Laittaako hallitus maahanmuuttajat risusavottaan?

Anonyymi-ap

Kuluvalla kaudella hallitusvastuu on rokottanut erityisesti perussuomalaisten kannatusta. Ylen tuoreimmassa kannatusmittauksessa puolueen kannatus jäi 13,3 prosenttiin. Vuoden 2023 eduskuntavaaleissa puolueen kannatus oli 20,1 prosenttia.

Onkin mahdollista, että kevään 2028 vaaleja kohti mentäessä erityisesti perussuomalaiset tulee hakemaan eri keinoin oman profiilinsa nostatusta.

Lähes pomminvaraa kuitenkin on, että hallituspuolueiden riveistä tullaan kuulemaan monia avauksia, jotka eivät tule etenemään enää kuluvalla hallituskaudella.

Samaan tapaan luonnollisesti myös oppositiopuolueet pyrkivät varmasti saamaan oman viestinsä kuuluviin.

Avausten uskottavuuden arviointi eli jyvien erottaminen akanoista vaatii valppautta niin kansalaisilta kuin medialta.
Aiheesta enemmän: Paketissa 1 linkki
Aiheesta enemmän

YLE tänään

9

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Täysin kohtuullinen vaatimus. Olisi pitänyt olla jo vuosia sitten.

      • Anonyymi00008
        UUSI

        ainoa ongelma vaan on se, ettei näistä ole edes risusavottaan, loisimisen hallitsevat kuten monet suomalaisetkin, valitettavasti.


    • Anonyymi00002
      UUSI

      Kun isot mamuruokakunnat elävät vuosia sossun rahoilla kunnostautuen vain metelöimällä yöt niin olisi todella aika järjestää tekemistä päivisin että palkansaaja saisi nukkua yöt.

    • Anonyymi00003
      UUSI

      Eikä työ olisi tuolloin edes verrattavissa vapaaehtoistyöhön, sillä onhan
      matut jo saaneet etukäteen korvausta, mitä muut vapaaehtoistyöntekijät eivät saa.

    • Anonyymi00004
      UUSI

      Matujen ainoa tehtävä on äänestää vasemmisto valtaan. Siitä niille maksetaan.

      • Anonyymi00005
        UUSI

        Jospa tulevaisuudessa lisäksi puolustavat suomenmaata tarvittaessa,
        sotilaallista uhkaa vastaan. Hyviä sotapoikia silloin tarvitaankin, suomilaiset
        kun vähenevät.


      • Anonyymi00007
        UUSI
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Jospa tulevaisuudessa lisäksi puolustavat suomenmaata tarvittaessa,
        sotilaallista uhkaa vastaan. Hyviä sotapoikia silloin tarvitaankin, suomilaiset
        kun vähenevät.

        Niistä ei ole ku raiskaamaan ja myymään huumeita.


    • Anonyymi00006
      UUSI

      2015 olisi pitänyt laittaa niin takaisin olisivat menneet 🤣

    • Anonyymi00009
      UUSI

      Tämän maan tulevaisuus on noitten lähtömaan kaltainen pikkuhiljaa kun sikiävät niin nopeasti , luuleeko joku tosissaan että hyvinvointi kasvaisi jos väestö kasvaa vaikka 10milj. , miettikää millä se hyvinvointi on tänne rakennettu , ei auta vaikka syötäisiin toistemme pitsoja ja leikkaisimme toistemme hiuksia .metsä-ja maatalouskin tuhottu eu:n avustamana , ja se mikä jää ei elätä massoja .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      143
      10298
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      73
      9857
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6849
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      214
      5302
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4999
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      159
      3843
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      82
      2681
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2641
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      166
      2481
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      59
      2311
    Aihe