Suomi-Ruotsi Jääkiekko

Anonyymi-ap

Nyt Livevedosta Ruotsin Voittoa Kun Suomi Johtaa.

KilttiMies89

23

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Utelen, ei ole pakko vastaa....
      Miten sulla menee?

      • Anonyymi00002

        No ei kovin hyvin kuten ei viimeiseen 15 vuoteen.

        KilttiMies89


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        No ei kovin hyvin kuten ei viimeiseen 15 vuoteen.

        KilttiMies89

        Eikö mikää oo paremmin ollut?


      • Anonyymi00017

        Sisäpiiristä kuulin, että tavoittelevat voittoa, jolla saavat maalisuhteen tasattua 5-5? Tarkoittaa silloin käytännössä 4-1 voittoa Suomelle. Haluan uskoa, että ovat sanojensa mittaisia ja sen mukaan kannattaa laittaa totoon panokset tänään? Tämä on suositus, jota ei ole pakko noudattaa.


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Eikö mikää oo paremmin ollut?

        No eipä juurikaan, lähinnä pelkkää negatiivista viimeiset 6 vuotta.

        KilttiMies89


    • Anonyymi00003

      Kannattaa silti muistaa että kyseessä on derbyottelu ja lähtökohtaisesti Suomen pitäisi olla huonompi joukkue. Näköjään pelillisesti se onkin. Derbyissä on kumminkin sellainen erityispiirre että niissä yleensä huonompi joukkue loistaa. Kyseessä on lätkäpelaajat ja vieläpä änäripelaajat. Niillä ego lepattaa pilvissä. Eli Suomen pelaajat saattoivat olla ylimielisiä Slovakiaa vastaan minkä takia hävisivät. Putosivat korkealta ja kovaa hävitessään sille ja nyt ne on enemmän tai vähemmän sisuuntuneita siitä.

      Ruotsin otteet Italiaa vastaan olivat haasteelliset ja koska Ruotsi voitti sen niin Ruotsin pelaajilla ei ole tällä hetkellä samanlaista sisuuntumista tapahtunut kuin Suomella. Suomen vastustaja oli vaikeampi kuin Ruotsin eli Suomi on tavallaan ehtinyt tottua vaikeaan vastustajaan ja Ruotsi ei. Ruotsalaiseen mentaliteettiin kuuluu silti että ne ei lannistu vaikka olisivat lähestulkoon koko ottelun ajan häviöllä. Sen sijaan slaavit lannistuvat ollessaan häviöllä ja innostuvat johtoasemassa.

      • Anonyymi00004

        Ja nyt vastaavasti Ruotsin pelaajat voi olla ylimielisiä Suomea Vastaan.

        KilttiMies89


    • Anonyymi00005

      2-0 varma voitto Suomelle Heja Sverige Jinx! Jinx! Jinx!

      KilttiMies89

    • Anonyymi00006

      oikeasti kyllä itsellekin hauskoja pelata jotain vanhoja pelejä.

    • Anonyymi00007

      Tasapeliä Livevedosta nyt kun Suomi johtaa 2-0?

      KilttiMies89

    • Anonyymi00008

      Oikeasti yhtä vaikeita veikata nää kuin Tappara-Ilves. Koskaan ei tiedä kuinka näissä paikallisderbyissä lopulta käy. Tapparan miehenä veikkaisin aina Ilvestä niin sitten ainakaan harmita niin paljoa jos Ilves Voittaa. Vähän sama Suomen ja Ruotsin välisissä että parempi veikata aina Ruotsia.

      KilttiMies89

      • Anonyymi00012

        En pahemmin seuraile lätkää mutta Ilves tuntuu voittavan useimmiten ne derbyt. Tämähän on hyvä jos Ruotsi on muodostumassa kuin uudeksi Venäjäksi Suomelle jääkiekossa (eli helpoksi vastustajaksi).


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        En pahemmin seuraile lätkää mutta Ilves tuntuu voittavan useimmiten ne derbyt. Tämähän on hyvä jos Ruotsi on muodostumassa kuin uudeksi Venäjäksi Suomelle jääkiekossa (eli helpoksi vastustajaksi).

