Miksi eräs rukouskokouksessa sanoi jonkun uskon kuolleen?
Että usko on kuollutta, no onhan se aika kuollutta ja elämää sisällä ja persoonaa ei ole.
Miksen silti saa tästä ajatuksesta kiinni että mitä se tarkoittaa?
Pelkkää puhetta piru antaa muttei mitään konkreettista tai oikeaa.
Miksi usko on kuollut
6
75
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
''Rakkaus ilman tekoja on kuoliut'' - sekin
- Anonyymi00002UUSI
Sinunko usko on kuollut ? Täällä sitä en yhtään ihmettele.
- Anonyymi00003UUSI
Usko ilman tekoja on kuollut!
- Anonyymi00004UUSI
Kuollutta uskoa eivät teot vaivaa.
- Anonyymi00005UUSI
Jumala tuntee sydämet- mutta joskus toinen uskova- ei armahda veljeään, vaan lyö- lyömällä ja silloin kohde voi kokea- että on kuollut-
Voi olla - monta syytä- mutta väsymys- uupuu- ehkä joku nettipalstoilla saa tarpeekseen jne.
Ongelma siten on meissä. Ei pidä ihmetellä sanaa- josa joku sanoo, että on kuollut.
Eiköhän armahtamainen ja anteeksanto- ole sanoja- joka kantaa, eikä siinä pidä mennä jahkaamaan toisen uskoa, pitää vain omastaan kiinni. Osoittelu on ongelma - Anonyymi00006UUSI
Eikö se usko elämään voi kuolla jo siihen kun elämälle annetaan ehtoja ja ns. uskonnollisia velvollisuuksia? Jos on kadotus, se löytyy vain uskontojen poluilta. Kun et osaa olla sitä mitä joku vaatii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18010842Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8710309Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2325739Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1804574Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313056- 1713045
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin391853Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981438Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61280Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161204