Miten tämä pitää ymmärtää onko se veri mikä puhdistaa synnit vai Jumala antaa synnit anteeksi jos me tunnustamme syntimme?
Antaako Jumala ensin synnit anteeksi ja sen jälkeen tulee Jeesuksen veri joka pesee synnit pois?
Eikö armo riitä?
Olen lukenut kokemuksia siitä, kun käsiä pidetään ylhäällä niin tuntee veren puhdistuvan mutta sehän on normaalia, että verenkierto heikkenee käsissä, kun niitä pidetään tarpeeksi ylhäällä. Harhaan johtajat kirjassa oli kuvaus tällaisesta tavasta huijata uskovia veren pesuun liittyen?
Eihän ne synnit ole ihmisen veressä, ja Jeesuksen veri valui sinne Golgatan ristille ja siitä maahan.
1 LUKU. 1
[7] Mutta jos me valkeudessa vaellamme, niinkuin hän on valkeudessa, niin meillä on yhteys keskenämme, ja Jeesuksen Kristuksen, hänen Poikansa, veri puhdistaa meidät kaikesta synnistä. [8] Jos sanomme, ettei meillä ole syntiä, niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä. [9] Jos me tunnustamme syntimme, on hän uskollinen ja vanhurskas, niin että hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä.
(c) Suomen Pipliaseura
https://www.raamattu.fi/raamattu/KR38/1JN.1.7-1JN.1.9
Veri vai armo?
4
52
Vastaukset
- Anonyymi00001
Minä hylkään jakeen 7 pois ja hyväksyn jakeen 9. Selvä ristiriita molemmat ei ole mielestäni ole oikein. Jumala antaa synnit anteeksi veri jäi Golgatan ristin juureen.
- Anonyymi00003
Siinä on kummatkin. Kun me tunnustamme syntimme, niin Hän on uskollinen ja vanhurskas, ja antaa meidän syntimme anteeksi , ja Jeesuksen Kristuksen veri puhdistaa kaikesta synnistä.
Nuorena uskovana, kun jumituin siihen synnin tunnustamiseen, sanoi Herra minulle: " Anteeksianto ei ole tunnustamisessa, vaan veressä. "
- Anonyymi00002
Paavali ja Pietari molemmat julistavat Jumalan armoa kumpikaan ei tuo kirjeissä esiin sanallakaan Jeesuksen veren puhdistavaa voimaa.
Pietarin kirjeessä on vähän vihvomista.
1 LUKU. 1 jae 2
ja jotka Isän Jumalan edeltätietämisen mukaan ovat Hengen pyhittämisen kautta valitut Jeesuksen Kristuksen kuuliaisuuteen ja hänen verellänsä vihmottaviksi. Lisääntyköön teille armo ja rauha. - Anonyymi00004
Käyttäisitte mieluummin ihan tavallisia sanoja. Veri ja armo kun viittaavat tappamiseen ja kuolemiseen. Kukaan ei syytä eikä siten ole armahtamisen tarpeessa. Emme me ole syyllisiä ja syntisiä vaan tavallisia ihmisiä joita voi ahdistaa nykyajan meno ja kuvitelmat siitä mitä pitää olla ja omistaa. Ja mikään kirjahan ei ole pyhä oman ilmoituksensa vuoksi eikä lakikirja vaikka jokainen kappale on "pykälöity". Taustalla on vanha valtarakenne ja kirja on tämän instituution tuotantoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa625856Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot433988Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2663666Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks3013603Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky53238Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär3582867Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm382410Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi3462123Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun942084En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1541891