        Vielä vuosina 2000-2019 saakka Tappara hallitsi Tampereen paikallisia lähes suvereenisti. Vastaavasti nyt 2020-luvulla Ilves on hallinnut Tampereen paikallisia lähes suvereenisti. Tappara on kuitenkin edelleen vienyt Mestaruudet. Nyt olis jännä nähdä kuinka kävisi jos Tappara Ja Ilves kohtaisivat Finaaleissa. Tosin en kyllä toivo sitä. Olis liian suuri riski häviölle.

        KilttiMies89


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        En pahemmin seuraile lätkää mutta Ilves tuntuu voittavan useimmiten ne derbyt. Tämähän on hyvä jos Ruotsi on muodostumassa kuin uudeksi Venäjäksi Suomelle jääkiekossa (eli helpoksi vastustajaksi).

        En nyt sanoisi niin että Ruotsi on muodostumassa uudeksi Venäjäksi. Muistaakseni Ruotsi on ollut Suomelle edelleen paha vastustaja myös viime vuosina.

        KilttiMies89


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Vielä vuosina 2000-2019 saakka Tappara hallitsi Tampereen paikallisia lähes suvereenisti. Vastaavasti nyt 2020-luvulla Ilves on hallinnut Tampereen paikallisia lähes suvereenisti. Tappara on kuitenkin edelleen vienyt Mestaruudet. Nyt olis jännä nähdä kuinka kävisi jos Tappara Ja Ilves kohtaisivat Finaaleissa. Tosin en kyllä toivo sitä. Olis liian suuri riski häviölle.

        KilttiMies89

        Nyt on Tappara vienyt jo 3 paikallispeliä putkeen Ilvestä vastaan vaikka Ilves vei kaksi ekaa tällä kaudella.

        Jäi kyllä hiukan hampaankoloon viime kaudesta kun Runkosarjassa voitot meni Ilvekselle 4-2 ja pudotuspeleissä tylysti suoraan 4-0. Niistäkin parissa ottelussa aika murhaavat lukemat muistaakseni 4-0 ja 1-6.

        Tämä nyt sinänsä ei liittynyt tähän Suomi-Ruotsi teemaan mut piti vielä kommentoida kun oli puhe paikallisderbyistä tai rakkaiden naapurimaiden kohtaamisista jääkiekossa.

        KilttiMies89


    • Anonyymi00009

      Varma tapa jinxata jonkun joukkueen voitto on kun meikäläinen lyö vetoa.

      Kilttimies89

    • Anonyymi00013

      Suomella viimeinen peli Italiaa ja Suomen entistä päävalmentajaa vastaan.
      Jukka Jalonen varmasti toivoo sydämestään Suomen voittoa, vaikka nykyisessä työssään haluaa myös Italian menestyvän.

      Käytännössä Suomelle on tarjolla lohkon toinen sija. Se varmistaa jo jotain jatkoa ajatellen. Kyllä Suomi Italian kolmella maalilla voittaa.

      AV

      • Anonyymi00018

        Parempi voittaa neljällä.


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        Parempi voittaa neljällä.

        Suomi Voitti Italian 11-0.

        Täytyy myöntää ettei löytynyt tuota tulosta omalta tulosveto- kupongilta.

        KilttiMies89


    • Anonyymi00016

      nyt vain täysillä aina lyötävä kiekkoa ruotsin päätyyn aina

    • Suomi voitti 4-1. On se aina hienoa, kun Suomi voittaa Ruotsin. Pääsee leveilemään, että ollaan me jossain edes joskus parempia kuin nuo länsinaapurimme. =D

    • Oli varmaan aloituksessa kyse nyt meneillään olevista olympialaisista.

    • Anonyymi00022

      Monta tulosvetoa ja yhdistelmälappua näissäkin Olympiakisoissa jo jäänyt maalin päähän. Yksi tulosveto sentään osui taas pitkästä aikaa kun tarpeeksi hosui. Mut semmosta se on seksi Seinäjoella vaikka siitä en mitään tiedäkkään.

      KilttiMies89

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      34
      1516
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1145
    3. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      47
      1107
    4. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      1048
    5. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      43
      917
    6. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      914
    7. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      68
      835
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      825
    9. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      43
      817
    10. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      809
    Aihe