Rechargen latausasemalla sähköauton laturi ja ties mitä relettä kärähti savun noustessa taivasta kohti. Rechargen mukaan heillä ei ole korvausvastuuta.
Auton omistaja kärsi 10.000 euron vahingot.
Auton omistaja kärsi 10.000 euron vahingot.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Auton oma vakuutuskaan (kasko) ei korvaa vahonkoa, koska se kuuluisi latausaseman yllpitäjälle.
DC-lataus tehokkaalla laturilla on aina riski.
Kun 400 V akkua ladataan 150 kW teholla, niin virta lähes 400 A. Ei mikään leikkikalu.
Kannattaa vältellä Rechargen latureita, kunnes maksavat aiheuttansa vahingon. Noilla vakuutuskikkailuilla ei voiteta asiakkaiden luottamusta.
Kannattaa käyttää sähköauto huollossa, jossa tarkastetaan myös auton BMS-järjestelmän toiminta, ettei anna laturille vääriä tietoja.
Tässä on iso ero polttomoottoriautoilijaan, joka tankkaa huoltamolla. Jos polttoaine olisi esim. autoa vahingoittavaa ainetta, niin todisteet siitä ovat auton bensatankissa. Näin auton omistaja voi todistaa huoltamon olevan vastuussa.
Sähköautoilija on eri asemassa. Sähköstä ei jää todisteita autoon, vaan vika voi olla eri tekijöissä latauksen aikana, jolloin vastuullisen tahon todistaminen on vaikeaa.
Dunja:
Tulevat hallitukset tulevat verottamaan sähköautoja, kunhan polttomoottoriautoista
päästään eroon.