Miten uskova voi olla kiihkotrumpisti

Palvoen unohtaen tämän ylilyönnit ja sotkemiset ja hulluuden. Joku saarnaaja edelleenkin ylipalvoo tätä. Mitä enemmän T sekoaa sitä enemmän ihailija ylistää.

Ruotsila sanoo trumpismia ikuiseksi. Trumpin jälkeen tulisi Bände ja Rubio. Sitten Barron. Vänse on btodokko. Saako kansan mukaan.
15275
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tulisi Vänse

Äänestä

Kannattaa kirjoittaa trumpista hyvää. Muuten ei pääse usaan

Äänestä

Pitää kehua

Äänestä

ArtoTTT

Tai sitten joku on lukenut liikaa vassarimedioita....

Äänestä

Yhdysvallat on meille nyt vähän kuin entisajan Neuvostoliitto.

Sen kanssa pitää olla väleissä ja valtion johto käy nuoleskelumatkoilla vaikka asiat eivät aina mene toivotulla tavalla ja sopimustkin vähän kuten oli YYA-sopimus Neuvostoliiton kanssa että meitä ei länsi kiusaa.

Eikä Trump ole saanut aikaan vain pahaa ja täytyy uskoa mediaa siinä että tosiaan lopetti Israelin tekemän kansanmurhan suurelkeisesti ja niin suurilla sanoilla, että eivät suuhun ollut mahtua. Ei sitä voi valeeksi väittää että sota ei olisi loppunut, vaan sama silmistön siviilien tappaminen vain jatkuisi.

Äänestä
  • Trump olisi voinut painostaa Israelia jo paljon aikaisemmin, mutta Trump odotti niin kauan, että koko Gaza oli tuhottu, jotta hän ja hänen rikkaat kaverinsa saavat tuottavat bisnekset Gazan jälleenrakentamisessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Trump olisi voinut painostaa Israelia jo paljon aikaisemmin, mutta Trump odotti niin kauan, että koko Gaza oli tuhottu, jotta hän ja hänen rikkaat kaverinsa saavat tuottavat bisnekset Gazan jälleenrakentamisessa.

    Gaza on jäävä autioksi, lukee Raamatussa.

    Kukaan ei halua rotanpesää naapuriinsa, josta nämä kaivavat rotantunneleita Israeliin murhatakseen kunnon ihmisiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Gaza on jäävä autioksi, lukee Raamatussa.

    Kukaan ei halua rotanpesää naapuriinsa, josta nämä kaivavat rotantunneleita Israeliin murhatakseen kunnon ihmisiä.

    Eräs näistä" kunnon" juutalaisista on tällä hetkellä erityisen mielenkiinnon kohteena.

    AI-yhteenveto
    Jeffrey Epsteinin yhteydet Israeliin ovat olleet toistuvasti esillä, ja ne liittyvät erityisesti korkean tason poliittisiin suhteisiin, taloudellisiin tukitoimiin sekä spekulaatioihin mahdollisesta tiedustelupalveluyhteydestä. Viimeisimmät, vuosina 2025–2026 julkaistut asiakirjat ja raportit ovat syventäneet ymmärrystä näistä suhteista, vaikkakin monet väitteet ovat yhä kiistanalaisia tai perustuvat tiedonantajien lausuntoihin.

    Tässä keskeiset tiedot Epsteinin yhteyksistä Israeliin:

    1. Ehud Barak ja läheiset poliittiset suhteet
    Epsteinilla oli erittäin tiivis suhde Israelin entiseen pääministeriin ja puolustusministeriin Ehud Barakiin.

    Taloudelliset kytkökset: Leakatut sähköpostit ja raportit osoittavat, että Epstein ja Barak tutkivat yhdessä useita liiketoimintamahdollisuuksia, kuten teknologiayrityksiä ja öljykauppoja. Barak sai raporttien mukaan noin 2,3 miljoonaa dollaria Epsteinin säätiöltä vuosina 2004–2006, ja Epstein investoi miljoona dollaria Barakin perustamaan kumppanuuteen vuonna 2015.

    Tapaamiset: Barak tapasi Epsteinin kymmeniä kertoja, myös tämän tuomion jälkeen.

    Poliittinen tausta: Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu on käyttänyt näitä kytköksiä hyväkseen poliittisessa taistelussaan Barakia vastaan, tosin väittäen, että läheinen suhde todistaa, ettei Epstein työskennellyt Israelin hyväksi.

