Onko se 1 vai 2 €/100 km tuo sähköautolla ajelu?
Paljonko se Excel näyttää 100 km hinnaksi?
19
113
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Sähkön hinta kotiin toimitettuna 18.37snt/kWh.
Auton keskikulutus 21kWh.
loput voitte laskea itse.- Anonyymi00005UUSI
Samat lukemat niin kulutuksen, kuin sähkön hinnankin suhteen, eli halvalla ollaan menty - vai ollaanko sittenkään?
2 vuotta / 32.000 km ja auton arvosta on kadonnut kutakuinkin 20.000 €. Kustannus 0,625 € kilometrille, eli 62,50 € sadalle kilometrille.
No, rahaahan se vaan on ja tuskinpa dieseli olisi tullut yhtään edullisemmaksi. - Anonyymi00010UUSI
Anonyymi00005 kirjoitti:
Samat lukemat niin kulutuksen, kuin sähkön hinnankin suhteen, eli halvalla ollaan menty - vai ollaanko sittenkään?
2 vuotta / 32.000 km ja auton arvosta on kadonnut kutakuinkin 20.000 €. Kustannus 0,625 € kilometrille, eli 62,50 € sadalle kilometrille.
No, rahaahan se vaan on ja tuskinpa dieseli olisi tullut yhtään edullisemmaksi.Ja taas höpötetään arvon alenemasta joka ei poikkea mistään muustakaan uudesta autosta nykyisin.
- Anonyymi00018UUSI
Muista huimioida lataushäbviö ja purku häviö
Lämmityksen ottama teho
Todellinem kulutus oalkon suurmpaa myöskin pakkasella akku ourkaa itseään
Todellinem kulutus on noin 40kwh satakm - Anonyymi00019UUSI
Exel näyttää siti mitä lukujamlaitaa jis laittaa oieniä lukujamvaqnmnäyttää pirntä
Huimio kaikki kulut ,,tai laske ladatun energian mukaan kulutus niin hämmästyt
Kulus mittari ei näytä oikeaa kulutusta kuin sähkömottorin ottamaa tehoa
- Anonyymi00002UUSI
0,74 e/kwh, akku 68 kwh. Tarkoittaa 50,32 e per akku, jolla ajaa 318 km. Se on 16 euroa per 100 km. Bensa Volvo 2.5T tulee halvemmaksi.
- Anonyymi00004UUSI
Näin varmaan on, jos maksat sähköstä mainitsemasi hinnan. Onhan vanha Volvo aina hieno ja kaikki sellaisen haluaa.
- Anonyymi00003UUSI
Sähkön kokonaishinta päivästä riippuen 4-12 snt/kWh, Teslan keskimääräinen kulutus viimeisen 90tkm:n matkalta 15,6kWh/100 km.
Huoltokulut tuolta matkalta 39€
Vero on viimeiset kolme vuotta ollut 150€/v.
Ajan n. 30tkm vuodessa.
Osaatko laskea?- Anonyymi00006UUSI
osaan laskea ja kahden tonnin volvoni on halvempi , 2.5 bensa turbo vie reilun viis litraa sadalla ja ranfe on 1000 kilsaa ilman hermoilua ja tehoa löytyy .
- Anonyymi00008UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
osaan laskea ja kahden tonnin volvoni on halvempi , 2.5 bensa turbo vie reilun viis litraa sadalla ja ranfe on 1000 kilsaa ilman hermoilua ja tehoa löytyy .
10-15 vuoden päästä vastaava kommentti puhuu 2 tonnin Teslasta. Inflaatio mukaanlaskettuna 3000€ Teslasta
- Anonyymi00012UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
osaan laskea ja kahden tonnin volvoni on halvempi , 2.5 bensa turbo vie reilun viis litraa sadalla ja ranfe on 1000 kilsaa ilman hermoilua ja tehoa löytyy .
Älä poju viitsi. Tuo Volvo vei uutenakin 8 litraa sataselle paitsi jos ajat kuin ämmä. Omistin sellaisen 10 vuotta. Ja tehoja todella kehnosti esim. Tesla Model 3:een verrattuna. Eikä todellakaan pääse 1000km tankillisella.
- Anonyymi00014UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
osaan laskea ja kahden tonnin volvoni on halvempi , 2.5 bensa turbo vie reilun viis litraa sadalla ja ranfe on 1000 kilsaa ilman hermoilua ja tehoa löytyy .
”2,5 bensa turbo vie reilun viis litraa sadalla”😂 tai no, onhan kymmen litraa sadalla ”reilu viis litraa”, oikein tosi reilu.
- Anonyymi00015UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
osaan laskea ja kahden tonnin volvoni on halvempi , 2.5 bensa turbo vie reilun viis litraa sadalla ja ranfe on 1000 kilsaa ilman hermoilua ja tehoa löytyy .
Tuommoinen vulva kuluttaa n. 10 l/100 km.
Jos ajaisit saman 30tkm kuin minä;
30000km*10l/100km*1,7€/l=5 100€ pelkästään bensaan.
Siihen päälle huolto-ja korjauskulut, niin maksat suunnilleen 6000€ vuodessa.
Kolmessa vuodessa 18000€
Teslani arvonalenema on kolmessa vuodessa ollut n. 17000€
Energiakulut ja vero kolmessa vuodessa n.2000€
Eli Teslani kulut n. 19000€/3v.
Eli Volvosi on (ehkä) tullut n. 300€/v halvemmaksi.
