toimimaan näin? - Anonyymi00002
Kaikki eivät voi olla äänessä suuressa joukossa. Paavalin ohje koski pientä seurakuntaa.
Efesossa keskusteltiin sen sijaan että olisi pidetty pitkiä puheita. Apt. 19 - Anonyymi00003
Parempi se on kuin katolinen messu tai luterilainen liturgia.
Laitoin viestin mutta se katosi. Eli sille haisevalle, ryysyläiselle järjestetään sitten paikka eturivistä. Mieluiten pastorin viereen. Näin raamatussa.
- Anonyymi00026
Ei suinkaan, vaan se viinalta haiseva resupekka saa istua seurakunnan piällysmiehen jalkajakkaran viereen tai eteisen kirpputorilta ostetulle ja paremmat päivänsä nähneelle sohvalle. Näin käytännössä.
- Anonyymi00005
No ku myö ny tullahan yhteen tuonne kerhohuoneelle, niin ei se tarkota että heti alotetahan rähinä vastikkeista ja Matin mopoista.
Kyllä se kokous menee niin, että jokasella on jotaki. Yhdellä paperi, toisella asia, kolmannella ihan vaan tunne. Ja Irmalla on kaikki kolme.
Mutta puhukohon yks kerrallansa, ettei mee kielilläpuhumiseksi ja ettei puheenjohtaja ala kolkutella sitä nuijaa niinku herätyskokouksessa.
Ja jos joku ei ymmärrä, mitä isännöitsijä selittää, niin kysyköön hiljaa vierustoverilta, eikä kesken kaiken huua että ei tuo voi pitää paikkansa, ku viime vuonnaki oli eri.
Kaikki tapahtukohon säällisesti ja järjestyksessä, että kahavi ei lopu ja pöytäkirja pysyy pyhänä.
Sillä ku myö tullahan yhteen, niin se on yhteiseksi hyödyksi. Ei niin että yks saarnaa parvekkeesta ja toiset nukkuu.
Aamen ja vastike tasarahaan. - Anonyymi00006
Yksi puhuu ja kuulijat kuuntelee pasiivisesti.
95% ei muista kolmen päivän päästä mitä siellä puhuttiin.- Anonyymi00007
Näin pakkovauvakastetuilla.
Mummot istuu kuin vahanuket. - Anonyymi00027
Kolmen päivän. Hehe.. Suurin osa ei muista edes ulos mennessään, mitä saarna koski...
Uhrin kantaminen on tärkeintä. Raha on korkeasti Pyhää.💰👍
- Anonyymi00016
Niinhän se pakanalliselle ateistille, joka jahkaa vaan omiaan, omille menoileen ja sehän on hänelle suotu. Ei hänen pidäkään antaa mitään, koska se on aivan turhaa...
Voi jopa soittaa torvea edessään, että panin vitosen kolehtiin. katsokaa minua.
- Anonyymi00008
Kehän alkaa tietenkin siten että kiimainen kojootti ulvaisee ja porukka lakoaa lattialle ja ne mitkä jäävät pystyyn selittävät jotain käsittämätöntä mistä kukaan ei saa selvää. Sitten kun on aikansa piehtaroitu niin, sitten juodaan kahvit ja jutellaan mukavia.
Ihme että kukaan ei ole vielä tullut sitä kertomaan miten menee kun se kuitenkin jo kerta toisensa jälkeen jo kerrottu ettei kellekään pitäisi olla epäselvää mitä tarinoita isot pojat kertoo.
Todellisuus sitten on aivan eri asia. - Anonyymi00009
Mitä enemmän hurmahenkiä sitä parempi kokous.
- Anonyymi00017
pakanallahan ei armolahjat toimi, mutta pilkkahenki voi hyvin, onhan se perkules itse puhuttanut polosella maailmalle.
Hyppyyttää ateistia narulla ja kyllä hän hyppää- yhä korkeammalle ja korkeamalle.
Se on nähty vuosien varrella, typerät hyppää ja rienaaja antaa vauhtia.
- Anonyymi00010
Todistus
Jumala paransi alkoholismista mutta aivosoluja kuoli rutosti.
Liityin vertaistukirymään mehua tarjoavaan seurakuntaan.
Löytyykö naista minulle ?- Anonyymi00013
Trolli.
- Anonyymi00015
Anonyymi00013 kirjoitti:
Trolli.
Onko sinulle naista löytynyt seurakunnasta ?
- Anonyymi00028
Ei löydy, kun et edes tarvitse naista. Olet joskus ennen alkoholismiasi kuullut puhuttavan naisista, mutta nyt, kun sulla ei enää jöpötä, niin turha on rypistää, kun batala veska on jo housussa.
- Anonyymi00011
Tyhjien herjaajien on pakko tulla pitämään omaa kokoustaan.
Heidän kokouksensa tosiaan olisi näkemisen arvoinen, sillä olisi henkeä ilmassa enemmän kuin mitä millään hurmoksella saa koskaan aikaan. - Anonyymi00012
Viinan pehmittämiin aivoihin hyvänä korvikkeena on hurmahengistä juopumiset.
