kapitalismi versus kommunismi anarkiassa

Anonyymi-ap

Kyllähän me kaikki tiedämme, mikä on se subkonteksti mikä on kaiken logiikan todistelujen ja arvojen alla se mitä me todella haluamme mutta, emme koskaan sano ääneen.

Ja onhan se selvä, että kommunismi on jo nähty. Se on jo saanut aikaan ne liikehdinnät, euroopassa ja kauko-idässä Kiina, Vietnam.. , että se ei enään, se aja tavallaan niin kuin asiaamme. Se on kuin hiiva joka on jo liian vanhaa, tai auki jäänyt limupullo joka ei enään shise. Ne ei tuo sellaista elämää jota ajamme takaa.

Yhtä hyvin voisimme ottaa puvuksemme, nationalismin tai kristinuskon, tällaisia vielä vanhempia jo kuluneita väljehtyneitä juttuja.
Mutta, kapitalismi vapaus anargia, voisi nähdä että se vaikuttaa Ukrainassakin hieman jo nyt, osittain vanhat jutut, myös, mutta myös pikkaisen niin kuin anarkokapitalismi, ajatelkaa jos saisimme tämän kapitalismi vapaus jutun levitetty ihmisille, siinä olisi tulisi sitä tiettyä ikivanhaa poretta, mehän haluamme siis kaikenlaisia hyviä arvoja, mutta kaikessa on aina tietenkin huonot puoletkin ja asiat mitä ei pysty ennustamaan. Kaikki ei mene aina suunitelmien mukaan, mutta eiköhän ole aika kapitalismin.

0

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

        Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
        Maailman menoa
        283
        1140
      2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

        Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
        Maailman menoa
        265
        1003
      3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

        Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
        Ikävä
        49
        920
      4. Mitä sä teet

        Juuri nyt?
        Ikävä
        105
        884
      5. Onko ikäerolla väliä?

        Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
        Ikävä
        99
        819
      6. Mitä kirjainta kaipaat?

        🤣🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        73
        808
      7. Uusioperhe vai salasuhde?

        Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
        Ikävä
        107
        679
      8. Miten vaikuttaa

        Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
        Ikävä
        64
        578
      9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

        Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
        Suomalaiset julkkikset
        2
        551
      10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

        Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
        Suomalaiset julkkikset
        11
        488
      Aihe