☝🏻☝🏻☝🏻☝🏻☝🏻☝🏻 Älä osta asuntoa, jossa ei ole latausmahdollisuutta! ☝🏻☝🏻☝🏻☝🏻☝🏻
Aika harva asuntoa etsivä viitsii kiinnostua latausasemattomasta asunnosta. Jos vuonna 2026 taloyhtiöstä puuttuu latausasemat, kyseessä on satavarmasti tulehtuneen ilmapiirin taloyhtiö. Miksi sotkeutua sellaiseen, kun tarjolla on suuri määrä latausasemalla varustettuja asuntoja!
Omakotitaloonhan latausaseman saa pikkurahalla ja yleensä kaupan päälle, kun ostaa nykyaikaisella moottorilla varustetun auton, mutta vanhojen jäärien valtaamassa taloyhtiössä lupaa latausasemalle ei välttämättä tipukaan.
Jokainen voi arvata miten latausaseman asentamatta jättäminen vaikuttaa asuntojen arvoon. Kyseessä on nykyään vakava laiminlyönti.
No voitte tietysti ajatella, että tämä on vain ap:n horinoita, mutta asuntohakupalvelu Etuovi.com:issa hakutuloksista voi jättää pois latausasemattomat asunnot. Kertoo paljon siitä mistä asuntoa etsivät ovat kiinnostuneita.
Etuovi.com:issa hakutuloksista voi jättää pois latausasemattomat asunnot! / ! \ / ! \
17
165
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ainahan sitä voi ajatella, että minä en tarvitse latauasemaa, mutta entäpä sitten, jos ja kun tulee tarve myydä tai vuokrata asunto niin mitenkäs sitten suu pannaan, kun kiinnostuneita ei olekaan?
- Anonyymi00003
Kiinnostuneita kyllä riittää. Ensinnäkin ylivoimainen valtaosa ajaa edelleen polttomoottoriautoilla ja lisäksi suurella osalla kaupungeissa asuvia ei edes ole autoa. Varsinkin Helsingissä puolet kotitalouksista on autottomia.
Ja vaikka omistaisi sähköauton ja asuntoyhtiössä olisi laturit niin ei siitä tonnia enempää kannata maksaa ylimääräistä. Jos hintaero on muutaman tonnin niin sähköauton omistavan kannattaa ostaa latauspaikaton asunto ja ladata julkisilla latureilla. Tuo latauspaikka saattaa tulla muutenkin myöhemmin, joten turha tuosta on paljoa maksaa.
Nämä höpinät kysynnän puutteesta on lähinnä sairaan sähköautofanaatikon märkä päiväuni. - Anonyymi00006
Mulla bensa hybriidi range riittää 1150 km
Pakkasella - Anonyymi00008
Anonyymi00006 kirjoitti:
Mulla bensa hybriidi range riittää 1150 km
PakkasellaValehtelet ja tuohan ei liity edes mitenkään aiheeseen, eli olet kovin nolo ja pihalla.
- Anonyymi00014
Anonyymi00006 kirjoitti:
Mulla bensa hybriidi range riittää 1150 km
PakkasellaSama vw passat TDI 4motion
- Anonyymi00002
https://www.youtube.com/watch?v=Mi61uoQ_rgE
sähkö kalliimpaa kuin diesel - Anonyymi00004
"No voitte tietysti ajatella, että tämä on vain ap:n horinoita, mutta asuntohakupalvelu Etuovi.com:issa hakutuloksista voi jättää pois latausasemattomat asunnot. Kertoo paljon siitä mistä asuntoa etsivät ovat kiinnostuneita."
Ja tuo toiminto toimii Etuovi.com:issa tällä hetkellä päin persettä. Se poistaa suuren osan niistäkin asunnoista joissa on latausasema.- Anonyymi00005
Onko tämä ap joku päästään sekaisin oleva tyyppi ?
- Anonyymi00007
Miksi teslassa on vaan vikaaaaa
Älkää vaan alkako väittää että, siinä ei ole jotain vikaa viikoittain
Mossekin oli luotettavampia ja kun ei ole varaosia niin saat vanhan purku osan takuun esim akun lämmittimet hajoo kaikista
Kuulemma
Toyota RAV4 4 hybriid on tilava autoMihin joutuu sammutus vesi. Meneekö vesistöön
Viemärin kautta vesistöön
Koboloitti ja elohopea ja Nikkelin
Onko sammutus vesi juotavaa kuoleeko kalat kenties missä on ympäristö aktiivit
ÄänestäPaljonko sähköauto saastuttaa?
Tutkimus todisti: Sähköautolla ajavat kuormittavat ilmastoa 8 % enemmän kuin polttomoottorilla kulkevat. Sähköauto tuottaa vähemmän päästöjä kuin polttomoottoriauto, mutta sähköauton omistajista monet ovat tehokkuudesta kiinnostuneita varakkaita kansalaisia, jotka kuluttavat paljonTutkimusten mukaan akkujen raaka-aineiden hankinta ja kuljetus saastuttaa paljon. Tarvitaan nikkeliä, kobolttia ja litiumia. Litium tulee Chilestä, koboltti ja nikkeli mm. Afrikasta Kongosta, jossa sitä louhitaan lapsityövoimalla käsin, kertoo Yle.