    2. Väitteet Mossad-yhteydestä (tiedustelupalvelu)

    FBI:n asiakirjoissa (2020) on viitattu tietolähteeseen, joka uskoi Epsteinin olleen "koulutettu vakooja" ja Israelin tiedustelupalvelu Mossadin alainen toimija.

    Robert Maxwell -yhteys: Ghislaine Maxwellin, Epsteinin pitkäaikaisen kumppanin, isän Robert Maxwellin on laajalti uskottu toimineen Mossadin hyväksi. Teorian mukaan Epstein olisi perinnyt tämän kytköksen.

    "Honeytrap"-teoria: Jotkut (kuten entinen tiedusteluupseeri Ari Ben-Menashe) ovat väittäneet, että Epstein ja Maxwell pyörittivät Mossadin "hunaja-ansa"-operaatiota (honeytrap) kiristääkseen maailmanlaajuista eliittiä.

    Kiistat: Vaikka väitteet ovat esillä FBI:n raporteissa, niistä ei ole vankkaa, julkisesti vahvistettua todistusaineistoa. Epsteinin asianajaja Alan Dershowitz on nauranut väitteille, tosin häneen itseensäkin on kohdistunut epäilyksiä vastaavasta.

    3. Liiketoiminta- ja rahoituskytkökset

    Les Wexner: Ohioilainen miljardööri ja merkittävä Israelin tukija Les Wexner oli Epsteinin suurin asiakas, joka antoi tälle valtakirjan hallita varallisuuttaan. Wexner on toiminut keskeisenä rahoittajana pro-Israel-ryhmille.

    Lahjoitukset: Epstein on rahoittanut Friends of the Israeli Defence Forces (FIDF) -järjestöä ja Jewish National Fund (JNF) -järjestöä, jotka tukevat Israelin armeijaa ja siirtokuntia.

    4. Uusimmat paljastukset (2025–2026)

    Drop Site News -uutissivuston mukaan Epstein auttoi välittämään Israelin turvallisuussopimuksia (esim. Mongoliaan, Côte d'Ivoireen), pyrki rahoittamaan kyberaseimperiumia Sveitsin pankkien kautta ja toimi välittäjänä Venäjän suuntaan.

    Vuoden 2026 alussa julkaistut asiakirjat ovat pitäneet yllä keskustelua siitä, käyttikö Epstein verkostoaan ja seksuaalirikosuhreja (pedofilia) hyödykkeenä, jolla käytiin kauppaa Israelin valtion edun nimissä.

    Yhteenvetona voidaan todeta, että Epsteinin yhteydet Israelin poliittiseen ja taloudelliseen eliittiin olivat todellisia ja läheisiä, mutta väitteet hänen suorasta toimimisestaan Israelin tiedustelupalvelun (Mossad) agenttina ovat edelleen spekulatiivisia, vaikka uudet FBI-asiakirjat ovat antaneet niille uutta painoarvoa.

    Äänestä

Ja nyt se vaatii NS rauhanneuvosto mailta rahaa loisto rannan tekoon.

Äänestä

Trump on jo 83

Äänestä
  • On oikeasti vanha patu. Monilta ei tuossa iässä enää paljon virsu nouse ja jututkin ovat vähän sitä sun tätä.

    Äänestä

  • ArtoTTT

    79

    Äänestä

Israelia siunaavalla Trumpilla oli läheiset välit juutalaiseen hyväntekijään ja lasten ystävään Jeffrey Epsteiniin.

Äänestä

Matt.6:34 Älkäät siis murehtiko huomisesta; sillä huominen murehtii itsestänsä, vaan tämän päivän murheeksi riittää akun vähyys. Biblia (1776)

Äänestä
  • Mun akussa on 89% tällä hetkellä, joten ei murhetta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Palvoen unohtaen tämän ylilyönnit ja sotkemiset ja hulluuden. Joku saarnaaja edelleenkin ylipalvoo tätä. Mitä enemmän T sekoaa sitä enemmän ihailija ylistää.

Ruotsila sanoo trumpismia ikuiseksi. Trumpin jälkeen tulisi Bände ja Rubio. Sitten Barron. Vänse on btodokko. Saako kansan mukaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu