HEKA ei aio ryhtyä mihinkään toimenpiteisiin säännöissä kielletyn ja laajamittaisen lyhytvuokrauksen estämiseksi. Maahanmuuttotaustaisten lyhytvuokraajien asiakkaina ovat paperittomat. Maahanmuuttaja siis vuokraa paperittomille ja saa tuloja, joita ei ilmoita verotuksessa. HEKA ja Kela paitsi mahdollistavat rikostehtailun, myös kieletäytyvät edes selvittelemästä rikostenteon laajuutta. Kela kategorisesti vähättelee tukien vääränkäytlösten määrää.
Tämäkin on positiivista erityiskohtelua = kalevalaisten syrjintää ja hyväksikäyttöä.
https://www.verkkouutiset.fi/a/mohammed-vuokraa-helsingin-kaupungin-asuntoa-airbnbssa-heka-pitaa-ilmiota-pienena/
HEKA ja Kela mahdollistavat rikostehtailun, eivätkä aio puuttua
17
264
Vastaukset
- Anonyymi00001
Heka ja kela antavat muslimien tehtailla rikoksia.
- Anonyymi00002
Ruotsissa tämänkaltainen rikollisuus on arviotaan jo miljardi-kruunu-luokkaa. Miksi Suomessa samantyyppinen olisi rikollisuus olisi yhtään vähäisempää?
- Anonyymi00003
Ei koska Helsingin kaupungin johtavat virkamiehet edustaa vihervaamistoa
- Anonyymi00004
Nämä nostaa samalla myös muita tukia ja nostaa tulot pimeänä.
- Anonyymi00005
Aivan varmasti näin on. Helsinki on Suomen syöpä. Kaiken muun pahan lisäksi Hki palkkaa kielitaidottomia vaativiin työtehtäviin, joissa suomenkielen osaaminen on välttämättömyys.
- Anonyymi00006
Lisäksi kuskaavat huumeita ja salakuljettavat lisää tukien tarvitsijoita, eikä
ketään kiinnosta.
- Anonyymi00007
tällaiset hekat menettävät rahoituksen 3 tapauksesta 🙂
itse pistäisin näille auta auta bisnesmiehille lopetuspiikin persuksiin 🤣🤣🤣 - Anonyymi00008
Demareiden masinoimaa hyysäystä! Suomalaisia samaan aikaan asunnottomina! "Suomalaiset ensin ajattelu on haitallista" siinä demariporhojen arvomaailma! Törkeää!
- Anonyymi00009
ruotsin dödspatrul somali huume ja rikos järjestöllä oli helsingissä kymmeniä kaupungin asuntoja käytössä
- Anonyymi00010
ja materialiaa tulee riittämään
hyysärien yhden fatvan johdosta kaikilla maahanmuuttajilla on oikeus saada asunto helsingistä, espoosta tai vantaalta
v 2023 tilanne
helsingissä rakennettiin n 8000 asuntoa joista 6000 meni mamuille
kustantaa 6000 * 300 000 euroa = 1800 miljoonaa
espoossa 5000 asuntoa joista 4000 mamuille
kustantaa 4000 * 300 000 = 1200 miljoonaa
vantaalla 3000 asuntoa joista kaikki meni mamuile kustannuksia 900 miljoonaa
eli PK seudulla pelkästään mamuille 13 000 asuntoa joihin meni siis n 3,9 miljardia euroa
Väestön kasvu
Helsingin väestö kasvoi 11 000 hengellä joista mamuja 8500
Espoon väestö kasvoi 8 700 hengellä joista mamuja 7500
vantaan väestö kasvoi 4 000 hengellä joista mamuja 4000
yht 24 000 20 000
Miten tämä näkyy valtion menoissa ?
Kela maksaa mm maahanmuuttajien asuntotuet ja niiden osuus on nyt n puolet asuntotuesta
Mutta tätä asiaa suomen poliitikot ei edes ymmärrä - Anonyymi00011
Haluamme parantaa huoltosuhdetta ottamalla tänne halpatyövoimaa, joka heikentää huoltosuhdetta, sanoisin, että tästä ei hölmöläisyys enää voi nousta.
Mitäs mieltä Mokke on?
Nauretaanko taas?
Naurattais, jos ei itkettäis... - Anonyymi00012
Jokseenkin on erikoista, kalevalainen saisi moisesta touhusta vähintäänkin petosytteen josta varmuudella myös tuomio, luultavasti ehdonalaista. Lisäksi joutuisi maksamaan vähintäänkin asumistukia takaisin.
- Anonyymi00016
Kalevalaisista on tehty lainsuojattomia kotimaassaan, positiivisen erityiskohtelun vuoksi. Mamuille sallitaan vaikka ja minkälaista rötöstelyä ja perseilyä ja se on vain uutta kulttuuria eloisuutta. Kirjastot, uimahalit, kylpylät, liikenne, ravintolat, vankilat, kaupungit, kunnat, pizzeriat, asuinalueet kaikki nämä on pilattu.
- Anonyymi00013
Olisihan se äärioikeistolaista fasisminatsirasismia ja islamofobiaa, puuttua kehitysmaamuslimi MAANMUUTTAJIEN vuokrausbisneksiin…
Eikö totta PROFEETTA MOKTAR? - Anonyymi00014
Hekan päärmi yrittää luoda paskaa takaisin hevoseen ja väittää että väärinkäytöksiin puututaan, vaikka ei ole puututtu useista ilmoituksista huoklimatta.
- Anonyymi00015
Helsinki on Suomen syöpä
- Anonyymi00017
Se on just näin ja Mykkänen pyrkii tuhoamaan Espoon saman ideologian vuoksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras991517Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva208978- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7734
- 61710