- Anonyymi00018
aivottoman aivopierun tulos, se näkyy hyvin ajan saatossa siitä, mitä kirjoituksissa saat aikaiseksi.
Säälimme sinua.
- Anonyymi00014
Herjaajat kun järjestäisi kokoukseen, niin jos eteisessä ennen kuin ennätetään riisua päällysvaatteet, alkaisi Raamatulla päähän mätkiminen. Jokaisen asu syynättäisiin että onko Raamatun mukainen ja jos ei ole pukukoodi oikea, niin heitettäisiin pihalle. Sitten kirkon penkissä ennen saarnaa paukuttaisivat tosiaan Raamatulla päähän ja taukoaisivat hetkeksi kun pastori alkaisi saarnata. Hän ei kuitenkaan seurakuntalaisia herjaisi eikä antaisi Raamatulla tuta, vaan kaikkia muita. Seurakunta on pyhä ja hyvä vaikka ei aivan täydellinen, mutta toteuttaa herjaamalla tosi hyvin uskoa. Vikoja on vain muissa laittomuuden tekijöissä.
Siinä sitten aika vierähtäisi mukavasti ja viellä lähtiessä muutamat mätkyt Raamatulla ja sitten onkin tullut ravittua niin hyvin, että jaksaa taasen seuraavaan kokoukseen maallisen elämän kovia koettelemuksia. - Anonyymi00019
Asiallisesti.
Onko siis nykyinen "kirkonmeno" ja hengellinen kokousmuoto siis kokonaan Raamatun ulkopuolinen ohjelmasuoritus? Vaikuttaa että
Raamatun ohje,1 Kor. 14:26, tarkoittaa lupaa kaikille osallistua, ei pakkoa. - Anonyymi00020
Asiallista se nimenomaan olisi jos herjaajat järjestäisi kokouksen. Jo kotona kiristelivät hampaitaan, että nyt saavat nuo laittomuuden tekijät oikein isän kädestä kun eivät ymmärrä sitä miten sanaan on painettu tärkeää asiaa ja vaeltavat aivan miten vallattomasti tahansa ja vielä ilkeävät tulla kokoukseen pällistelemään aivan kuin mitään ei olisi tapahtunut.
Jo ulkona he kyttäisivät että ei kai tuokin vain tule kokoukseen pilaamaan hyvää herjaajien yhteyttä. Jo eteisessä alkaisi kalapalikki eikä mitään yleisiä kuulumisia kyseltäisi eikä hymyiltäisi tervetulleeksi, vaan Raamatulla vain heti päin näköä. Tietenkin siten yhteisten pelisääntöjen mukaan ettei vahingossa itseään herjata, että herjaajilla on kuitenkin tietty punainen lanka mitkä synnit ja laittomuudet sallitaan, mihin ei kajota, vaan niitä puolustetaan ja toivottavaa onkin että kun oikein herjataan niin niihin ei sitten kukaan ei osaa niihin kiinnittää huomiota.
Herjahurmos saavuttaa huippunsa kun pastori astuu eteen ja aloittaa paasaamisen. Päät nyökkyvät herjojen tahtiin, että niin juuri, juuri sellaisia ne muut ovat kyllä sanakin sen kertoo. Ja sitä virhettä pastorin ei pidä tehdä, että vahingossa joku herja osuisi omiin seurakuntalaisiin vaikka heissä kieltämättä vikaa onkin. Heitä ei kuitenkaan pidä herjata, koska se olisi sama kuin ampuisi sodassa itseään jalkaan.
Jos kaikki menee hyvin, herjat tietävät paikkansa, niin seurakunta toivottaa Raamattua heiluttaen näkemiset seuraaviin herjaamiseen. Hieman väki on rauhoittunut eikä ulos mennessä enää katso kaikkia muita niin voimakkaisen herjauslasien läpi kun pahin höyry jäi kirkkosaliin. - Anonyymi00021
Mistä hengestä helluntailaisten herjat sikiävät?
- Anonyymi00022
Salaisuus Seurakunnasta
Srk:aa verrataan yhdeksi lihaksi tulleeksi.
Mutta eihän hellarit ymmärrä Raamattua.
Efesolaiskirje 5:31-32
"Sentähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi." Tämä salaisuus on suuri; minä tarkoitan Kristusta ja seurakuntaa. - Anonyymi00023
Herjaajien seurakunnassa tietenkin vallitsee kuri ja järjestys eikä sinne noin vain voi pölähtää vieraita, koska ovat aivan ymmällään siitä mitä täällä oikein tapahtuu ja vaikka haluaisi olla mukana niin ei pysty vielä tietämään ketä täytyy herjata millä jakeella toisia lyödään ja siksi täytyy ensin järjestää uusille tulokkaille kuolutus Raamatun lukemiseen että se täytyy osata lukea juuri oikealla tavalla. Ei kaikki mitä kirjoitettu on, ole siten kuten kirjoitettu on, vaan ne täytyy selittää että siellä on ikuiset käännösvirheet sekä katoliset lisänneet aivan omiaan.
