EU:n strateginen itsepäisyys

Anonyymi-ap

Yhdysvaltojen nykyinen johto suututti EU-eliitin kritisoimalla EU:n sananvapauden ja yksityisyyden kaventamiseen tähtääviä toimenpiteitä, gender-ideologiaa ja maahanmuuttopolitiikkaa. Nyt EU haluaa olla Yhdysvalloista “strategisesti itsenäinen”. Lehdet täyttyvät kauhistelevista jutuista, kuinka tässä ja tässä asiassa ollaan Yhdysvalloista riippuvaisia. Entä sitten? Yhdysvalloista ollaan oltu vuosikymmeniä riippuvaisia, ja täällä on yleisesti ottaen eletty rauhassa ja taloudellisesti hyvissä oloissa.

Oikea ongelma on siis poliittisten projektien vastakkaisuus eri mantereilla. Tämän paljastaa, kenen syliin nyt avoimesti hakeudutaan kostoksi Yhdysvalloille: Kiinan. Ajatelkaa, jos lehdissä kauhisteltaisiin, kuinka suuressa määrin olemme Kiinasta riippuvaisia, ja Kiinasta pitäisi olla strategisesti itsenäinen tässä ja tässä asiassa. Ja jopa oikeasti tehtäisiin jotain näille riippuvuuksille. Kun Kiina on kyseessä, mitään ei olekaan tehtävissä. Mukana on oltava.

Strateginen itsenäisyys paljastuukin heteronomian tavoitteluksi suhteessa kansalaisiin, ja vallassa olevan poliittisen eliitin aseman turvaamiseen. Kiinan autoritaarinen malli on varmasti EU-eliitille mieleisempi kuin Yhdysvaltojen vaatima kansalaisten sananvapautta ja poliittisia toimintavapauksia turvaava malli. Demokratiassa kun on mahdollista, että eri tavalla ajattelevat puolueetkin voivat alkaa vahvistua saatuaan riittävästi kannatusta. Jos näin tapahtuu, niin silloin on hyvä katsoa peiliin ja miettiä missä on epäonnistunut ennemmin kuin alkaa vaikeuttaa muiden poliittisten toimijoiden ja kansalaisten toimintavapauksia.

Digitaalisen henkilöllisyyden vaatiminen, iän vahvistaminen - siis suomeksi tunnistautuminen - sosiaalisen median ja internetin käytössä yhdistettynä puheeseen kansalaisten suojelemisesta “disinformaatiolta”, jonka vallassa oleva poliittinen eliitti itse unionissa itse määrittelee, ovat pohjimmiltaan pyrkimystä autoritaarisuuteen. Näin kansalaisten yksityisyydestä tulee poliittisen eliitin vastustaja:

https://www.msn.com/en-ca/news/world/germany-s-merz-calls-for-real-names-on-the-internet/ar-AA1WCcQH

Liberalismia tämä ei silti ole, koska liberalismi perustuu yksilöiden perusoikeuksien ja vapauksien suojaamiseen ja turvaamiseen – sananvapauteen, yksityisyyteen ja valtion vallan rajoittamiseen suhteessa yksilöihin.

Ja kuinka härkäpäisesti tätä projektia EU:ssa nyt ajetaan! Toinen ulottuvuus tässä strategisessa itsepäisyydessä on liittovaltiokehityksen kiihdyttäminen, jota tuskin kukaan toivoo. Kun autoritaariset rakenteet ovat luotu ja yksityisyys digitaalisissa ympäristöissä on purettu ja sananvapautta kontrolloidaan poliittisen eliitin määrittelemissä rajoissa, olemme poliittisesti paljon lähempänä Kiinaa ja Venäjää kuin Yhdysvaltoja.

0

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        109
        2368
      2. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        33
        1297
      3. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        106
        983
      4. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        634
        952
      5. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        71
        942
      6. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        865
      7. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        88
        818
      8. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        70
        686
      9. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        680
      10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        31
        676
      Aihe