Keskituloisan suomalaisen rahat eivät loju pankkitilillä vaan ne on omistusasunnoissa. Pääkaupunkiseudulla omistusasuntojen hinnat on laskeneet 2025-2026 12%. 200 000 euron kämpässä tuo tekisi 24000 euroa lyhyellä ajalla.
Orpo-Purra vei meidän rahat
Anonyymi-ap
23198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Sote sanna uusimat.
Eikö kaikkien tarvinnutkaan osallistua talkoisiin Suomen velanoton katkaisemiseksi?
Riikka Purra on kymmenkertaistanut omat tulonsa!
Oma etu ensin!
Valtiovarainministeri Riikka Purra ajoi itselleen ja suurituloisille tuhansien eurojen verohelpotukset nyt jo toistamiseen.
Björn Wahlroos kehui ja kiitti henkilökohtaisesti Riikka Purraa ja Perussuomalaisia suurituloisia suosivasta politiikasta.
Miljardileikkaukset, joita nyt tehdään pienituloisille johtuvat Purran veroalesta. Hän sai itse 500 euroa lisää puhtaana käteen kuussa veroalellaan. Jotkut perheet joutuvat elämään tuolla 500:lla kuussa Purran leikkausten takia.
Toisaalta Purra tartteekin rahaa, kun hänen kela eläkkeensä tulee olemaan pieni. Opiskelukesien mäkkärin pöytien pyyhkimisellä ei paljon eläkettä ole kertynyt.
Nalle tietää missä purkissa on hunajaa.
Nalle sai suurimmat maataloustuet ollessaan Suomen kansalainen.
Nyt vaatii maataloustukien lakkauttamista, koska tukea ei makseta Ruotsin kansalaiselle.
Kaikilla Eduskunnassa noussut palkat!
Miksei vasemmat kieltäynyneet?
Vaikenivat vain...
RIISTO-RIIKKA VIE RAHASI
SIIS SANNA MARININ VELANTEOSTA NYT MAKSAMME
Ole huoleti, demukat ovat vieneet jo rahamme kymmenien vuosien ajan, se kuuluu heidän ideologiaansa.
Kokoomus on varastanut köyhiltä toivon. Kunhan Orpolla ei ole henkivartija etuutta kannattaa pysyä sisällä
Kokoomus on ollut vallassa jo vuosikymmenten ajan. Eivät demarit.
Milloinkahan huomaavat, että jatkuvissa leikkauksissa tulee pää vetävän käteen ennen pitkää. Ei Suomea leikkaukset auta vaan bruttokansantuotteen kasvu. Kolmeen vuoteen (Orpon hallituksen aikana) ei bruttokansantuote ole kasvanut.
EU vahtii velkaa suhteessa bruttokansantuotteeseen. Jos bruttokansantuote nousisi, niin päästäisiin pois tarkkailuluokalta.
Oikeistohallitus haluaa liikaa sanella kaikkea. Niinkuin nyt sen mitä kaupoissa saa myydä. Jos kauppojen edulliset tuotteet kielletään, niin se tietää saksalaisketjun myynnin kasvavan ja kotimaiset ässät ja koot alkaa kuihtua.
Minne nää kaksi huuhaata laittoi Suomen rahat????????
Otsikosta saa sellaisen käsityksen että Purra on vienyt kirjoittajan pankkitililtä rahat, eli varastanut!! Alkaa olla oikeuskamaa nämä syytökset!
Olet oikeassa
Monet aloitukset sisältää valheita, syytöksiä, jopa kunnianloukkausta.
Oletettavasti kirjoittelijoissa päihdeongelmaisia, joita harmittaa kun kannabiksensa laittomuus. Pääkun on sekaisin, ei varmaan tule mietittyä, tai kykenekkään miettimään mikä on soveliasta, tai laillista.
Eipä ollut kyllä ihme, että mistä puoluesuunnasta niitä huumeiden käytön puolustelijoita kirjoituksiinkin ilmestyy.
Ootko myymässä?
Mistäpäin Suomea, kiinnostaisi ostaa.
Ostaja määrittää hinnan, ei myyjä.
Jos asettaa hinnan liian korkealle, ei ostajia ole. Ostaja löytyy vasta sitten, kun hintaa lasketaan riittävästi.
Et voi " Arvioida", asuntoasi 200 000€ arvoiseksi, jos kukaan ei siitä sitä suostu edes maksamaan.
Arvo, nähdään vasta toteutuneen kaupan jälkeen. Arvo, ei ole välittäjän arvio. Arvio on vain kuvitelma, oletus.
Todellinen " Arvo", on se, jonka joku maksaa!
Voit olettaa asuntosi olevan tietyn arvoinen. Mutta, se on vain oletus.
Sama koskee autoja.
Voi kuvitella autonsa tietyn arvoiseksi. Mutta, jos kukaan ei siitä sitä hintaa maksa, kuvitelma on virheellinen. Ja auto arvottomampi.
Uutisissa just oli, että ihmisten varallisuus on kasvanut. Että ihmisillä juurikin ON rahaa Enemmän omalla pankkitilillään!
Väitätkö uutinen on valhe?
Miten ihmisen pankkitilillä voi olla Enemmän rahaa. Ja sinä väität, että rahat ovat asunnoissa?
Eihän ne asuntoon sijoitetut rahat, näy tililllä. Jossa uutisten mukaan rahojen kerrottiin olevan🙈
Jaa Riisto-Riikka
Siis Sanna Marin
Suomalaisten omasta verokannasta on täysin mahdotonta maksaa kaikki
ylimääräset miljardit joita ei ennen ollut!
Nyt on miljardit Unionille vuosittain sekä tämän saman EU'n
maahanmuuttajien elämisen miljardit jotka monin kertaiset
itse Unioniin maksetut, ja nämä siis joka vuosi!
Suomen on otettava lainaa korkoineen ja leikattava
joka paikasta jotain jotta edes on paperilla lopputulos saavutettu
mutta erittäin rasittava Suomalaisia kaiken tuloisia ja erikoisesti
vähätuloisia kohtaan.
Ei ole väliä mikä puolue on.
Lksään avaukseeni
Demarit ne velat teki
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011637079.html
Jos vielä on jollakulla takassa tuhkaa, orpo-purralle kelpaa