Lapsityövoimalla louhittava koboltti uhkaa myös loppua pian, kertoi Iltalehti hiljattain. Myös Turun Sanomat kertoi vuosi sitten, kuinka "Valtaosa tuotetaan lapsityövoimalla järkyttävissä olosuhteissa".
Yhden akun litiumia varten pitää louhia maata 62 tonnia Chilessä. Se on noin 20 kuutiota kiveä, eli yhden huoneen kokoinen kimpale. Ja kun akkuja tarvitaan 100 miljoonaa vuodessa, niin se on jo aikamoinen monttu Chilessä. (Se kuoppa on läpimitaltaan n. 1km ja 100m syvä.)
Kuljetus Eurooppaan tapahtuu isoilla valtamerialuksilla, jotka saastuttavat enemmän kuin kaikki Euroopan autot yhteensä, kertoo MTV. Jatkossa tuota kuljetusta tarvitaan enemmän, kun raaka-aineitakin tarvitaan entistä enemmän. Lisää luonnon kulutusta!
Sitten akun valmistus kivihiiltä energiaksi käyttävässä tehtaassa saastuttaa paljon. Valmistusprosessissa tarvitaan erittäin korkeita lämpötiloja kemiallisiin prosesseihin, kertoo Iltalehti.
Maailmalla on rakenteilla noin 15 jättimäistä akkutehdasta – yleensä tietysti kivihiilellä toimivia, koska se on tehokkain ja halvin energia.
Eli suosimalla sähköautoja edesautat kivihiilivoimaloiden lisääntymistä, lisäät valtamerilaivojen liikennettä, kaivat luontoon isoa kuoppaa ja pahin lopuksi: suosit lapsityövoimaa!
Vain jotta voimme muka-ajella vihreästi. Melko legenda tuo sähköauton vihreys!!Mihin joutuu sammutus vesi. Meneekö vesistöön
Viemärin kautta vesistöön
Koboloitti ja elohopea ja Nikkelin
Onko sammutus vesi juotavaa kuoleeko kalat kenties missä on ympäristö aktiivit
ÄänestäKun mikään mitä luvattiin vaaleissa ei onnistu
Talousosaamiseta puhumattakaan,
Hallituksen politiikka muistuttaa naapurimaamme äärioikeisto diktatuuria jossa rikkaat saa kaikki köyhien ja valtion rahat
Kuulostaako tutulta- Anonyymi00009
Jos sinulla on noin paljon "asiaa", niin sinun kannattaisi panostaa kirjoitustaidon hankkimiseen ja selkokielisyyteen. Toisaalta juttusi ovat mitä suurinta paskaa aina vaan ja siksi olisi viisainta jättää nuo kirjoitukset tekemättä ja tosiaan opetella kirjoittamaan suomenkieltä ja kielioppia.
- Anonyymi00015
Anonyymi00009 kirjoitti:
Jos sinulla on noin paljon "asiaa", niin sinun kannattaisi panostaa kirjoitustaidon hankkimiseen ja selkokielisyyteen. Toisaalta juttusi ovat mitä suurinta paskaa aina vaan ja siksi olisi viisainta jättää nuo kirjoitukset tekemättä ja tosiaan opetella kirjoittamaan suomenkieltä ja kielioppia.
Kyllä edellä oli asiaa.
Mitä oli väärin.
- Anonyymi00010
Se on etu jos ei ole lataus mahdollisuutta pikemminkin.
- Anonyymi00011
Tämä oli hyvä tieto. Kiitos vinkistä. Laitetaan suodatukseen.
- Anonyymi00012
Eli suodatus, joka tiputtaa pois myös yli 95% asunnoista jossa on latausmahdollisuus. Tämä on uusi toiminto ja valtaosa myyjistä ei ole merkintää laittanut. Joten koko suodatus ei toimi ollenkaan.
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Eli suodatus, joka tiputtaa pois myös yli 95% asunnoista jossa on latausmahdollisuus. Tämä on uusi toiminto ja valtaosa myyjistä ei ole merkintää laittanut. Joten koko suodatus ei toimi ollenkaan.
Esimerkiksi suodatuksen laittaminen päälle löytää koko Suomesta vain 172 asuntoa jossa on sähköauton latauspaikka. Tämä ei todellakaan voi pitää paikkaansa, koska myynnissä on yli 56 000 asuntoa.
- Anonyymi00016
Asunnot, joihin eisisälly latausmahdollisuutta, jäävät tyhjilleen ja myymättä. Se on aivan tosi.
- Anonyymi00017
Mekin ennakoimme ja jätimme latausasemattomat asunnot väliin. Vaihdamme automme nykyaikaiseen keväällä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p546207Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3335193Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1604904Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1394707Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil203940Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202446Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32228Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241875- 731832
- 2221611