Syvä pahoitteluni!

Anonyymi-ap

Syvä pahoitteluni henkilölle, joka kertoi joutuneensa aiheetta epäillyksi ja syyttömänä tuomituksi, tuomitun leimalla lyödyksi, ja silkkaa välinpitämättömyyttä, kun ei tutkittu edes hänen kannaltaan asiaa.

Kokea tuollaista epäoikeudenmukaisuutta on henkilölle elinikäinen taakka ja sielua raastava kokemus.

Olen läheltä seurannut sosiopaatin työpakalla kiusaamaksi joutuneen henkilön elämää, hänen psyykkisen sairastumisen ja vaikean kokemuksen, jonka hän vei vielä vanhuksenakin hautaan mukanaan.

Nämä ovat tilanteita, joista toinen ihminen toipuu olkapäitään kohauttamalla, kun toisen ihmisen oikeudenmukaisuuden taju ei vain koskaan pysty ylittämään kokemaansa.

Olen suunnattoman pehoillani, että olet joutunut syyttömänä kokemaan jotakin koko elämää leimaavaa epäoikeudenmukaisuutta.

7

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      On hyvin vähän mitä toinen henkilö pystyy avuksi tekemään tällaiseen kokemukseen - jos sanoisi, Hei! Älä välitä! - on sama kuin mitätöisi koko tapahtuman ja kokemuksen.

      • Anonyymi00002
        UUSI

        Mutta jos me kaikki yhdessä välittäisimme, niin tällaista ei koskaan edes tapahtuisi.


      • Anonyymi00005
        UUSI
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Mutta jos me kaikki yhdessä välittäisimme, niin tällaista ei koskaan edes tapahtuisi.

        Minun hädästä ei ole välitetty projektin aikana ollenkaan! En ole pitänyt projektista koskaan, en yhtänäkään päivänä! Minä halusin tulla toimeen omillani ja saada tehdä itselle hyvin rakasta työtä! Miksi ette kysyneet minulta mitään tulevaisuudensuunnitelmiini liittyen! Olen hyvin väsynyt kaikkeen esitykseeen. Haluan ikäiseni ystävämiehen, jonka kanssa saisin halata ja puhua ja tehdä mukavia asioita yhdessä.


    • Anonyymi00003
      UUSI

      "syyttömänä tuomituksi"

      Minkä tuomion hän sai? Kuusi vuotta?

    • Anonyymi00004
      UUSI

      Noin siinä helposti käy kun tuomitaan laittomuuden tekijäksi tai kun usko perustuu siihen, että niiden tehdään.

      Ei jälki koskaan ole hyvää.

      • Anonyymi00006
        UUSI

        Kuka nyt jaksaisi sellaista vuositolkulla, että häntä stalkataan ja hänen elämäänsä häiritään ja vietiin rakas työpaikka ja paljon muuta pahaa tapahtui, aivan liian paljon ja aivan liian kauan!


      • Anonyymi00007
        UUSI
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Kuka nyt jaksaisi sellaista vuositolkulla, että häntä stalkataan ja hänen elämäänsä häiritään ja vietiin rakas työpaikka ja paljon muuta pahaa tapahtui, aivan liian paljon ja aivan liian kauan!

        Hän on lääkäri. Oliko hän terveyskeskuksessa töissä kun eihän hän yksityislääkärinä olisi voinut saada keneltäkään potkuja? Mistä työpaikasta puhut? Eikö hän ole jo ollut pitkään eläkkeellä? Lehtikuvien perusteella varmaan Trumpin ikäinen jos ei jo vanhempikin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      386
      10144
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6454
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      409
      6180
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4511
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      3828
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      88
      3404
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3371
    8. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      64
      3176
    9. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      7
      3108
    10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3072
    Aihe