Tosin minä olen ajanut uudehkolla takuunalaisella autolla, enkä ole sotkenut käsiäni öljynvaihdoissa yms., vaikka sekin toki on tuttua, kun jenkkiautoja olen yli 30v harrastellut.
- Anonyymi00007UUSI
Jotain liki 4€ 100km. On se näennäisen halpaa. Harmi vaan kun tykkään bensa koneista ja hiukan isommista moottoreista joita seuraa pelkkä olemassolo co2 perusteinen silkkaa pahuutta edustava maksu. No valinta eli ajan bensalla miettimättä kuluja. Oma auto ollut vuosia ja vuosia vielä käytänkin ja oikeastaan en ole ajatellut edes luopuvani koskaan. Noita electric kulkuneuvoja ei oikein voi edes harrastaa mieluisasti. Erittäin vaikeaa ja kallista elektroniikka kuitenkin moottorin ohjaukset kun vääjäämätön rikkoutuminen tulee. Toki ei kosketa upporikkaita takuun alaisen auton vaihtajia taas uuteen tuotteeseen mutta kulutus liki 4€ sataselle menettänyt silloin täysin merkityksensä. Jokaiselle jolla edes jonkin moiset tulot on löytyy auto. Ikävää tuo romutuspalkkio systeemi kun hyviä käyttöautoja paalataan ja tilalle pakotetaan ostamaan täysin mielenkiinnoton kallis joka suhteessa oleva ajoneuvo. Tyyylllssää no joku rellu 5 on jonkinmoinen pikku kippo vatkain en itselleni missään tapauksessa ottaisi mutta varmaan täyttää joidenkin tarpeen . En ole edes ajanut yhtään sähköauto vaikka tyrkytetty on plaidista lähtien mutta kiihtyy se omakin ajoneuvo ja kiihdyttely on haukotus aika tylsä juttu. Siksi nyky meno onkin cruisailua hyvän fiiliksen ajoneuvolla/neuvoilla. Sähkökiimaiset on jotenkin hämmästyttävä laji joihin en oikein tiedä enkä osaa suhtautua kuin jotenkin keskenkasvuisena itkupotku raivari teininä pitää vaikka hopeaa onkin hiuksissa joillain yksilöillä. Kummasti sitä on leipää pöydässä ja pirtti plussan puolella vaikka välillä nelikurkkuinen imee etanolia. Sekin vielä etanolilla mennään ja co2 lasku on bensan mukaan. Hitto ajan vähemmillä saasteilla kuin sähköautoilijat ja siitä rankaistaan. Sekin asia torjuu edes koeajamasta patteri autoja vaikka olisi do nuts akku. Vihaan vihreitä ja niiden rasismia valkoista lihaa syövää heteromiestä kohtaan joka satuttaa suomalaista miestä pahoin omassa maassaan. Fatimakin julistaa miten muijaa hakataan ja ei kuulu perämettästä lyönnit ja huudot! Mikä syytös vankilaan omaan maahansa ei meidän yllä pidettäväksi moinen pahuutta huutava suojavärillinen! No joo tiedän ettei tekstistäni saa mitään selvää foorumin ihku opet mutta arvatkaapa kiinnostaako kitinät. Aamu vuoro menen nukkumaan.
- Anonyymi00009UUSI
"Sekin vielä etanolilla mennään ja co2 lasku on bensan mukaan."
Etanolin ja bensan CO2 kuorma on lähelle samoissa, kun lasketaan lannoitteet, koneet, kuljetus, yms. mukaan. Etanoli on aina ollut viherpesua. - Anonyymi00013UUSI
Olipa ääliön juttu.
- Anonyymi00011UUSI
Vuoden 2025 toteutunut keskikulutus lataushäviöineen 15,3 kWh/100km. Vuoden 2025 toteutunut sähkön hinta veroineen ja siirtoineen 11,1 snt/kWh. Todellinen kustannus siis 1,7 €/100km.
- Anonyymi00016UUSI
Minulla on ollut 4 v ajan Audi E-tron GT. Tehoa lienee jotain 550 hp, eikä ajotapani ole ihan säästeliäin.
Koko omistusajalta keskikulutus on ollut 19,8 kWh/100 km. Pörssisähkön keskihinta siirtoineen on samana aikana ollut 9,9 c/kWh. Eli saan vähän pyöristettynä energiakuluiksi 2 €/100 km.
Ensimmäinen rengaskerta meni vaihtoon loppukesästä. Tarjoushaukkana löysin Bridgestonen laatukumit 800 eurolla.
Auto on huutanut huoltoa (tarkastusta) vähän reilun vuoden välein. Merkkiliikkeen valohoito (eli tarkastus) on tähän mennessä vienyt 200 €/kerta.
Aika halpaa ajoa on ollut. Autoilun hinta realisoituu tietysti vaihdettaessa uuteen. Mitään tarvetta vaihtaa ei kuitenkaan ole. Akku on 100% kunnossa, auto toimii kuin unelma, ja kääntää edelleen katseita (ainakin vaimon ajaessa). - Anonyymi00017UUSI
Excel ei näytä yhtään mitään muuta, kuin mitä sinne syötetään, kuten kynä piirtää niitä numeroita joita sillä piirretään. Käyttäjän on tiedettävä mistä kaikesta kilometrikulut koostuvat energia on vain yksi osa kuluista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2788328Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat665002Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2814360SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden583001Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä12456Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31850Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51717- 1111715
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401603Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01580