Kun uusi tulos hallitsee tämän, niin sitten täytyy vielä osata olla kokouksessa arvokkaasti ilman tunteita jäätävä polte sydämessä. Ei vahingossakaan saa parkaista että hallelujaa.. Se voi tietää porttikieltoa. Ehkä Aamenen voi hiljaa sanoa jos oikein hyvän herjan kuulee.
Uuden jäsenen sisäänajo on tarkkaa puuhaa ja kestää läpi elämän ja huomio hänestä kiinnittyy muualle hieman siinä vaiheessa jos tulee uusia jäseniä jotka täytyy opettaa herjaamisen tavoille. - Anonyymi00024
Tullaan yhteen rakentumaan ja virvoittumaan.
- Anonyymi00025
Totta on.
Kokousjärjestys on yleisesti muutettu pois alkuperäisestä käytännöstä. Tähän asiaan ei ole paljoa kiinnitetty huomiota. Ja tämän korjaamisella voisi olla suurempi merkitys, mitä arvaammekaan.
Kaikki uskovat pienryhmiin kaupunkiseurakuntana, noin 30-50 henkeä kokoustiloihin, joissa on pöytiä, joiden ympärillä on tuoleja. Puhujanpöytää ei tarvita, kun ei ole saarnaajiakaan. Kaikilla on rakentavaa puhuttavaa. - Anonyymi00029
Juupatijuu. KIrkko- ja seurakunnan mukainen kokousjärjestys menee seuraavasti:
-parkkeerataan mersu tai volvo parkkiruutuun.
-mennään sisälle.
-eteisessä riisutaan päällystakki ja lippalakki tai pipo naulakkoon.
-seurakuntasalissa valitaan istumapaikka.
-terwehditään vierustovereita.
-hiljennytään alkurukoukseen.
-osallistutaan alkulauluun tai virteen.
-istutaan kiltisti hiljaa kuunnellen saarnaa.
-hiljennytään loppurukoukseen.
-lauletaan loppulaulu tai virsi.
-siirrytään kirkko- tai seurakuntakahville.
-siirrytäään pukeutumisen jälkeen ulos.
-toivotetaan Jumalan siunausta ulostulleille kanssakulkijoille.
-aukaistaan mersun tai volvon ovi ja istutaan mersuun tai volvoon.
-startataan mersu tai volvo ja lähetään kotimatkalle.- Anonyymi00031
Missäs välissä se kolehti kerätään?
- Anonyymi00032UUSI
Anonyymi00031 kirjoitti:
Missäs välissä se kolehti kerätään?
Saarnan jälkeen yleensä, kun loppulaulu tai virsi kajahtelee salissa.
- Anonyymi00030
Johonkin väliin täytyy tunkea se kiimaisen kojootin ulvaisu.
Vasta sitten voi lähteä kiinalaisella riksalla ajelee tai krematorion tekijöiden kuljetusvaunulla. - Anonyymi00033UUSI
”Mutta itsekullekin meistä on armo annettu Kristuksen lahjan mitan mukaan. Sentähden on sanottu: "Hän astui ylös korkeuteen, hän otti vankeja saaliikseen, hän antoi lahjoja ihmisille". Mutta että hän astui ylös, mitä se on muuta, kuin että hän oli astunut alaskin, maan alimpiin paikkoihin? Hän, joka on astunut alas, on se, joka myös astui ylös, kaikkia taivaita ylemmäksi, täyttääkseen kaikki. Ja hän antoi muutamat apostoleiksi, toiset profeetoiksi, toiset evankelistoiksi, toiset paimeniksi ja opettajiksi, tehdäkseen pyhät täysin valmiiksi palveluksen työhön, Kristuksen ruumiin rakentamiseen, kunnes me kaikki pääsemme yhteyteen uskossa ja Jumalan Pojan tuntemisessa, täyteen miehuuteen, Kristuksen täyteyden täyden iän määrään,
ettemme enää olisi alaikäisiä, jotka ajelehtivat ja joita viskellään kaikissa opintuulissa ja ihmisten arpapelissä ja eksytyksen kavalissa juonissa;
vaan että me, totuutta noudattaen rakkaudessa, kaikin tavoin kasvaisimme häneen, joka on pää, Kristus, josta koko ruumis, yhteen liitettynä ja koossa pysyen jokaisen jänteensä avulla, kasvaa rakentuakseen rakkaudessa sen voiman määrän mukaan, mikä kullakin osalla on.”
Efesolaiskirje 4:7-16 FB38
-----
”Niin ette siis enää ole vieraita ettekä muukalaisia, vaan te olette pyhien kansalaisia ja Jumalan perhettä, apostolien ja profeettain perustukselle rakennettuja, kulmakivenä itse Kristus Jeesus, jossa koko rakennus liittyy yhteen ja kasvaa pyhäksi temppeliksi Herrassa;
ja hänessä tekin yhdessä muitten kanssa rakennutte Jumalan asumukseksi Hengessä.”
Efesolaiskirje 2:19-22 FB38
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2696877SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p805471Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.1054415SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2693881Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643619Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1463269Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2492950Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2752211SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden511731Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491615